miercuri, 9 dec 2009 - Anul XIV, nr. 289 (4275)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,971 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5892 lei

Steaua a câştigat din nou în prelungiri

Formaţia Steaua Bucureşti a învins, luni, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-1), echipa Universitatea Craiova, într-un meci din etapa a XVI-a a Ligii I, transmite corespondentul MEDIAFAX.
În minutul 4, mijlocaşul stelist Janos Szekely a trimis o centrare în careul echipei gazdă, care a fost reluat în poartă, de la şase metri, de Kapetanos.
În minutul 15, o lovitură de colţ executată de Firţulescu a fost reluată cu capul în poarta echipei oaspete, de la şapte metri, de mijlocaşul Prepeliţă.
În minutul 90+2, o pasă în adâncime trimisă de Pleşan a ajuns în interiorul careului gazdelor la Szekely, care a înscris cu un şut din întoarcere, de la 12 metri, pe lângă portarul Lung.
La partida de la Craiova au asistat aproximativ 15.000 de spectatori, între care s-au aflat şi circa o sută de fani ai Stelei.
Printre spectatori s-au aflat fostul selecţioner al României, Victor Piţurcă, şi actualul tehnician al "tricolorilor", Răzvan Lucescu. Preşedintele grupării din Bănie, Adrian Mititelu, s-a salutat cu Răzvan Lucescu, cel pe care îl criticase în unele declaraţii făcute presei luna trecută.

Juveţii reclamă „un ghinion teribil”

Preşedintele Universităţii Craiova, Adrian Mititelu, a declarat că echipa antrenată de Eugen Neagoe a avut "un ghinion teribil" la această partidă, iar oaspeţii au avut noroc.
"Felicit jucătorii pentru prestaţia din acest meci. Am avut un ghinion teribil. Am ratat cinci-şase ocazii cu poarta goală. Steaua a avut noroc azi din toate punctele de vedere. Însă aşa suntem noi, toate echipele contra noastră au noroc. A fost un meci frumos, însă din păcate am pierdut. Nu ştiu ce să mai facem, parcă suntem blestemaţi. Nu ştim cu să scăpăm de acest ghinion. Să sperăm că la Galaţi vom reuşi să obţinem ceea ce am pierdut azi, deşi va fi foarte greu", a spus Mititelu.
Adrian Mititelu a precizat că a discutat cu fostul selecţioner Victor Piţurcă, dar momentan nu negociază cu acesta: "Am vorbit cu Victor, însă nu este vorba de nicio negociere în acest moment. Este o soluţie, dar rămâne de văzut".
Adrian Mititelu a menţionat că nu ştie dacă Universitatea Craiova va renunţa să mai joace pe stadionul "Ion Oblemenco". "Nu ştiu dacă vom mai pleca de pe arena «Ion Oblemenco». Mă voi gândi dacă mergem la Turnu Severin, pentru că Piţurcă nu este de acord cu asta. Piţurcă nici nu concepe această plecare şi în plus mai mulţi oameni de bine, care ţin la Universitatea Craiova, mi-au zis să nu plecăm", a precizat Mititelu.

CFR Cluj, victorie chinuită

Formaţia CFR Cluj-Napoca a învins, luni, în deplasare, la Mioveni, scor 1-0 (0-0), echipa Internaţional Curtea de Argeş, într-un meci din cadrul etapei a XVI-a a Ligii I.
Golul a fost marcat de Alcantara, în minutul '78, cu un şut spectaculos de la marginea careului mare.
Meciul a fost întrerupt în minutul 20, timp de 20 de minute, din cauza ceţii dense care a scăzut vizibilitatea pe gazon. La meci au asistat aproximativ 1.000 de spectatori.
Antrenorul echipei CFR Cluj, italianul Andrea Mandorlini, a declarat că elevii săi sunt la capătul puterilor.
"A fost un meci foarte dificil. Am riscat spre final şi am câştigat. Nu am avut puterea şi prospeţimea la care ne aşteptam, suntem la capătul puterilor, după meciuri foarte grele şi obositoare. Este pentru prima dată când mi se întâmplă în carieră ca un meci să se reia după ce fusese oprit din cauza ceţii. Vom pleca acum spre Cluj cu autocarul, deoarece avioanele nu zboară din cauza timpului nefavorabil", a declarat Mandorlini.

Clasamentul Ligii I:

1. FC Timişoara 16 8 7 1 29-11 31 p (+7)
2. CFR Cluj 16 9 4 3 21-10 31 p. (+7)
3. Unirea Urziceni 16 9 4 3 23-13 31 p. (+10)
4. Steaua Bucureşti 16 9 4 3 22-12 31 p. (+7)
5. Rapid Bucureşti 16 9 3 4 35-20 30 p. (+6)
6. FC Vaslui 16 9 2 5 24-19 29 p. (+5)
7. Dinamo Bucureşti 15 7 4 4 17-10 25 p. (+1)
8. FC Braşov 16 6 6 4 18-11 24 p. (0)
9. Gaz Metan Mediaş 16 5 5 6 18-26 20 p. (-1)
10. Oţelul Galaţi 16 5 4 7 20-24 19 p. (-5)
11. Politehnica Iaşi 16 5 3 8 15-23 18 p. (-6)
12. Universitatea Craiova 16 5 2 9 24-26 17 p. (-7)
13. Pandurii Târgu Jiu 16 4 5 7 12-17 17 p. (-7)
14. Astra Ploieşti 15 4 4 7 18-22 16 p. (-5)
15. Internaţional Curtea de Argeş 16 5 1 10 14-28 16 p. (-10)
16. Unirea Alba Iulia 16 3 5 8 17-25 14 p. (-10)
17. Gloria Bistriţa 16 2 7 7 12-23 13 p (-8)
18. Ceahlăul Piatra Neamţ 16 2 4 10 13-33 10 p. (-17).

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Steaua a câştigat din nou în prelungiri.
 Vizualizări articol: 662 |