Curs valutar euroEUR:Tendinta4,971 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5892 lei

Liga Campionilor

Unirea Urziceni a câştigat primul punct

Campioana României, Unirea Urziceni, a obţinut, marţi, primul punct în grupele Ligii Campionilor, după ce a încheiat la egalitate, scor 1-1 (0-1), meciul susţinut, pe stadionul Steaua, în compania formaţiei germane VfB Stuttgart, în etapa a doua a grupei G a competiţiei.
VfB Stuttgart a deschis scorul în minutul 5, după ce Tasci a înscris din 7 metri pe lângă Arlauskis.
Unirea a reuşit egalarea în minutul 48, atunci când Gebhart a respins greşit, mingea a ajuns la Varga, care a tras plasat în dreapta lui Lehmann.
La meci au asistat aproximativ 12.000 de spectatori, dintre care aproximativ 250 de suporteri ai oaspeţilor.
La partidă au asistat, printre alţii, fostul selecţioner Anghel Iordănescu, tehnicienii Eugen Neagoe, Emil Săndoi, fraţii Ioan şi Victor Becali sau fostul internaţional Gheorghe Popescu.
Unirea Urziceni va întâlni din nou formaţia VfB Stuttgart, în Germania, la 9 decembrie, în ultima rundă a grupei G.

Dan Petrescu: „Sunt mândru că sunt antrenorul acestor jucători”

Antrenorul echipei Unirea Urziceni, Dan Petrescu, a declarat că le-a spus jucătorilor săi la pauză că sunt mai buni decât adversarii.
"Primul meci acasă în Liga Campionilor a fost foarte greu. Rezultatul la pauză cred că a fost nemeritat. Am luat gol mult prea uşor şi cred că jucătorii au suferit pentru asta. Uşor, uşor ne-am revenit şi am intrat în meci. La pauză le-am zis jucătorilor că suntem mai buni decât ei, trebuie să câştigăm şi vom câştiga sigur dacă vom juca la fel. În repriza a doua ne-a lipsit ultima pasă. Jucătorii mei în loc să paseze au preferat să tragă la poartă. Varga a avut o acţiune unu contra unu şi mă gândeam că o să tragă cu şpiţul ca în curtea şcolii. Una peste alta e un punct muncit. Trebuie să fim mai încrezători şi să câştigăm următorul meci de pe teren propriu. După meci i-am felicitat pe jucători şi le-am spus că sunt mândru că sunt antrenorul lor", a afirmat Petrescu.
Tehnicianul Unirii a rămas surprins de numărul mare de spectatori şi de atmosfera creată de aceştia. "A fost o surpriză mare pentru mine că au venit atât de mulţi spectatori şi vom putea obţine acea victorie istorică pe teren propriu dacă vor veni şi la următorul joc la fel de mulţi. Le mulţumim şi eu, şi jucătorii mei, pentru sprijinul din această seară", a precizat Petrescu.

Nemţii veniseră cu gândul să câştige

Atacantul Ciprian Marica a declarat că remiza cu Unirea Urziceni reprezintă un "rezultat prost" pentru VfB Stuttgart, care a venit la Bucureşti să câştige meciul din etapa a doua a grupei G a Ligii Campionilor.
"Am obţinut un rezultat foarte prost pentru noi, pentru că am venit aici cu gândul să câştigăm. Sunt foarte supărat că nu am câştigat cele trei puncte, însă îi felicit pe cei de la Urziceni pentru evoluţia avută. Au demonstrat că sunt o echipă foarte bine organizată şi care a reuşit să treacă peste emoţiile unei debutante în această competiţie. Am fost plăcut surprins de public şi mă bucur că m-au aplaudat. Era normal şi fair-play să aplaude un jucător român, chiar dacă acesta a evoluat la echipa adversă. Nu ne aşteptam să aibă atâţia spectatori în tribună", a declarat Marica.

Sevilla s-a distrat la Glasgow

Echipa spaniolă FC Sevilla a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 4-1 (0-0), formaţia scoţiană Glasgow Rangers, într-un meci din etapa a II-a a grupei G a Ligii Campionilor, din care face parte şi Unirea Urziceni.
Golurile învingătorilor au fost marcate de Konko '50, Adriano '64, Luis Fabiano '72 şi Kanoute '74, în timp ce pentru gazde a înscris Novo, în minutul 88.

Clasament:
1. FC Sevilla - 6 puncte
2. VfB Stuttgart - 2 puncte
3. Unirea Urziceni - 1 punct
4. Glasgow Rangers - 1 punct

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Unirea Urziceni a câştigat primul punct.
 Vizualizări articol: 483 |