Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9715 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5614 lei

Liga I

Steaua a spart gheaţa după 13 meciuri

Echipa Steaua Bucureşti a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia Unirea Urziceni, în ultimul meci al etapei a XVII-a, ultima a turului Ligii I, şi a obţinut primul succes după 13 meciuri fără victorie.

Petre Marin a fost eliminat în minutul 80, deoarece l-a ţinut pe Mara din poziţie de ultim apărător.

Unicul gol al întâlnirii a fost înscris în minutul 90, atunci când balonul şutat de Ovidiu Petre a fost deviat de Kapetanos şi l-a păcălit pe portarul Arlauskis.

Galeria stelistă nu şi-a încurajat favoriţii pe parcursul meciului şi a scandat numai împotriva finanţatorului Gigi Becali, a preşedintelui Valeriu Argăseală şi a ofiţerului de securitate Cătălin Zmărăndescu. Suporterii i-au scandat în schimb numele fostul antrenor Marius Lăcătuş, care şi-a dat demisia după meciul cu Olympique Lyon, din Liga Campionilor.

În urma acestei înfrângeri, Unirea Urziceni a pierdut titlul de campioană de toamnă în favoarea formaţiei Dinamo Bucureşti.

Dorinel Munteanu: „Am avut şi puţin noroc”

Antrenorul echipei Steaua, Dorinel Munteanu, a declarat că formaţia sa a dominat meciul însă a precizat că steliştii au avut şi puţin noroc.

"Sunt foarte bucuros pentru cele trei puncte venite după o perioadă cu multe rezultate de egalitate şi înfrângeri. Am avut în faţă o echipă foarte bună, dar noi am fost determinaţi să ieşim din această pasă. Am dominat jocul, dar am avut şi puţin noroc. Per total cred că echipa mea a meritat să câştige. Le mulţumesc băieţilor, nu a fost o perioadă uşoară. Această victorie ne dă speranţe pentru meciul cu Fiorentina. Sper să ieşim învingători şi din acel meci, dar nu va fi uşor. Am crezut tot timpul că vom marca şi în inferioritate numerică. Am mai spus-o, echipele româneşti nu ştiu să joace în superioritate, practic şi ăsta a fost unul dintre motivele victoriei. Tensiunea şi-a pus de câte ori amprenta pe joc, dar nu decisiv", a declarat Munteanu.

Dan Petrescu: „Am fost cea mai bună echipă din tur”

Antrenorul formaţiei Unirea Urziceni, Dan Petrescu, a declarat că echipa sa a fost cea mai bună în turul de campionat al Ligii I, deşi a terminat sezonul pe toamnă pe locul secund.

"A fost un meci tensionat, unul echilibrat. Steaua a avut o primă repriză mai bună, a dominat jocul. La pauză am avut o discuţie mai dură cu jucătorii şi şi-au mai revenit. Apoi noi am ratat ocazia campionatului, a mileniului. Dacă am fi înscris atunci era altceva. Acea eliminare a Stelei ne-a făcut mai mult rău. S-a văzut mentalitatea băieţilor mei care se gândeau la un punct care ne făcea lideri. Această mentalitate ne-a făcut să pierdem meciul. Era enorm pentru ei să termine pe primul loc. Pe urmă am mai avut câteva ocazii, dar Zapata a apărat extraordinar. Ghinionul pe care l-a avut Steaua s-a întors acum împotriva noastră. Este păcat, deoarece cred că meritam să fim pe primul loc. Cred că am fost echipa cea mai bună în tur", a spus Petrescu.

Tehnicianul Unirii a afirmat că nu va vinde niciodată un meci. "Îmi pare rău că i-am deranjat pe domnii Iancu şi Turcu. Cât voi fi eu antrenor, nu voi da niciodată vreun meci. Mai bine îmi dau o mână, un picior. Îmi pare rău că oamenii ăştia nu se ocupă de echipele lor", a precizat Petrescu.

Gigi Becali: „Avem şanse reale la titlu”

Finanţatorul FC Steaua, Gigi Becali, a declarat că echipa sa are şanse reale la titlu şi a câştigat un jucător, mijlocaşul Andrei Ionescu, adăugând că la clubul din Ghencea nu vor mai fi aduşi fotbalişti străini.

"S-a salvat sezonul cu victoria asta. Am tremurat, am avut emoţii, dar a ieşit bine. Mă bucur că în jocul ăsta am câştigat un jucător, Andrei Ionescu, de care avem nevoie, să scoată om din joc, unu contra unu. Mi-a plăcut foarte mult, a luminat jocul, îmi pare rău că nu m-am implicat să joace mai des. La câte ghinioane am avut în tur... deşi nu am jucat strălucit, eram pe locul unu şi la trei-patru puncte diferenţă, dacă marcam în loc de alea zece bare. Dacă nu câştigam, era greu la titlu. Steaua avea nevoie ca de aer de victorie. Dacă lua bătaie, nu era echipă mare. Avem şanse reale la titlu. Dayro Moreno e diamantul echipei. Asta ne-ar mai lipsi, să-l pierdem şi pe el. Am ghicit şi un străin de valoare. Cât dai, atâta face, am dat două milioane pe el", a spus Becali.

Becali neagă că ar avea probleme cu banii

Întrebat dacă mai are bani, Becali a spus că nu va vinde Steaua. "Ce mă interesează ce spune lumea că nu am bani? Bine, n-am bani, e bine? Să stea lumea liniştită, n-am probleme financiare. Cei care au fost pe stadion, nu cei de la tribune, ceilalţi, sunt nişte vagabonzi. Le-o dau cadou lor, vreau să văd 500.000 de euro în bancă, în câteva zile trebuie să dau salariile. Să strângă ei banii ăştia şi le-o dau lor, plec din Ghencea, o las la galerie. Ce au ei cu mine, avem de împărţit ceva? Hagi şi-a dat demisia, Lăcătuş şi-a dat demisia. Ne putem califica în primăvara europeană şi chiar să câştigăm Cupa UEFA", a spus el.

CFR Cluj, victorie dramatică

Echipa CFR Cluj a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-0), formaţia Gaz Metan Mediaş, într-un meci din etapa a XVII-a, ultima a turului Ligii I.

Mijlocaşul Gabriel Mureşan a deschis scorul în minutul 32, transformând o lovitură liberă de la 18 metri.

Oaspeţii au reuşit egalarea în minutul 90+1, atunci când Curtean l-a driblat pe Panin şi a şutat din unghi în colţul lung al porţii apărate de Nuno Claro.

În minutul 90+3, Dubarbier a primit un balon în careul medieşenilor şi a înscris cu un şut sec de la 12 metri.

La partidă au asistat 5.000 de spectatori, dintre care 30 de susţinători ai formaţiei din Mediaş.

Suporterii clujeni au afişat un banner pentru mijlocaşul Eugen Trică, care ar fi ajuns la un acord cu gruparea cipriotă Anorthosis Famagusta: "10 învinge mirajul banilor, rămâi în Gruia de dragul fanilor". Alte două bannere ale galeriei clujene făceau referire la Ziua Naţională a României: "90 de ani de la Unire, ţinem capul sus cu mândrie" şi "Împreună de 90 de ani, România La Mulţi Ani".

Preşedintele clubului CFR Cluj, Iuliu Mureşan, a declarat că formaţia sa a avut noroc la faza din ultimul minut, atunci când argentinianul Sebastian Dubarbier a înscris golul victoriei.

"Noroc că nu sunt bolnav cu inima. Trebuia să câştigăm acest meci la pas. Am început jocul modest la fel ca multe alte partide din toamna asta. Dar bine că Mureşan a fost Totti al nostru astăzi. Am avut noroc la acea fază din ultima secundă când am reuşit să câştigăm. Per ansamblu m-a nemulţumit jocul şi atitudinea unora şi o să iau măsuri. Dacă n-am fi câştigat astăzi, aş fi avut un mare disconfort", a spus Mureşan.

Oficialul clujean a afirmat că dacă îi va da drumul lui Eugen Trică să se transfere la Anorthosis Famagusta, ar face acest lucru cu inima strânsă. "Eu l-aş ruga pe Trică să rămână, pentru că e un jucător care îşi pune amprenta pe jocul nostru. Dacă îi dau drumul o voi face cu strângere de inimă. El încă nu a semnat, noi nu am primit banii cum s-a vehiculat. Vedem ce vom face după meciul cu Chelsea când voi avea o discuţie foarte serioasă cu el", a precizat Mureşan.

Mureşan a declarat că Dubarier nu va pleca la Catania, la schimb cu Nicolae Dică, şi a spus că nu se pune problema demiterii antrenorului Maurizio Trombetta. "Dubarbier nu pleacă la schimb cu Dică. Asta e o aberaţie. Dubarbier pleacă doar la schimb cu 12 milioane de euro. De Trombetta nu mă mai întrebaţi, deoarece el rămâne", a afirmat preşedintele clujenilor.

Clasamentul la sfârşitul turului:

1. Dinamo Bucureşti 17 11 2 4 25-13 35 (+8) - campioană de toamnă
2. Unirea Urziceni 17 11 1 5 28-14 34 (+10)
3. FC Timişoara 17 10 5 2 32-20 29 (+11)*
4. Steaua Bucureşti 17 7 8 2 24-13 29 (+5)
5. CFR Cluj 17 8 5 4 24-13 29 (+2)
6. Universitatea Craiova 17 7 7 3 23-16 28 (+1)
7. Rapid Bucureşti 17 8 4 5 22-17 28 (+1)
8. FC Argeş 17 8 3 6 24-21 27 (+3)
9. FC Vaslui 17 7 4 6 19-16 25 (-2)
10. Otelul Galaţi 17 6 5 6 22-20 23 (-4)
11. FC Braşov 17 5 8 4 14-13 23 (-1)
12. Gloria Bistriţa 17 6 3 8 16-18 21 (-6)
13. Pandurii Târgu Jiu 17 5 6 6 17-22 21 (-4)
14. Farul Constanţa 17 5 4 8 14-24 19 (-8)
15. Poli Iaşi 17 4 4 9 13-25 16 (-11)
16. Gaz Metan Mediaş 17 4 3 10 18-31 15 (-9)
17. CS Otopeni 17 2 3 12 14-31 9 (-15)
18. Gloria Buzău 17 0 3 13 6-30 3 (-21).

*Echipa FC Timişoara a fost penalizată cu 6 puncte în urma unei decizii FIFA.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Steaua a spart gheaţa după 13 meciuri.
 Vizualizări articol: 401 |