luni, 30 nov 2009 - Anul XIV, nr. 281 (4267)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,971 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5892 lei

Bătaie mare pentru primele locuri

Formaţia CFR Cluj a câştigat, sâmbătă, cu scorul de 2-0 (0-0), în faţa echipei Universitatea Craiova, partida susţinută pe teren propriu, contând pentru etapa a XV-a Ligii I, transmite corespondentul MEDIAFAX. Golurile au fost marcate Cadu '62, Kone '71.
1-0: Deac a executat o lovitură liberă de pe partea stângă, mingea a ajuns la Cadu, aflat la marginea careului de 6 metri, şi căpitanul echipei clujene a şutat pe jos, pe lângă Silviu Lung jr., fază la care jucătorii Universităţii Craiova au acuzat henţ la Dubarbier.
În minutul 68, Mitchell l-a împins pe Deac în afara suprafeţei de joc, fotbalistul clujean a încercat să-l lovească pe australian care s-a repezit pe acesta şi i-a pus mâinile în gât. Incidentul a fost stopat de intervenţia arbitrului Ovidiu Haţegan, care le-a arătat cartonaşul galben ambilor fotbalişti.
2-0: Deac a centrat în faţa porţii, Dorel Stoica l-a scăpat din marcaj pe Yssouf Kone şi atacantul de culoare a reluat balonul, prin alunecare, în plasă, după ce acesta a lovit şi în transversală.
În minutul 79, Eugen Trică a fost înlocuit de Dragoş Firţulescu, moment în care cei aproximativ 4500 de spectatori l-au aplaudat pe jucătorul echipei Universitatea Craiova şi i-au scandat numele îndelung. Trică, fost jucător la CFR în perioada 2007-2009, a fost chemat la salut de galeria grupării clujene.

Dinamo „nonalcool” câştigă uşor

Formaţia Dinamo Bucureşti a câştigat, scor 2-0 (1-0), partida susţinută, sâmbătă, pe teren propriu, în faţa echipei Unirea Alba Iulia, în etapa a XV-a a Ligii I.
În minutul 3, atacantul dinamovist Claudiu Niculescu a înscris după ce a executat perfect o lovitură liberă, de pe partea stângă, de la aproximativ 20 de metri.
Atacantul gazdelor Andrei Cristea a trimis, în minutul 13, un şut din demivoleu care a lovit transversala porţii apărate de Rotaru.
În minutul 84, o centrare de pe partea dreaptă a mijlocaşului Torje a fost reluată cu capul în poarta oaspeţilor, de la şase metri, de Marius Niculae.
Jucătorii dinamovişti au intrat la începutul partidei cu tricouri roşii, peste cele de joc, pe care erau inscripţionat un mesaj pentru Cosmina Păun, o fată de 15 ani bolnavă de leucemie.
Pe parcursul primei reprize, o parte a fanilor dinamovişti aflaţi pe stadion a adresat injurii la adresa acţionarului Vasile Turcu.

Ceahlăul nu mai bate pe nimeni

Formaţia Ceahlăul Piatra Neamţ a remizat, sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-2 (1-1), în faţa echipei Internaţional Curtea de Argeş.
0-1: Cătălin Lazăr a deschis scorul cu un şut la colţul lung, de la aproximativ 10-11 metri, lateral dreapta.
1-1: Ferariu a executat o lovitură liberă, de la aproximativ 17 metri, în vinclul porţii lui Marius Popa, balonul lovind transversala înainte de a intra în plasă.
2-1: Cebotaru a rămas singur cu portarul şi a înscris cu şut în dreapta portarului, în urma unei acţiuni prelungite de atac.
2-2: Voiculeţ a restabilit egalitatea cu un şut pe jos, de la aproximativ 18 metetri, la colţul lung al porţii lui Roheţki.
Imediat după gol, Ceahlăul Piatra Neamţ a rămas în inferioritate numerică, după ce arbitrul Augustus Constantin l-a eliminat pe Viţelaru pentru lovirea unui adversar.

Rapidul, egal la Tg. Jiu

Formaţia Pandurii Târgu Jiu a remizat, duminică, scor 1-1 (0-1), cu echipa Rapid Bucureşti. Golurile au fost marcate de Rusu '68, pentru gazde, respectiv Ioniţă '21, pentru oaspeţi.
0-1: Ioniţă a deschis scorul cu un şut din întoarcere, la colţul scurt, de la aproximativ 14 metri, care a lovit şi bara din dreapta a porţii lui Răzvan Stanca.
1-1: Rusu a încercat să centreze în careu însă mingea s-a dus în plasă, Bornescu fiind surprins de traiectoria balonului.

Aseară s-a jucat şi cel mai interesant meci al rundei, între Steaua şi FC Vaslui, iar zilele următoare programul meciurilor este următorul: