marţi, 27 iul 2010 - Anul XV, nr. 174 (4465)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,971 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5892 lei

Steaua şi Dinamo, victorii identice la debut

Formaţia Steaua a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-1), echipa Universitatea Cluj, într-un meci din prima etapă a Ligii I, disputat pe stadionul "Cetate" din Alba Iulia, transmite corespondentul MEDIAFAX.

1-0: Acosta a fost faultat în interiorul suprafeţei de pedeapsă, iar Claudiu Niculescu a transformat penaltiul acordat de centralul Ovidiu Haţegan, aducând echipei sale avantajul pe tabela de marcaj.

1-1: Bănel Nicoliţă a executat o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri pe colţul lung, iar Dorel Stoica a reluat cu capul pe sub Matache, din 4-5 metri.

2-1: După o cursă pe banda stângă a lui Cristi Tănase, acesta a centrat în faţa porţii, iar Bogdan Stancu a reluat din alunecare, din 4-5 metri, în poartă.

La partidă au asistat aproximativ 7.000 de spectatori, dintre care 3.500 veniţi de la Cluj şi 400 din galeria Stelei, la peluza rezervată oaspeţilor. Suporterii stelişti au afişat următoarele bannere: "Gigi şi Vali ciocu' mic!", "Unii uită dar nu iartă, mi-e dor de Steaua mea", "Cu mândrie şi demnitate", "Fugiţi mai tare decât fraţii din Ştefan cel Mare", "Îţi vom simţi lipsa din plin, odihneşte-te în pace Alin".

Finanţatorul Gigi Becali a venit la meci cu elicopterul, care a aterizat pe terenul 2 al stadionului "Cetate".

Finanţatorul FC Steaua, Gigi Becali, a declarat că managerul general Victor Piţurcă este "revelaţia" şi că echipa bucureşteană a jucat exact cum şi-a dorit.

"Sunt foarte mulţumit de victorie, sunt foarte mulţumit de joc. Piţurcă este revelaţia şi Steaua a jucat astăzi exact cum mi-am dorit, adică tiki-taka. La 1-0 nu m-am speriat pentru că era un rezultat mincinos, mă gândeam doar să nu avem ghinion să nu putem câştiga acest meci", a spus Becali.

Managerul general al echipei Universitatea Cluj, Marian Pană, a declarat că jucătorii săi au evoluat cu prea mult respect faţă de adversari, mai ales după ce a marcat Claudiu Niculescu.

"Normal că se putea mai mult. Am o avut o primă repriză bună, dar am încasat un gol foarte stupid. Acest moment a dereglat încrederea jucătorilor noştri. E păcat că am pierdut, deşi am reuşit să deschidem scorul. Cred că jucătorii mei au evoluat cu prea mult respect faţă de adversari, mai ales după ce am reuşit să deschidem scorul. Trebuia să ţinem cât mai sus jocul, să nu-i lăsăm să se apropie de poarta noastră. La Braşov va fi altceva, va reintra şi Delgado (n.r. - atacantul Alfonso Delgado), deci mergem să câştigăm. Atmosfera a fost extraordinară. S-a văzut că Universitatea Cluj este o echipă iubită, chiar dacă am jucat la 100 de kilometri de Cluj. Nu sunt dezamăgit de jucători, dar puteam mai mult. În afara golurilor, Steaua nu a mai avut vreun şut periculos spre poartă", a spus Pană.

„Câinii”, victorie în extremis

Echipa Dinamo Bucureşti a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 2-1 (0-1), formaţia Astra Ploieşti, într-un meci din prima etapă a Ligii I.

Gazdele au deschis scorul în minutul 34, atunci când Takayuki a pătruns pe partea stângă, a centrat pe jos şi Lukacs a înscris din trei metri cu poarta goală.

Arbitrul Alexandru Deaconu a acordat penalti pentru Dinamo după un henţ comis de Valentin Sandu, iar N'Doye a înscris şi a restabilit egalitatea.

În minutele de prelungire, Torje a scăpat singur spre poarta ploieştenilor, i-a pasat lui Adrian Cristea, iar acesta a înscris în poarta goală.

Tehnicianul echipei Dinamo, Ioan Andone, a declarat că s-ar fi mulţumit şi cu un rezultat de egalitate, care în opinia sa ar fi fost mai echitabil.

"Eram mulţumit şi cu un egal, care cred că ar fi fost mai echitabil. Am avut şansă şi pe final am învins. Astra este o echipă nouă, pe care nu o ştiam şi poate de aceea meciul a fost mai greu. Noi avem drumul nostru care este unul dificil şi plin de probleme, mai ales în apărare. Dacă mai erau 2-3 săptămâni de pregătire era altceva. Însă trebuie să punem lucrurile la punct din mers. Dacă nu aveam pregătire fizică, nu aveam nicio şansă astăzi. Din minutul 60 am stăpânit destul de clar jocul. În privinţa jucătorilor pe care i-am utilizat, aceasta este alegerea mea. Echipa trebuie să joace cu sau fără N'Doye sau oricare alt fotbalist", a spus Andone.

Ioan Andone a precizat că Adrian Cristea, autorul golului victoriei, are valoare pentru orice echipă mare din Europa. "Astăzi mi-au plăcut Pulhac, Torje, care au jucat foarte bine, iar Adrian Cristea a făcut diferenţa. Este un jucător care trebuie să confirme şi să arate că are valoare. Îl cunosc bine, deoarece eu l-am adus la Dinamo. Am o înţelegere cu el, iar la anul o să mă duc eu la conducere şi o să le cer să-i dea drumul să joace la altă echipă. Are valoare şi poate juca la orice echipă mare din Europa", a afirmat antrenorul dinamovist.

Antrenorul echipei Astra Ploieşti, Mihai Stoichiţă, a declarat că patronul Ioan Niculae vrea să se retragă din fotbal.

"Am jucat bine în prima repriză, dar în partea a doua jucătorii nou introduşi nu s-au ridicat la valoarea titularilor. Felicit arbitrii pentru modul cum s-au achitat de sarcini la acest meci, iar lui Alexandru Deaconu îi mulţumesc că m-a eliminat în ultimul minut de joc când intrasem pe teren împreună cu alte 30 de persoane. Arbitrii noştri sunt infailibili, cu costume Armani pe ei, au faţă de domni, dar prestaţia lor pe teren este tendenţioasă. I-am cerut scuze lui Deaconu, pentru că îl cunosc pe tatăl lui. Patronul echipei (n.r. - Ioan Niculae) este dezamăgit total, aşa cum nu l-am văzut niciodată, iar la final l-am auzit spunând că vrea să se retragă din fenomen. Într-un fel şi eu sunt dezamăgit, nu atât de jocul nostru cât de felul în care am fost trataţi. Asta pentru că aşteptăm o schimbare în fotbalul nostru, pe care o anunţăm cu surele şi trâmbiţe la fiecare început de sezon, după care totul revine la vechile practici. La noi cred că sistemul este greşit, dacă oameni care n-au jucat în viaţa lor fotbal ajung să ia decizii în acest sport", a spus Stoichiţă.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Steaua şi Dinamo, victorii identice la debut.
 Vizualizări articol: 454 |