marţi, 3 aug 2010 - Anul XV, nr. 180 (4471)

Meci spectacol între Dinamo şi Sportul

Formaţia Dinamo Bucureşti a învins, duminică, pe teren propriu, echipa Sportul Studenţesc, scor 5-3 (2-0), într-un meci contând pentru etapa a II-a a Ligii I.

Garat a marcat, în minutul 14, cu capul, de la aproximativ 11 metri, la o lovitură liberă executată de pe partea dreaptă de Cătălin Munteanu.

În minutul 19, N'Doye a transformat un penalti acordat pentru un fault comis în careu de Popescu la Torje.

Torje a înscris în minutul 49, când a scăpat singur pe partea dreaptă, a trecut uşor de portarul Popescu, ieşit la 30 de metri, şi a trimis mingea în poarta goală.

Sportul Studenţesc a înscris primul său gol din acest campionat în minutul 53: Varga a centrat de pe partea stângă, Curcă a ratat intercepţia, iar Curelea a trimis mingea în poarta goală.

Trei minute mai târziu, oaspeţii au punctat din nou. Nicola a centrat înapoi, de pe partea stângă, iar Bălan a şutat cu piciorul stâng.

Dinamo a mai marcat în minutul 69, când Helder a centrat de pe partea dreaptă, mingea a ajuns la Ganea, care, rămas singur la 6 metri, a şutat în poartă.

Două minute mai târziu, Varga a trecut de Scarlatache în careul mare şi l-a învins pe Curcă, reuşind al treilea gol al formaţiei sale.

Ultimul gol al partidei a fost reuşit de Dinamo, prin Adrian Cristea, care a şutat puternic din careu, după o minge deviată greşit de apărarea oaspeţilor.

Antrenorul dinamovist Ioan Andone a declarat că a fost un meci spectaculos, dar îl îngrijorează forma slabă pe care o are Dinamo în apărare şi că echipa sa face prea multe greşeli.

"A fost un meci nebun, spectaculos pentru suporteri, dar pe mine mă îngrijorează foarte mult forma slabă pe care o avem în faza de apărare. Jocul nostru e prea larg, nu strângem, nu-mi place deloc. Dăm dovadă de nesiguranţă, şi asta mă îngrijorează. Eu îi cunoşteam foarte bine pe cei de la Sportul şi i-am avertizat pe jucătorii mei că ştiu să se monteze la derbiuri şi pot marca pe orice stadion din ţară, mai ales când întâlnesc o apărare visătoare. Adrian Cristea suferă de o miozită de efort şi nu aveam de gând să-l folosesc, dar a trebuit să-l bag, pentru a nu avea un rezultat negativ. Facem prea multe greşeli pentru o echipă mare", a spus Andone.

Ioan Andone a precizat că unii jucători au avut probleme din cauza umidităţii "ca în Arabia Saudită". "Acum e linişte la Dinamo şi o să vedeţi că va dura. O să mai primim jucători, pentru că avem nevoie, ştim unde trebuie să ne întărim. Torje nu va pleca. Vedeţi pe cineva care să dea trei milioane de euro pe el?", mai spus el.

Braşovul, punctaj maxim

Formaţia FC Braşov a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-1), echipa Universitatea Cluj, într-un meci din etapa a II-a a Ligii I.

Ilyeş a înscris în minutul 29, reluând în poartă după o lovitură liberă executată de Chipciu.

Echipa oaspete a egalat, în minutul 45+1, prin Claudiu Niculescu, care a trimis mingea în poartă din lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri.

Cristian Ionescu a înscris al doilea gol al echipei gazdă, în minutul 60, cu un şut de pe partea stângă de la 35 de metri.

În minutul 71, Chipciu a marcat golul de 3-1, cu un şut din careu, după o pasă de la Hadnagy.

Timişoara, egal smuls pe final la Mediaş

Echipa FC Timişoara a terminat la egalitate, scor 2-2 (0-1), jocul disputat, duminică, în deplasare, la Sibiu, în compania formaţiei Gaz Metan Mediaş.

Eric de Oliveira a transformat, în minutul 16, un penalti acordat pentru un fault în careu comis de Sepsi asupra lui Muntean.

În minutul 48, Eric de Oliveira l-a deposedat pe Alexa, a evitat un fundaş timişorean şi a şutat cu piciorul stâng, din afara careului mare, la colţul din stânga portarului Pantilimon.

Magera a punctat pentru timişoreni, în minutul 73, cu un şut de la aproximativ 30 de metri.

În ultimul minut din timpul regulamentar de joc, Axente a stabilit scorul final, cu o lovitură de cap, plasată de la 11 metri, după centrarea de pe partea stângă a lui Sepsi.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Meci spectacol între Dinamo şi Sportul.
 Vizualizări articol: 451 |