luni, 14 dec 2009 - Anul XIV, nr. 293 (4279)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9758 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6712 lei

Formaţia FC Braşov s-a impus, ieri, în faţa echipei FC Timişoara, cu scorul de 1-0 (0-0), într-o partidă disputată pe teren propriu, contând pentru etapa a XVII-a a Ligii I, ultima pentru gruparea timişoreană înaintea meciului cu Dinamo Zagreb, din grupele Ligii Europa.
Unicul gol al partidei a fost marcat de Nuno Diogo, în minutul 67, care a profitat de o indecizie a portarului Pantilimon şi a reluat cu capul, la colţul scurt, o centrare venită de la Cătălin Munteanu, în urma unui corner de pe partea dreaptă, transmite corespondentul MEDIAFAX.
La partidă au asistat aproximativ 4000 de spectatori, printre care şi un grup de aproximativ 150 de fani ai echipei FC Timişoara.

Steaua - Internaţional Curtea de Argeş, scor 3-2

Echipa Steaua Bucureşti s-a impus, ieri, pe teren propriu, în faţa formaţiei Internaţional Curtea de Argeş, cu scorul de 3-2 (2-1), în ultimul meci înaintea partidei cu Twente Enschede din grupele Ligii Europa.
Golurile au fost marcate de Nicoliţă '3, Kapetanos '13 (penalti), Cr. Tănase '71, pentru gazde, respectiv Băcilă '21, Zăgrean '63, pentru oaspeţi.
1-0: Bănel Nicoliţă a deschis scorul cu un şut plasat de la aproximativ 11 metri, balonul fiind deviat de un adversar.
2-0: Kapetanos a transformat o lovitură de pedeapsă, acordată de Marius Avram în urma unui fault comis de Zăgrean asupra lui Szekely.
2-1: Băcilă a luat o acţiune pe cont propriu la aproximativ 30 de metri de poarta Stelei, a driblat patru jucători şi a şutat pe lângă portarul Zapata.
2-2: Kone i-a pasat lui Zăgrean în marginea careului de 6 metri şi atacantul formaţiei piteştene a înscris cu un şut la colţul lung.
3-2: Cristi Tănase a şutat de la aproximativ 25 de metri sub transversala porţii lui Marius Popa.
La partidă au asistat aproximativ 3000 de spectatori

Gaz Metan Mediaş - Astra Ploieşti, scor 0-0

Formaţia Gaz Metan Mediaş a remizat, ieri, scor 0-0, în faţa echipei Astra Ploieşti.
La partidă au asistat aproximativ 4500.

CFR Cluj - Ceahlăul Piatra Neamţ, scor 2-0

Formaţia CFR Cluj a câştigat, sâmbătă, pe teren propriu, partida susţinută în faţa echipei Ceahlăul Piatra Neamţ, cu scorul de 2-0 (1-0).
Golurile au fost marcate de Ysouff Kone '21, '57.
1-0: Yssouf Kone a sprintat printre fundaşii centrali ai Ceahlăului, a pătruns în careu şi l-a învins pe Lipitor cu un şut plasat.
2-0: Acelaşi Yssouf Kone a agăţat un balon în careul nemţenilor şi a şutat la colţul scurt, fără nicio şansă pentru portarul Ceahlăului.
La partidă au asistat aproximativ 3000 de spectatori.

Oţelul Galaţi - Universitatea Craiova, scor 1-0

Formaţia Universitatea Craiova a pierdut, cu scorul de 0-1 (0-1), partida disputată sâmbătă, în deplasare, cu Oţelul Galaţi.
Golul echipei gazdă a fost marcat de Silviu Ilie '41.
În minutul 41, o centrare de pe partea dreaptă a atacantului gazdelor Ibeh a fost reluată cu capul, de la şase metri, în poarta echipei oaspete, de mijlocaşul Silviu Ilie.
La partida de la Galaţi au asistat aproximativ 3.500 spectatori.

Gloria Bistriţa - Rapid, scor 1-1, în Liga I

Formaţia Rapid a remizat, vineri, în deplasare, scor 1-1 (0-1), cu echipa Gloria Bistriţa.
Golurile au fost marcate de Keita '57 pentru gazde, respectiv Herea '38 (penalti) pentru Rapid.
Rapid a deschis scorul, în minutul 38, printr-un penalti executat de Herea. Lovitura de pedeapsă a fost acordată de centralul Teodor Crăciunescu după o presupusă intervenţie a lui Dinu Sănmărtean la Grigorie.
Crăciunescu a mai acordat un penalti, însă pentru Gloria Bistriţa, în minutul 47, după o intervenţie a lui Marius Constantin asupra lui Coroian. Penaltiul a fost executat de Hora, care a ratat, mingea lovind bara porţii apărate de Bornescu.
Gloria Bistriţa a egalat, în minutul 57, când Bornescu a trimis greşit o minge, care a ajuns la Keita, iar mijlocaşul senegalez a înscris cu un şut de la 18 metri.
La partidă au asistat aproximativ 4.500 de spectatori, între care s-au numărat şi 300 de fani rapidişti. Aceştia din urmă au aprins torţe, la începutul meciului.
Tehnicianul rapidist Nicolae Manea, care este suspendat, a urmărit meciul de la masa presei, el dându-i de acolo indicaţii secundului Ciprian Panait.

Pandurii Târgu Jiu - Unirea Alba Iuli a, scor 2-0

Echipa Pandurii Târgu Jiu a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), formaţia Unirea Alba Iulia.
Golurile echipei Pandurii a fost marcate de Păcurar '40 (penalti) şi Stromajer '59.
Echipa Unirea Alba Iulia a evoluat în inferioritate numerică începând din minutul 28, după ce Norbert Varga a fost eliminat, pentru al doilea cartonaş galben.
În minutul 38, arbitrul Istvan Kovacs a dictat penalti pentru Pandurii Târgu Jiu, după ce Bucurică a comis un henţ în careu. Penaltiul a fost transformat de Alexandru Păcurar, care deschide astfel scorul, 1-0, în minutul 40.
Echipa Pandurii stabileşte scorul final, 2-0, în minutul 59, când, după o combinaţie la marginea careului, mingea este trimisă la 6 metri în faţa porţii, iar Stromajer deviază la colţul lung.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului FC Timişoara, învinsă înaintea meciului cu Dinamo Zagreb, din grupele Ligii Europa.
 Vizualizări articol: 561 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FC Timişoara, învinsă înaintea meciului cu Dinamo Zagreb, din grupele Ligii Europa0.05