luni, 7 dec 2009 - Anul XIV, nr. 287 (4273)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,971 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5892 lei

Unirea Urziceni s-a impus la Piatra Neamţ după un meci spectaculos

Formaţia Unirea Urziceni a învins, vineri, în deplasare, cu scorul de 3-2 (1-2), echipa Ceahlăul Piatra Neamţ, într-un meci din etapa a XVI-a a Ligii I.
Golurile campioanei României au fost marcate de Semedo '31, Onofraş '54 şi Brandan '85 (penalti). Pentru Ceahlăul au înscris Ibrahim '30 şi Fabbron '36.
Ibrahim a deschis scorul, în minutul 30, prelungind pe spate din doi metri la o recentrare a lui Fabbron cu capul, după un corner executat de Dikaba de pe partea dreaptă.
Unirea Urziceni a egalat doar câteva secunde mai târziu, cu un şut al lui Semedo de la 20 de metri, la colţul din dreapta al porţii lui Lipitor, rămas fără replică.
Fabbron a înscris al doilea gol al gazdelor, în minutul 36, reluând cu capul din cinci metri, după o centrare a lui Bădescu.
Echipa oaspete a egalat, în minutul 54, prin Onofraş, care a reluat în poartă din şase metri, după ce mingea l-a depăşit pe Achim.
În minutul 84, centralul Kakos Anastasios a acordat penalti pentru Unirea Urziceni după un duel între Onofraş şi Dikaba. Anastasios i-a acordat lui Dikaba al doilea cartonaş galben, şi implicit pe cel roşu, iar lovitura de pedeapsă a fost transformată de Brandan, în minutul 85.
La partida de la Piatra Neamţ au asistat aproximativ 3.000 de spectatori.
Tehnicianul Unirii Urziceni, Dan Petrescu, a urmărit partida de la lojă, el fiind suspendat.

Poli Iaşi - Gloria Bistriţa, scor 0-0

Formaţia Poli Iaşi a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul susţinut, sâmbătă, pe teren propriu, în compania echipei Gloria Bistriţa. Poli Iaşi: 1. Brăneţ - 77. Buta, 24. Straton, 23. Ad. Ilie, 3. Costache (18. R Miclea '84) - 19.
La meci au asistat circa 3.000 de spectatori.
Portarul Călin Albuţ a apărat buturile Gloriei pentru a 100-a oara in Liga I. Călin Albuţ (28 de ani) e la al 6-lea sezon în prima divizie, competiţie în care a jucat numai pentru Gloria Bistriţa.
Tot la Iaşi, căpitanul Cristian Coroian (36 de ani) a disputat meciul 340 în primul eşalon, fiind pe locul doi în topul prezenţelor jucătorilor în activitate, după Petre Marin (Steaua Bucureşti). Coroian are în palmares 82 de goluri (dintre care 59 pentru Gloria) în Liga I, performanţă care îl plasează pe poziţia a treia în clasamentul golgeterilor în activitate, după Claudiu Niculescu (Dinamo Bucureşti) şi Gigel Bucur (FC Timisoara).
Fundasul Sergiu Homei (22 de ani) a bifat cu Politehnica Iaşi jocul 50 în prima ligă.

Rapid Bucureşti - FC Braşov, scor 2-1

Formaţia Rapid Bucureşti a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-0), echipa FC Braşov.Pentru Rapid au marcat Ioniţă '23 şi Grigorie '66, în timp ce pentru FC Braşov a înscris '67.
Rapid a deschis scorul în minutul 23 când Bozovici a centrat de pe stânga, iar Ioniţă l-a învins pe Mincă printr-o lovitură de cap de la 6 metri.
În minutul 66, Spadacio a executat o lovitură liberă de pe stânga, iar Grigorie a introdus mingea în plasă de la trei metri.
FC Braşov a redus din diferenţă în minutul 67, prin Voicu cu un lob la vinclu de la circa 12 metri lateral stânga.
La meci au asistat 14.000 de spectatori.
La partidă au fost prezenţi selecţionerul Răzvan Lucescu, preşedintele LPF, Dumitru Dragomir, dar şi foştii jucători rapidişti Marius Şumudică şi Bogdan Andone, precum şi fostul acţionar Dan Ostahie.
În minutul 78, antrenorul Nicolae Manea a fost trimis în tribună pentru proteste la adresa arbitrului Augustus Constantin.
Antrenorul echipei oaspete, Viorel Moldovan, fost jucător la Rapid, a fost aplaudat de fanii rapidişti de la tribuna I.
În minutul 90+4, după fluierul final Spadacio s-a împins şi înjurat cu Nene şi a fost nevoie de intervenţia stewrzilor pentru a-i separa. La finalul meciului, Bozovici şi-a aruncat ghetele la peluză, la galerie şi la tribuna a doua. Suporterii rapidişti au fost salutaţi la final inclusiv de antrenorul Nicolae Manea.

Unirea Alba Iulia - Gaz Metan Mediaş, scor 0-0

Echipa Unirea Alba Iulia a terminat la egalitate, ieri, pe teren propriu, scor 0-0, cu formaţia Gaz Metan Mediaş.
La partida de la Alba Iulia au asistat aproximativ 1.500 de spectatori, între care şi 13 fani veniţi de la Mediaş.
În minutul 33, portarul medieşenilor Buchta s-a ciocnit de proprii fundaşi şi a fost schimbat cu Vâtcă. La pauză, Buchta a fost transportat cu salvarea la spital.

FC Vaslui - Oţelul Galaţi, scor 1-1

Echipele FC Vaslui şi Oţelul Galaţi au terminat, ieri, la egalitate, scor 1-1 (1-1).
Gazdele au fost marcat prin Burdujan '38, după ce oaspeţii deschiseseră scorul prin Sârghi '4.
În minutul 4, Sârghi, nemarcat, a reluat în plasă, din interiorul careului, mingea venită dintr-un corner executat de pe partea dreaptă.
Burdujan a egalat în minutul 38, cu latul, din careul mic, după centrarea venită de pe partea dreaptă de la Gerlem, care driblase patru adversari.
La meci au asistat în jur de 5.000 de spectatori, dintre care aproximativ 100 de fani ai oaspeţilor.

FC Timişoara - Pandurii Târgu Jiu, scor 1-0

Echipa FC Timişoara a învins, ieri, pe teren propriu, formaţia Pandurii Târgu Jiu, scor 1-0 (1-0), într-un meci din cadrul etapei a XVI-a a Ligii I. Golul a fost marcat, în minutul 12, de Bucur, care a trimis balonul în poartă, de la 6 metri, după un şut al lui Goga de la marginea careului mare.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Unirea Urziceni s-a impus la Piatra Neamţ după un meci spectaculos.
 Vizualizări articol: 489 |