Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9763 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6625 lei

Liga I

Dinamo s-a împiedicat la Mediaş

Formaţia Gaz Metan Mediaş a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa Dinamo Bucureşti, într-o partidă contând pentru etapa a VIII-a a Ligii I, transmite corespondentul MEDIAFAX.
Unicul gol al partidei a fost marcat de Eric de Oliveira, în minutul 89.
În minutul 40, Torje a fost faultat de Zoran Markovici în colţul careului de 16 metri, dar arbitrul Istvan Kovacs a lăsat jocul să continue.
În minutul 89, Dolha a respins imprecis un balon din faţa lui Silvăşan, balonul a ajuns la Eric de Oliveira, iar fotbalistul brazilian a înscris cu un şut de la aproximativ 20 de metri în poarta goală.
La partidă au asistat aproximativ 5000 de spectatori, printre care şi un grup de aproximativ 200 de fani ai echipei Dinamo.

„Câinii” urlă că i-a furat arbitrul

Preşedintele executiv al FC Dinamo, Cristi Borcea, a declarat că arbitrul Istrvan Kovacs nu a acordat două penaltiuri formaţiei antrenate de Dario Bonetti.
"Am jucat prost, dar, cu toate astea, am avut două penaltiuri clare. Lajos, când am avut..., a fost exclus, vreau să văd dacă acest mare viitor arbitru este exclus. Istvan Kovacs care nu ne-a dat două penaltiuri clare, au fost în faţa lui, la patru-cinci metri. Să ai două penaltiuri clare într-un meci şi să nu ţi se dea este enorm. Este ceva incredibil. Chiar dacă e la început de carieră nu e posibil să faci greşelile care le-a făcut. Nu am crezut că un arbitru de pe lista FIFA poate să arbitreze aşa. E prea tânăr, e necopt, trebuie trimis să arbitreze doi-trei ani numai la Divizia B", a spus Borcea la sport.ro.
Cristi Borcea a precizat că jucătorii nu vor mai vedea "niciun ban" şi l-a acuzat pe Dolha că are cea mai mare vină la golul din finalul partidei. "Oricum, ăştia sunt jucătorii. Câştigă cu Urziceniul, cu Steaua, cu CFR-ul, la Graz, la Liberec şi am pierdut cu toate echipele mici. Ceea ce promit acum, este că nu vor mai vedea niciun ban. Vreau să văd şi eu cum joacă un meci pentru Dinamo, pentru Dinamo nu pentru altceva. Unii au jucat numai la mişto. Am avut trei-patru ocazii mari de gol. Dolha are cea mai mare parte de vină la gol", a menţionat oficialul FC Dinamo.

Medieşenii cred că egalul era echitabil

Antrenorul formaţiei Gaz Metan Mediaş, Cristian Pustai, a declarat că echipa sa a crezut "tot timpul" că va putea câştiga partida cu Dinamo.
"A fost un meci foarte greu care se îndrepta spre un 0-0 echitabil pentru ambele părţi. Am fost echipa care am crezut tot timpul că putem câştiga. Îi felicit pe jucători pentru efortul depus şi pentru această victorie frumoasă. Au fost câteva scheme la fazele fixe care ne-au reuşit, dar nu am marcat din păcate atunci. Am zis dinainte că dacă vom repeta prima repriză ca disciplină din meciul cu Steaua, vom face un meci bun", a spus Pustai.

Derbiul Moldovei, tranşat de ieşeni

Formaţia Politehnica Iaşi a învins, sâmbătă, pe teren propriu, echipa Ceahlăul Piatra Neamţ, cu scorul de 2-0 (1-0).
1-0: Vali Negru a centrat de pe partea stângã, portarul echipei Ceahlăul Piatra Neamţ, Roheţki, a respins balonul în Miclea şi din jucătorul formaţiei ieşene a intrat în plasă.
În minutul 60, Bădescu a primit direct cartonaşul roşu, după o intervenţie mai dură asupra unui adversar.
2-0: Bernsjak a stabilit scorul final al partidei cu un şut de la circa 11 metri lateral stânga, direct în vinclul porţii lui Roheţki.
La partidă au asistat aproximativ 9.000 de spectatori, dintre care şi un grup de aproximativ 15 fani ai echipei Ceahlăul. Tehnicianul echipei Poli Iaşi, Petre Grigoraş, a declarat că nu se poate spune că succesul obţinut de formaţia sa a fost unul norocos, fiind o victorie meritată având în vedere numărul de ocazii de gol avute de elevii săi.
"Nu ştiu dacă se poate vorbi astăzi de şansă, cred că victoria noastră este meritată şi nu se poate spun că am avut noroc. Oaspeţii s-au apărat aglomerat, însă noi nu am avut luciditate în joc. Oricum numai în prima repriză am avut mai multe ocazii de a marca în afara golului. Din dorinţa de a câştiga, jucătorii mei au intrat cu teamă şi nu am avut luciditate în joc. Acum o să le dau două zile libere să se odihnească şi să vină cu poftă de joc. Sper să avem o altă atitudine cu CFR Cluj. Rezultatul este foarte important şi felicit jucătorii", a spus Grigoraş.

Craiova, egal cu scântei la Timişoara

Formaţia FC Timişoara a remizat, sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-1 (0-1), în faţa echipei Universitatea Craiova.
În minutul 43, Bonfim a făcut o preluare greşită, Mihai Costea a interceptat balonul şi l-a învins pe Pantilimon cu un şut pe jos, la colţul scurt.
În minutul 61, Claudiu Ionescu a centrat în careu, Silviu Lung este jenat de un adversar şi scapă balonul din braţe, iar Mera, atent, a restabilit egalitatea cu un şut de la aproximativ doi metri, fază la care oaspeţii au solicitat fault în atac. Mitchell l-a îmbrâncit pe autorul golului, dar şi pe Arman Karamyan, fază în urma căreia s-a format un meleu între jucătorii celor două formaţii, spiritele fiind calmate de intervenţia arbitrului Marian Bordean şi a arbitrului-asistent Istvan Miklos Nagy.
FC Timişoara a rămas în inferioritate numerică din minutul 63, după eliminarea lui Mera ca urmare a unei intervenţii dure asupra lui Eugen Trică.
În minutul 80, Dorel Stoica a executat o lovitura liberă de pe partea stângă, Nibombe a intervenit şi a deviat balonul în transversala porţii lui Pantilimon.
Fotbalistul Eugen Trică a primit un cartonaş galben după ce arbitrul Marian Bordean fluierase sfârşitul partidei.
La partidă au asistat aproximativ 10.000 de spectatori, printre care şi un grup de aproximativ 700 de fani ai echipei Universitatea Craiova.

Campioana Unirea Urziceni mănâncă jar

Campioana României, Unirea Urziceni, a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 4-1 (1-0), formaţia Astra Ploieşti, în primul meci al etapei a VIII-a a Ligii I, ultimul pentru ialomiţeni înaintea întâlnirii cu VfB Stuttgart, din grupa G a Ligii Campionilor.
Raul Rusescu a deschis scorul pentru Unirea Urziceni, în minutul 13, când a marcat cu un şut de la circa 20 de metri.
În minutul 59, Dacian Varga a şutat de la marginea careului şi a marcat pentru 2-0.
George Galamaz a mărit avantajul la 3-0 pentru Unirea în minutul 64, când a înscris cu cupul din şase metri.
În minutul 69, Djokici a redus din diferenţă, reuşind să marcheze după un corner de pe stânga.
Cristi Dănălache a marcat din nou pentru Unirea, în minutul 90+1, reluând o centrare de la Frunză.
Unirea Urziceni va întâlni formaţia VfB Stuttgart, în grupa G a Ligii Campionilor, marţi, 29 septembrie, pe stadionul Steaua.

Vasluiul nu se regăseşte

Formaţia Unirea Alba Iulia a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa FC Vaslui.
În minutul 45, o centrare de pe partea dreaptă a mijlocaşului gazdelor Ionuţ Bălan a fost deviată de Veljovici până la Călin Cristea, care a înscris din trei metri.
În minutul 62, Cristea a executat o lovitură de colţ, de pe partea dreaptă, care a fost reluată cu capul în poartă de mijlocaşul Dîlbea.
La meciul de la Alba Iulia au asistat aproximativ 4.000 de spectatori.