Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6625 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Liga I

Dinamo, remiză acasă cu ultima clasată

Formaţia Dinamo Bucureşti a remizat, sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-1 (1-0), în faţa echipei Ceahlăul Piatra Neamţ, la primul meci al tehnicianului Zoran Filipovici pe banca tehnică a grupării nemţene.

Golurile au fost marcate de Viţelaru '15, autogol, pentru Dinamo, respectiv Mulisa '71, pentru Ceahlăul.

1-0: Alexe a pătruns în careu, a centrat pe jos, în faţa porţii, iar Viţelaru a deviat balonul, cu călcâiul, în propria poartă.

1-1: Bădescu a pasat în adâncime, Stevici a preluat în faţa lui Dolha, mingea a ajuns la Mulisa care a reluat cu latul, în poarta goală, într-un moment în care Dinamo evolua în inferioritate numerică, după ce Molinero părăsise terenul, în urma unei accidentări.

În minutul 68, atacantul Florin Bratu l-a înlocuit pe Claudiu Niculescu şi a revenit astfel într-un meci de Liga I după o absenţă de 17 luni. Florin Bratu a suferit o entorsă la genunchiul drept, cu afectarea ligamentelor, în minutul 30 al partidei CFR Cluj - Dinamo, scor 1-0, disputat la 17 octombrie 2008. Înainte şi după efectuarea schimbării, suporterii prezenţi la stadion i-au scandat numele atacantului dinamovist.

La partidă au asistat aproximativ 1500 de spectatori.

La pauză, crainicul stadionului a făcut un anunţ la staţia de amplificare, la sugestia observatorului Ligii Profesioniste de Fotbal, Adrian Ionescu, rugându-i pe suporteri să nu arunce cu bulgări.

Rapid Bucureşti - FC Timişoara, scor 1-0,

Echipa Rapid Bucureşti a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), formaţia FC Timişoara. Golul a fost marcat de Darijan Matici, în minutul 26.

Mijlocaşul Juliano Spadacio i-a pasat dintr-o lovitură liberă lui Matici, care a înscris cu un şut la vinclu de la aproximativ 25 de metri.

Meciul a început cu 10 minute întârziere, pentru a permite organizatorilor să traseze liniile de marcaj, după ce terenul a fost dezăpezit timp de aproximativ o oră şi jumătate înainte de începerea partidei.

Pe parcursul meciului, suporterii de la tribuna a II-a a stadionului "Giuleşti-Valentin Stănescu" au aruncat în mai multe rânduri spre centralul Marius Avram cu bulgări de zăpadă. După fluierul final, brigada de arbitri a fost din nou bombardată cu bulgări de zapăda.

La meci au asistat aproximativ 7.000 de spectatori, printre care s-au aflat şi antrenorul echipei Unirea Urziceni, Ronny Levy, şi directorul sportiv al clubului ialomiţean, Narcis Răducan.

Gloria Bistriţa - Astra Ploieşti, scor 3-1

Formaţia Gloria Bistriţa a câştigat, sâmbătă, cu scorul de 3-1 (1-0), partida susţinută, pe teren propriu, în faţa echipei Astra Ploieşti.

Pentru gazde au marcat Moraes '32, '78 şi Mihalache '73 (autogol), în timp ce reuşita oaspeţilor a fost semnată de Silva '64.

În minutul 32, atacantul gazdelor Moraes a trimis un şut puternic de la 25 de metri, care s-a oprit în vinclul porţii apărate de Miron.

În minutul 64, atacantul echipei Astra, Diego Silva, a înscris după ce a reluat cu capul, din interiorul careului gazdelor, o centrare venită de pe partea dreaptă.

În minutul 73, la o centrare de pe partea dreaptă a mijlocaşului echipei bistriţene, Hora, mingea a ajuns în interiorul careului oaspeţilor, l-a lovit în picior pe fundaşul Astrei, Mihalache, şi a intrat în poartă.

În minutul, 78, Moraes a dus scorul la 3-1 pentru oaspeţi, după ce a reuşit "dubla" cu o lovitură de cap de la zece metri.

Fundaşul echipei din Bistriţa, Frăsinescu a jucat meciul cu numărul 100 în Liga I.

Latovlevici, împrumutat de la FC Timişoara la gruparea bistriţeană în acestă iarnă, a debutat la Gloria Bistriţa.

La partida ce a avut loc pe ninsoare şi pe un frig pătrunzător au asistat aproximativ 1.500 de spectaori, printre care s-au aflat şi 50 de fani ai echipei oaspete.

Politehnica Iaşi - Unirea Alba Iulia, scor 1-0

Formaţia Politehnica Iaşi a câştigat, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), în faţa echipei Unirea Alba Iulia. Unicul gol al partidei a fost marcat, în minutul 44, de Vali Negru, care l-a învins pe Cernea cu un şut de la marginea careului, la colţul lung, în urma unei pase primite de la Andrei Ionescu.

La partidă, au asistat aproximativ 5000 de spectatori.

Oţelul Galaţi - CFR Cluj, scor 1-0

Echipa Oţelul Galaţi a învins, ieri, pe teren propriu, formaţia CFR Cluj, scor 1-0 (1-0).

Golul a fost marcat de Neagu, în minutul 38, cu un şut din cădere, de la marginea careului mare.

Oaspeţii au evoluat în inferioritate numerică din minutul 84, când Mureşan a primit al doilea cartonaş galben.

La meci au asistat aproximativ 8.000 de spectatori, intrarea fiind liberă pentru femei.

Gaz Metan Mediaş - Internaţional Curtea de Argeş, scor 0-0

Formaţia Gaz Metan Mediaş a terminat la egalitate, scor 0-0, partida disputată, ieri, pe teren propriu, cu Internaţional Curtea de Argeş.

Gaz Metan Mediaş a rămas în inferioritate numerică, în minutul 41, când a fost eliminat Todea pentru cumul de cartonaşe galbene.

La meci au asistat aproximativ 2.500 de spectatori.

Ieri, la închiderea ediţiei, meciul dintre Pandurii Tg. Jiu şi Universitatea Craiova încă se disputa.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Dinamo, remiză acasă cu ultima clasată.
 Vizualizări articol: 589 |