vineri, 10 apr 2009 - Anul XIV, nr. 83 (4069)

Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   3 imagini |   ø fişiere video

Universitatea Craiova, învingătoare în faţa lui Dinamo

Formaţia Universitatea Craiova a învins, miercuri, pe teren propriu, scor 2-0 (2-0), echipa Dinamo Bucureşti, într-un meci contând pentru etapa a XXIII-a a Ligii I, obţinând astfel prima victorie împotriva liderului clasamentului, după cinci ani.

Universitatea Craiova nu a mai învins pe Dinamo din 2003, adică în ultimele nouă meciuri.

Golurile partidei au fost înscrise de Florin Costea, în minutul 20, şi Mihai Costea, în minutul 35.

Universitatea a deschis scorul în minutul 20 prin Florin Costea. Andrei Prepeliţă a centrat din banda dreaptă, mingea a ajuns până la Florin Costea, care a şutat din voleu, pe spate, la colţul scurt al porţii apărate de Lobonţ.

Universitatea Craiova şi-a mărit avantajul, în minutul 35, prin Mihai Costea. Florin Costea a driblat doi jucători dinamovişti, a şutat de la 16 metri, mingea a lovit bara, dar a ricoşat până la Mihai Costea, care de la 10 metri a înscris în poarta goală.

În minutul 42, Claudiu Niculescu a executat o lovitură liberă, puţin lateral dreapta, dar şutul expediat de el a lovit bara transversală a porţii apărate de Bornescu.

În minutul 69, Claudiu Niculescu a fost eliminat direct de către arbitrul Cristian Balaj, deoarece după ce l-a faultat pe fundaşul Craiovei, Ovidiu Dănănae, l-a călcat, intenţionat, pe gleznă pe acesta din urmă. Claudiu Niculescu a văzut finalul meciului de pe tunelul ce duce la vestiare, alături de fiul său, Alexandru, care a fost copil de mingi la această partidă. Imediat după eliminare, Niculescu şi-a îmbrăţişat copilul, care este legitimat la grupele de copii ale clubului oltean.

La partida disputată pe stadionul Ion Oblemenco au asistat 25.000 de spectatori, meciul jucându-se cu casa închisă. Printre cei prezenţi la meci s-au aflat ministrul Administraţiei şi Internelor, Cristian David, purtătorul de cuvânt al Poliţiei Capitalei, Christian Ciocan, întreaga conducere a clubului Dinamo, mai puţin preşedintele executiv Cristian Borcea, care este plecat în străinătate pentru a efectua un set de analize, deoarece s-a simţit rău în ultimele zile, întreaga conducere a Poliţiei Dolj şi preşedintele LPF, Dumitru Dragomir.

Jucătorii Univeristăţii Craiova au ieşit, înainte de meci, cu un banner pe care scria "Suntem alături de fraţii din Moldova".

Înaintea partidei s-a ţinut un moment de reculegere în memoria fostului jucător al formaţiilor Progresul, Dinamo şi Rapid, Gheorghe Ene II, care a decedat, luni, la vârsta de 72 de ani. De asemenea, jucătorii formaţiei bucureştene au evoluat cu banderole negre.

Rapid - FC Timişoara, scor 0-2

Echipa Rapid Bucureşti a fost învinsă, miercuri seară, cu scorul de 2-0, de formaţia FC Timişoara, într-un meci disputat pe stadionul Giuleşti - Valentin Stănescu.

Golurile partidei au fost reuşite de Arman Karamian, în minutele 19 şi 31.

FC Timişoara a deschis scorul în minutul 19 prin Arman Karamian. Magera a recuperat o minge de pe linia de fund a terenului şi i-a centrat în careu lui Karamian, care a reluat în poartă de la 12 metri sub transversală.

Arman Karamian a reuşit dubla în minutul 31, când a fructificat, de la şapte metri, o centrare venită de pe partea stângă a terenului de la fratele său Artiom Karamian.

În minutul 22, Costin Lazăr a lovit bara din dreapta porţii lui Pantilimon, cu un şut din interiorul careului.

Rapid: 99. Andrade - 24. Maftei, 23. M. Constantin, 4. J.P. Andrade, 19. Bozovici - 10. Herea

Înaintea partidei s-a ţinut un moment de reculegere în memoria fostului jucător al echipelor Progresul, Rapid şi Dinamo, Gheorghe Ene II, care a decedat luni, la vârsta de 72 de ani.

Suporterii rapidişti de la tribuna a II-a au afişat următorul banner: "Fetiţele în roz au făcut blatu\' pufos".

Valentin Bădoi şi fraţii Karamian au fost înjuraţi de mai multe ori pe parcursul meciului de suporterii rapidişti.

De asemenea, Cesinha, la ieşirea de pe teren, a fost fluierat de fani.

Rezultatele înregistrate în partidele disputate, marţi şi miercuri, în etapa a XXIII-a a Ligii I:

Gloria Bistriţa - Farul Constanţa 1-0
A marcat: Nalaţi \'39

Gloria Buzău - Unirea Urziceni 1-5

Au marcat: Sanchez \'41 / Bilaşco 4, \'35, Pădureţu \'24 (penalti), Rusescu \'25, I. Apostol \'90

Poli Iaşi - CFR Cluj 0-1

A marcat: Y. Kone \'79

Pandurii Târgu Jiu - Steaua 2-0

A marcat: Tremonti \'44, 67

Miercuri

CS Otopeni - FC Braşov 2-2

Au marcat: Abrudan \'62 (autogol), L. Ganea \'70 / C. Munteanu \'19, Abrudan \'90+2

SC Vaslui - Oţelul Galaţi 2-1

Au marcat: Cânu \'6, Pavlovici \'17 / Elek \'54

Gaz Metan Mediaş - FC Argeş 2-2

Au marcat: Bud \'14, Sabou \'17 / Tameş \'69, Voiculeţ \'78

Rapid - FC Timişoara 0-2

A marcat: Arm. Karamian \'19, \'31

Universitatea Craiova - Dinamo 2-0

Au marcat: Fl. Costea \'20, M. Costea \'35.