Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9762 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6699 lei

CM handbal masculin din Croaţia

România, înfrântă de Franţa şi Ungaria

Naţionala de handbal masculin a României a fost învinsă, sâmbătă, la Osijek, de campioana olimpică Franţa, cu scorul de 31-21 (12-9), în meciul de debut din grupa A preliminară a Campionatului Mondial din Croaţia.
Revenită după 14 ani de absenţă în lumea bună a handbalului masculin, naţionala României şi-a dorit enorm să înceapă cu dreptul la Campionatul Mondial din Croaţia. Ghinionul a făcut ca prima adversară să fie chiar campioana olimpică Franţa, care şi-a respectat blazonul şi nu a lăsat prea multe şanse tricolorilor.
După trei minute de echilibru, Franţa a deschis scorul, iar România a ratat de la 7 metri să fie egala campioanei olimpice. Tricolorii nu au reuşit să marcheze, astfel că la scorul 4-0 (min. 7), antrenorul Aihan Omer a fost nevoit să ceară time-out. Ghionea a spart "gheaţa" un minut mai târziu, iar Petrea a ratat pe contraatac la următoarea fază, fiindu-i imposibil să-l depăsească pe portarul Omeyer, care a fost de neînvins şi de la 7 metri. Abia în minutul 14, România a marcat al doilea gol, prin acelaşi Ghionea, de la linia de pedeapsă, după o primă jumătate de repriză marcată de ratări în ambele tabere. În minutul 20, România era condusă cu 9-3, iar antrenorul Aihan Omer a început schimbări pe bandă rulantă, în încercarea de a rupe ritmul adversarilor. Extrema Laurenţiu Toma a punctat decisiv, 9-6 (min. 25), obligându-l pe tehnicianul francez Onesta să ceară time-out. Prima rundă s-a încheiat tot la trei goluri diferenţă, 12-0, după un joc mult mai curajos al tricolorilor, care şi-au revenit din emoţiile debutului abia după minutul 20.
La reluare, Toma a reuşit să aducă România la doar două goluri diferenţă, 13-11, dar adversara a recuperat rapid, 15-11 (min. 33). În doar cinci minute, Franţa a reuşit să facă diferenţă din nou, 20-14, dar România a ripostat surprinzător, 21-17 (min. 43). Defensiva franceză a pus apoi mari probleme echipei noastre, care a pierdut cu uşurinţă mingi importante. În poartă, Stănescu a salvat providenţial, însă efortul său nu s-a regăsit în faza de atac a coechipierilor, 23-17 (min. 46). Din acel moment, campioana olimpică nu a a mai avut emoţii, impunându-se cu 31-21, după un meci în care România a dat o replică destul de curajoasă Franţei, dar insuficient de consistentă şi constantă, pentru a putea spera la un rezultat pozitiv la debut.

Marcatori:
România: Stănescu - 13 intervenţii, Toma 5 goluri, Ghionea 4, Jurcă 3, Irimescu 3, Pîrîianu 2, Rohozneanu 2, Buricea 1, Petrea 1.
Franţa: Omeyer - 16 intervenţii, Karabatici 7, Guigou 7, Fernandez 6, Sorhaindo 3, Narcisse 2, G. Gille 2, Dinart 1, Abalo 1, Junillon 1, Joli 1.

România - Ungaria, scor 27-30
Naţionala de handbal masculin a României a fost învinsă, ieri, la Osijek, de reprezentativa similară a Ungariei, cu scorul de 30-27 (13-16), în cel de-al doilea meci din grupa A preliminară a Campionatului Mondial din Croaţia.
România n-a început bine nici cel de-al doilea meci din Croaţia, având trei atacuri consecutive ratate şi o aruncare de la 7 metri, în timp ce Ungaria a punctat de două ori (min. 4). Pivotul Pîrîianu a adus egalarea un minut mai târziu, dar adversara s-a detaşat din nou, 2-4 (min. 8) şi 3-6 (min. 11), în pofida intervenţiilor excelente ale portarului Stănescu. Tricolorii au recuperat spre mijlocul reprizei (6-7, min. 13), reuşind egalarea prin Buricea, 7-7 (min. 15), în faţa unei defensive aproape imposibil de trecut. Extrema Laurenţiu Toma a adus bucurie pe banca tehnică, după ce a marcat de două ori consecutiv, România preluând conducerea, 9-8 (min. 18).
Din acel moment, tricolorii au condus "ostilităţile", 14-11 (min. 25), obligând Ungaria să alerge după egalare. În ultimul minut al reprizei, handbaliştii români au fost aplaudaţi la scenă deschisă de sala plină, după ce au marcat printr-o dublă aeriană, prin Jurcă. Scorul pauzei: 16-13.
La reluare, Jurcă şi Stavrositu au reuşit să mărească diferenţa, 18-13 (min. 32), profitând de căderea jucătorilor unguri, care nu şi-au mai revenit de la mijlocul primei reprize. Un minut mai târziu, România avea şase goluri avans, 19-13, în faţa celei de-a doua favorite la câştigarea grupei A. Apărarea avansată şi om la om a României a pus în mare încurcătură adversarii, care nu şi-au mai găsit ritmul de joc şi au "supravieţuit" în atac doar prin interul Nagy, care la cei 2.09 metri a fost imposibil de contracarat. Ungurii au revenit la trei goluri, 22-19 (min. 42), pe fondul eliminării lui Timofte pentru un fault, şi apoi la 22-21 (min. 44). În jocul tricolorilor a început să se simtă o cădere, jucătorii antrenaţi de Aihan Omer ratând cinci atacuri consecutive, cu 15 minute înainte de finalul partidei. Lucrurile s-au complicat după ce Ungaria a egalat şi a preluat conducerea, 22-23 (min. 47), la capătul a şase minute în care România nu marcase deloc. Aihan Omer a cerut time-out, în încercarea de a-şi scoate elevii din transa fizică şi psihică în care intraseră. Partida a continuat sub semnul echilibrului, 24-24 (min. 50), portarul Stănescu fiind aplaudat la scenă deschisă după ce acumulase 15 intervenţii spectaculoase. În atac, Pîrîianu avea procentaj de sută la sută, fiind autorul unor goluri importante în ultimele zece minute.
Cu cinci minute înainte de final, România era condusă cu două goluri, 26-28, pe fondul unor noi ratări, dar şi a intervenţiilor portarului Ungariei, Puljezevici. Ghionea a redus de la 7 metri, 27-28 (min. 58), jucătorul român naturalizat de Ungaria, Ilyeş, a mărit pentru echipa sa, 27-29, dar Jurcă a ratat după ce a fost faultat, dar fără a primi aruncare de la 7 metri. În minutul 59, tabela arăta 27-30, iar zarurile erau deja aruncate, cu atât mai frustrant cu cât Ungaria a jucat ultimele două minute cu un jucător în minus.

Marcatori:
România: Pîrîianu 6, Petrea 4, Jurcă 4, Timofte 3, Stavrositu 2, Ghionea 2, Toma 2, Cozma 1, Rohozneanu 1, Buricea 1, Iacob 1.
Ungaria: Nagy 8, Ilyes 5, Gal 4, Eklemovici 3, Putics 3, T. Ivancsik 3, Csaszar 2, Zubai 1, G. Ivancsik 1.

Obiectivul echipei României la CM din Croaţia
Obiectivul echipei României la CM din Croaţia este calificarea în faza grupelor principale, ceea ce presupune o clasare pe unul din locurile 1-3 în grupa A preliminară.
Din fiecare grupă din cele patru a câte şase echipe se vor califica în grupele principale ale Campionatului Mondial primele trei clasate. Apoi, din cele două grupe principale, ocupantele locurilor 1 şi 2 se vor califica în semifinale, urmând a juca încrucişat. Echipele clasate pe locurile 4-6 în grupele preliminare vor evolua în Cupa Preşedintelui, pentru clasarea pe locurile 13-24, între 24 şi 27 ianuarie.
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului România, înfrântă de Franţa şi Ungaria.
 Vizualizări articol: 673 |