luni, 5 oct 2009 - Anul XIV, nr. 233 (4219)
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6687 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   3 imagini |   ø fişiere video

Marius Lăcătuş a debutat cu o victorie ca antrenor la FC Vaslui

Antrenorul Marius Lăcătuş a debutat cu o victorie pe banca tehnică a formaţiei FC Vaslui, în urma succesului înregistrat, sâmbătă, pe teren propriu, în faţa echipei Astra Ploieşti, cu scorul de 3-1 (2-1), într-o partidă contând pentru etapa a IX-a a Ligii I.
Golurile au fost marcate de Gerlem '18, Temwanjera '33,şi Pavlovici '64, pentru gazde, respectiv Paulinho '43, pentru formaţia oaspete.
1-0: Gerlem a primit o pasă de la Wesley, în marginea careului mic, şi acesta l-a învins pe portarul Cristi Munteanu, cu un şut la colţul lung.
2-0: Temwanjera a majorat diferenţa pe tabela de marcaj după ce a reluat, cu capul, balonul centrat din corner de Alfonso Delgado.
2-1: Defensiva formaţiei vasluiene a făcut greşit pasul la ofsaid, Paulinho a rămas singur cu Hăisan şi a înscris cu un şut plasat, de la aproximativ 17 metri, pe jos, la colţul lung.
3-1: Milos Pavlovici a stabilit scorul final al partidei după ce a reluat balonul, de la aproximativ doi metri, sub transversala porţii lui Munteanu, în urma unei nesincronizări în apărarea echipei oaspete.
La partidă au asistat aproximativ 4000 de spectatori.

Gaz Metan Mediaş - Unirea Urziceni, scor 0-0

Echipele Gaz Metan şi Unirea Urziceni au încheiat la egalitate, scor 0-0, partida disputată la Mediaş, în care formaţia gazdă a evoluat în inferioritate numerică în ultimele nouă minute, după eliminarea lui Bud.
În minutul 35, Todoran a reluat balonul în plasă, însă arbitrul Marisu Avram a anulat reuşita mijlocaşului campioanei Românei pentru un fault comis de Dănălache asupra lui Zoran Markovici în faza premergătoare golului, moment în care antrenorul Unirii Urziceni, Dan Petrescu, şi managerul general Mihai Stoica au protestat vehement.
În minutul 81, Bud (Gaz Metan) a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat de Marius Avram, în urma unui fault asupra lui Bordeanu.
La partidă au asistat aproximativ 4500 de spectatori.

Universitatea Craiova- Unirea Alba, scor 3-1

Formaţia Universitatea Craiova a învins, sâmbătă, cu scorul de 3-1 (2-1), echipa Unirea Alba Iulia şi a obţinut prima victorie din istoria confruntărilor dintre cele două grupări în Liga I.
Golurile au fost marcate de Florin Costea '15, '30, '79 (penalti) pentru Universitatea, respectiv Bobi Verdeş '31, pentru Unirea.
1-0: Florin Costea a primit un balon la marginea careului, în poziţie centrală, şi atacantul Universităţii a înscris cu un şut plasat, de la aproximativ 14 metri.
2-0: Wobay a executat o lovitură liberă până la Trică, acesta a deviat până la Bădoi şi acesta din urmă i-a pasat lui Florin Costea care a majorat diferenţa pe tabela de marcaj.
2-1: Barbu a trecut pe sub un balon centrat de pe partea stângă, mingea l-a lovit în genunchi pe pe Bobi Verdeş şi a intrat în plasă, după ce portarul Silviu Lung jr. a fost prins pe picior greşit.
În minutul 42, Bădoi a centrat cu efect de pe partea dreaptă, portarul Rotaru a respins greşit, în proprie poartă, însă golul a fost anulat de arbitrul Teodor Crăciunescu, la semnalizarea tuşierului Nicolae Megheşan, pentru că balonul depăşise suprafaţa de joc la centrarea lui Bădoi.
3-1: Poverlovici l-a faultat în careu pe Vali Badea şi arbitrul Teodor Crăciunescu a acordat penalti în favoarea Universităţii, transformat în cele din urmă de Florin Costea, care a reuşit astfel o triplă.
La partida de pe stadionul "Ion Oblemenco" au asistat aproximativ 1000 de spectatori, printre care şi un grup de 25 de deţinuţi de la penitenciarul Perendava. După marcarea primului gol al partidei, în sectorul ocupat de grupul deţinuţilor, şi-a făcut apariţia şi o mireasă.
Fotbalistul Valentin Bădoi a jucat primul său meci din campionat în tricoul Universităţii Craiova.

Ceahlăul Piatra Neamţ - Rapid Bucureşti, scor 0-4, în Liga I

Formaţia FC Rapid Bucureşti a câştigat, scor 4-0 (2-0), partida susţinută, vineri, în deplasare, cu Ceahlăul Piatra Neamţ.
Golurile oaspeţilor au fost marcate de C. Lazăr '22 şi Buga '23, '48 şi Spadacio '66.
În minutul 22, o lovitura liberă executată de pe partea dreaptă de Spadacio a fost reluată în poarta echipei gazdă, de la trei metri, de Costin Lazăr.
În minutul 23, o centrare la şase metri de poarta apărată de Lipitor a ajuns la Mugurel Buga, care a dus scorul la 2-0 pentru Rapid.
În minutul 48, atacantul rapidist Buga a izbutit al doilea său gol din acest meci, după ce a transformat în gol o pasă venită de pe partea stângă de la Ioniţă.
În minutul 66, jucătorul rapidist Spadacio a pătruns pe un culoar găsit pe mijlocul apărării gazdelor şi a reuşit să înscrie cu un şut de la marginea careului de 16 metri.
Partida a fost arbitrată de o brigadă formată din Victor Berbecaru (central), Eduard Dumitrescu şi Dorin Mudura (asistenţi), Cristian Sava (rezervă). Observatori la acest joc au fost desemnaţi Costaş Paul şi Nicolae Rainea.
Pe parcursul primei reprize au fost afişate pe unul din stâlpii de nocturnă ai arenei din Piatra Neamţ două bannere cu referire la actualul tehnician rapidist, Viorel Hizo, care în trecut s-a aflat şi pe banca tehnică a Ceahlăului cu mesajele: "Hizo adu X5 înapoi" şi "Hizo ne-ai retrogradat".
La partida de la Piatra Neamţ au asistat aproximativ 3.000 de fani.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Marius Lăcătuş a debutat cu o victorie ca antrenor la FC Vaslui.
 Vizualizări articol: 825 |