luni, 22 mar 2010 - Anul XV, nr. 67 (4358)

În inferioritate numerică, Dinamo a învins, în deplasare, Oţelul Galaţi

Echipa Dinamo Bucureşti a învins,ieri, în deplasare, formaţia Oţelul Galaţi, scor 3-2 (2-0), într-un meci contând pentru etapa a XXIII-a a Ligii I.

Pentru gazde au marcat Paraschiv '50 şi Antal '60 (penalti), iar pentru oaspeţi au punctat Moţi '5, Alexe '20 şi Andrei Cristea '55 (penalti).

În minutul 5, Boştină a executat o lovitură liberă de pe partea dreaptă, iar Moţi, scăpat din marcaj, a deschis scorul cu o lovitură de cap, de la patru metri.

Alexe a majorat diferenţa pe tabela de marcaj, în minutul 20, cu un şut de la peste 20 de metri.

Oţelul a redus din diferenţă în minutul 50, prin Paraschiv, care a preluat mingea în careul mare al dinamoviştilor şi, talonat de Moţi, a şutat în dreapta portarului Dolha.

În minutul 55, Torje a pătruns în careul gazdelor, a fost împins de Perendija, arbitrul Balaj a dictat penalti, iar Andrei Cristea a transformat, readucându-şi echipa în avantaj cu două goluri.

Cinci minute mai târziu, şi Oţelul a transformat un penalti, prin Antal, după ce Moţi l-a tras de tricou, în careu, pe Axente, scorul devenind 2-3.

Din minutul '81, oaspeţii au jucat în inferioritate numerică, după ce Andrei Cristea a primit al doilea cartonaş galben.

Ceahlăul Piatra Neamţ - FC Braşov, scor 2-1

Formaţia Ceahlăul Piatra Neamţ a câştigat, cu scorul de 2-1 (2-1), partida susţinută, sâmbătă, pe teren propriu, cu FC Braşov.

Golurile gazdelor au fost marcate de Mulisa '16 şi Cebotaru '24, în vreme ce pentru echipa braşoveană a înscris Savici '23.

În minutul 16, atacantul gazdelor Mulisa a deschis scorul în urma unui gol marcat cu un şut din demi-voleu de la zece metri, care l-a lăsat fără replică pe portarul oaspeţilor, Dănuţ Coman.

În minutul 23, o centrare de pe partea dreaptă a fundaşului oaspeţilor Stelian Stancu a ajuns în careul echipei nemţene la Savici, care a marcat cu un şut de la opt metri.

În minutul 24, o centrare a mijlocaşului Vasilache în careul oaspeţilor a ajuns la Cebotaru, care a marcat cu un şut din zece metri.

La partida de pe arena din Piatra Neamţ au asistat aproximativ 3.000 de spectatori.

CFR Cluj - Pandurii Târgu Jiu, scor 1-0

Formaţia CFR Cluj a câştigat, sâmbătă, pe teren propriu, în faţa echipei Pandurii Târgu Jiu, cu scorul de 1-0 (1-0.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Hugo Alcantara, în minutul 25, care a reluat, cu capul, în partea dreaptă a lui Răzvan Stanca, în urma unei lovituri de colţ.

În minutul 87, Nicolae Dică a pătruns în careu, lateral stânga şi a şutat la colţul lung, însă balonul a lovit bara din dreapta a porţii lui Stanca.

La partidă au asistat aproximativ 7000 de spectatori.

Universitatea Craiova - Politehnica Iaşi, scor 2-1

Echipa Universitatea Craiova a învins, ieri, la Drobeta Turnu-Severin, formaţia Politehnica Iaşi, scor 2-1 (0-0) .

Pentru gazde au marcat Iliev '63 şi Prepeliţă '89, iar oaspeţii au punctat prin Straton '85.

Iliev a deschis scorul, în minutul 63, cu o lovitură de cap, din plonjon, de la 5 metri, după un corner executat de Mihai Costea, de pe partea dreaptă.

Straton a egalat în minutul 85, când Trică a faultat, Ignatov a executat lovitura liberă centrând în careu, de unde fundaşul formaţiei moldave, nemarcat, l-a învins pe Lung cu o lovitură de cap.

Cu un minut înaintea expirării timpului regulamentar de joc, Brăneţ a ieşit greşit la o centrare venită de pe partea stângă a ofensivei craiovene, iar Prepeliţă a trimis mingea în poartă, tot cu o lovitură de cap.

În minutul 43, Florin Costea a părăsit terenul, accidentat, după ce a suferit o entorsă la genunchiul stâng, în urma unui atac al portarului Brăneţ, în careul ieşenilor.

În minutul 48, Străuţ s-a accidentat la un duel cu Piţurcă, a părăsit gazonul şi a fost transportat la spital.

La meci au asistat aproximativ 13.000 de spectatori.

Internaţional Curtea de Argeş -Gloria Bistriţa, scor 2-1

Formaţia Gloria Bistriţa a suferit, ieri, prima înfrângere de la instalarea ca antrenor a lui Marius Şumudică, după ce a pierdut partida, susţinută în deplasare, în faţa echipei Internaţional Curtea de Argeş, cu scorul de 1-2 (0-1.

Golurile au fost marcate de E. Kone '31, Băcilă '57, pentru gazde, respectiv Moraes '70, pentru oaspeţi.

În minutul 9, Apostu l-a driblat pe Mădălin Ciucă şi a înscris cu un şut în dreapta lui Ţurcaş, însă centralul Radu Petrescu a anulat golul, la semnalizarea târzie a asistentului Valentin Avram, care a ridicat fanionul după ce atacantul echipei Internaţional Curtea de Argeş a reuşit să marcheze.

1-0: Kone a primit o pasă în interiorul careului, a şutat de la aproximativ 14 metri, iar mingea a lovit bara şi a ricoşat în plasă.

2-0: Apostu a scăpat singur cu Ţurcaş şi i-a pasat în lateral lui Băcilă, care a reluat balonul în poarta goală.

2-1: Moraes a trimis în vinclu, de la aproximativ 17 metri, în urma unei lovituri libere acordate de arbitrul Radu Petrescu.

Partida a început cu trei minute de întârziere din cauza faptului că asistentul Gero Szabo a găsit plasa de la o poartă desprinsă şi a solicitat prinderea acesteia.

La meciul disputat pe stadionul "Nicolae Dobrin" au asistat aproximativ 1000 de spectatori.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului În inferioritate numerică, Dinamo a învins, în deplasare, Oţelul Galaţi.
 Vizualizări articol: 556 |