joi, 22 oct 2009 - Anul XIV, nr. 248 (4234)
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6687 lei

Au uimit Europa

Unirea Urziceni face senzaţie în Liga Campionilor

Echipa Unirea Urziceni a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 4-1 (1-1), formaţia scoţiană Glasgow Rangers, în etapa a III-a a grupei G a Ligii Campionilor, obţinând astfel prima victorie în această competiţie.
Scorul a fost deschis de echipa scoţiană după numai 2 minute de joc. Lovitură de colţ pentru gazde, balonul a ajuns la Mendes, la 20 de metri, care a şutat spre poartă, lovitura sa fiind deviată de Ricardo Vilana în plasa propriei echipe, scor 1-0 pentru Glasgow Rangers.
Echipa pregătită de Dan Petrescu a egalat în minutul 32, prin Bilaşco. Tiberiu Bălan a şutat în careu pentru Brandan, argentinianul a centrat în faţa porţii, de unde atacantul echipei Unirea Urziceni a trimis în poarta apărată de McGregor.
În minutul 38, arbitrul Eric Braamhaar a dictat penalti, însă portarul echipei Unirea Urziceni, Daniel Tudor, care a debutat în Liga Campionilor, a apărat penaltiul executat de Davis.
Unirea Urziceni îşi măreşte avantajul pe tabela de marcaj, scor 2-1 în minutul 49. Un şut al lui Iulian Apostol este deviat cu călcâiul de Bruno Fernandes, balonul fiind uşor atins de Lafferty înainte de a intra în poarta scoţienilor.
Zece minute mai târziu, Unirea Urziceni se distanţează pe tabelă, scor 3-1, printr-un nou autogol al celor de la Glasgow. Tiberiu Bălan a executat o lovitură liberă de pe partea stângă, iar McCulloch îşi trimite în propria plasă cu capul, de la 8 metri.
Scorul final, 4-1 pentru Unirea Urziceni, este stabilit în minutul 65, de Brandan, care a şutat puternic spre poartă, din afara careului, fără şansă pentru portarul McGregor.

Dan Petrescu: „Se putea mai bine”

Antrenorul Unirii Urziceni, Dan Petrescu, a declarat, marţi, la TVR, că echipa sa putea să joace mai bine în meciul cu Glasgow Rangers.
"Sunt mulţumit de rezultat. Este o victorie foarte bună, va fi minunată dacă ne vom califica, dacă nu va fi doar de palmares, prima mea victorie ca antrenor în Liga Campionilor şi pentru ei în Liga Campionilor. Nu am fost în formă maximă chiar dacă am câştigat cu 4-1. Ca şi joc, puteam să jucăm mai bine. După ce am schimbat sistemul, am jucat mai bine. Nu e uşor să marchezi patru goluri, dar am demonstrat caracter. Le-am spus jucătorilor că sunt datori prietenilor, patronului, această datorie nu mai există acum, suntem chit şi mergem la următorul meci. Sunt mulţi oameni care au ţinut cu mine şi din Anglia. Important este să nu pierdem următorul meci, atunci a fi foarte greu să mai pierdem primăvara europeană. Capul jos, la muncă şi să nu ne lăudăm prea mult, pentru că fotbalul te pedepseşte", a declarat Dan Petrescu.

Presa engleză scrie despre umilinţa scoţienilor

Presa engleză scrie, marţi noapte, că formaţia Glasgow Rangers a fost umilită de oamenii lui Dan Petrescu.
"Rangers a trăit o noapte a umilinţei, prăbuşindu-se după 1-4 cu Unirea. Drama a venit în urma unei serii de erori catastrofale", a scris sursa citată.
"Euro şoc pe Ibrox", a titrat site-ul oficial al grupării scoţiene.
"Freneticii români au doborât-o pe Rangers", a titrat Teamtalk: "Speranţele lui Rangers au fost puse la pământ într-o manieră zdrobitoare de Unirea Urziceni".
"Rangers, şocată după un spectacol-horror în faţa unei echipe mici. Unirea a marcat de patru ori într-o seară umilitoare pentru Rangers", a scris Daily Record.

Sevilla, punctaj maxim

Formaţia spaniolă FC Sevilla a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 3-1, echipa germană VfB Stuttgart, într-un meci contând pentru etapa a treia a grupei G a Ligii Campionilor, din care face parte şi Unirea Urziceni. Pentru germani a marcat Elson '74, în timp ce pentru spanioli au înscris Squillaci '23, '72 şi Jesus Navas '55. La VfB Stuttgart, Ciprian Marica nu a fost inclus în lotul pentru acest meci.
Clasamentul grupei G este următorul: 1. FC Sevilla - 9 puncte; 2. Unirea Urziceni - 4 puncte; 3. VfB Stuttgart - 2 puncte; 4. Glasgow Rangers - 1 punct.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Unirea Urziceni face senzaţie în Liga Campionilor.
 Vizualizări articol: 658 |