marţi, 1 dec 2009 - Anul XIV, nr. 282 (4268)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,973 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6085 lei

„Fiara”, învinsă în bârlogul ei

Formaţia Steaua s-a impus, duminică, în faţa echipei FC Vaslui, cu scorul de 2-1 (0-1), într-un meci contând pentru etapa a XV-a a Ligii I, rezultat în urma căruia Marius Lăcătuş a suferit prima înfrângere de la instalarea pe banca tehnică a grupării moldovene.
Golurile au fost marcate de Kapetanos, în minutul 57 şi Szekely '90+2, respectiv Gerlem, în minutul 23.
0-1: Ghionea a făcut greşit pasul la ofsaid, Wesley i-a pasat lui Gerlem care a înscris cu un şut plasat din mijlocul careului de 16 metri.
În minutul 25, Ovidiu Petre a ajuns primul la minge şi a reluat balonul peste portarul Hăisan însă mingea a lovit transversala şi a ricoşat până la Kapetanos care, de la trei metri, a reluat cu capul dar mingea a lovit din nou bara transversală, a căzut pe linia porţii şi fundaşii vasluieni au înlăturat pericolul.
1-1: Golanski a centrat de pe partea dreaptă până la marginea careului de 6 metri şi Kapetanos a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap, în dreapta lui Hăisan.
2-1: Kapetanos a preluat un balon la marginea careului de 16 metri, a pasat în lateral până la Szekely, care a şutat fără preluare pe jos, la colţul lung.
Suporterii echipei Steaua i-au scandat numele antrenorului Marius Lăcătuş, aflat la prima înfrângere la FC Vaslui după opt etape.
La partidă au asistat aproximativ 6.000 de spectatori, printre care şi un grup de aproximativ 100 de suporteri ai echipei vasluiene.

Lăcătuş, supărat pentru înfrângere

Tehnicianul FC Vaslui, Marius Lăcătuş, a declarat că se aştepta să fie bine primit de suporteri la meciul cu Steaua, însă şi-a exprimat regretul pentru că formaţia sa a pierdut.
"Îmi pare rău că am pierdut. Pe final de joc. Dar meciul a fost destul de echilibrat, Steaua a avut iniţiativa, a jucat acasă, iar dacă reuşeam să fructificăm cele două-trei ocazii la 1-0, rezultatul era altul. Sper să învăţăm din greşeli şi să remediem ce nu am făcut bine la acest joc. Momentan nu am pierdut absolut nimic, suntem în continuare în luptă pentru un loc de cupă europeană şi trebuie să ne menţinem acolo. Mă aşteptam să fiu bine primit azi şi le mulţumesc suporterilor stelişti. Am jucat atâta timp aici, iar modul în care am făcut-o a făcut să le intru la inimă", a declarat Lăcătuş.

Stoichiţă, supărat pe atmosfera ostilă creată de suporteri

Antrenorul echipei Steaua Bucureşti, Mihai Stoichiţă, a declarat că jucătorii săi au făcut o greşeală în prima repriză a meciului cu FC Vaslui, eroare în urma căreia şi-au făcut jocul mai greu
"A fost un meci frumos, cu multe faze de poartă. Cred că noi am avut mai multe ocazii şi o posesie mai bună, dar am făcut o greşeală în prima repriză şi ne-am făcut meciul mai greu. La pauză le-am spus că vom câştiga sigur dacă au elan, mentalitate bună şi se pot desprinde de ce se întâmplă în jurul nostru. Nu ştiu unde vom ajunge cu atmosfera asta din jurul echipei, dar trebuie să menţinem spiritul Stelei şi să mergem mai departe. Nu pot decât să mă bucur că numele unui prieten bun ca Lăcătuş este strigat pe stadion. Vă rog să reţineţi ce am mai spus, Lăcătuş este vulturul de pe emblema Stelei, iar echipa sa joacă un fotbal ofensiv cum îmi place şi mie", a spus Stoichiţă.
Întrebat despre gestul făcut imediat după golul marcat de Jansos Szekely, Mihai Stoichiţă a spus: "Le-am făcut semn să tacă celor vreo douăzeci de oameni, care stau în tribună în spatele meu şi mă înjură de la început până la sfârşit, din anumite interese probabil. Asta nu înseamnă că i-am jignit ci doar le-am spus să tacă pentru că e normal să fac asta atât timp cât am argumente. Şi am argumente".

Timişoara a câştigat la scor de tenis

Echipa FC Timişoara a învins, duminică, în deplasare, scor 6-2 (2-2), formaţia Gaz Metan Mediaş.
Golurile gazdelor au fost marcate de Todea '36 şi Eric 45+1 (penalti), iar oaspeţii au punctat prin Bourceanu '28, Bucur '44 (penalti), '71, '83, Alexa '62 şi Goga '77.
În minutul 28, Bourceanu a primit mingea în careu, lateral dreapta, şi a şutat cu piciorul stâng, la colţul lung, peste portarul gazdelor, Vâtcă, deschizând scorul.
Gaz Metan a egalat în minutul 36, prin Todea, care a trimis balonul, de la 25 de metri, în vinclul porţii lui Supic.
În minutul 44, Lazăr a oprit cu mâna, pe linia porţii, balonul şutat de Bourceanu din careu. Fundaşul gazdelor a primit cartonaşul roşu, iar Bucur a transformat penaltiul acordat.
În prelungirile primei reprize, Gaz Metan a egalat din nou, prin Eric, brazilianul transformând penaltiul acordat pentru un fault al lui Bonfim.
Alexa a înscris al treilea gol al oaspeţilor în minutul 62, printr-o lovitură de cap, de la doi metri, după o centrare venită de pe partea stângă.
Scorul a devenit 2-4 în minutul 71, când Bucur a înscris din nou, cu un şut din interiorul careului.
Şase minute mai târziu, timişorenii au punctat încă o dată, prin Goga, acesta marcând din careu, după un "un-doi".
Bucur a înscris a treia oară în minutul 83, cu un şut din careu.