marţi, 18 nov 2008 - Anul XIII, nr. 272 (3953)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9762 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6699 lei

Liga I

Unirea Urziceni a învins, duminică, în deplasare, echipa Dinamo Bucureşti, cu scorul de 1-0 (0-0), într-o partidă contând pentru etapa a XV-a, şi a urcat pe primul loc în clasamentul Ligii I, în timp ce formaţia bucureşteană a înregistrat primul eşec pe teren propriu din acest sezon.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Marius Bilaşco, în minutul 57, care a profitat de o eroare a lui Gabriel Tamaş, a preluat pe genunchi şi a şutat plasat, în stânga portarului Bogdan Lobonţ.

La meciul de pe stadionul din Şoseaua Ştefan cel Mare au asistat aproximativ 7000 de spectatori.

Dan Petrescu: „O victorie cu scorul meu preferat”

Antrenorul echipei Unirea Urziceni, Dan Petrescu, a declarat, duminică seară, că le-a spus jucătorilor săi ca în meciul cu Dinamo să demonstreze pe teren că nu sunt "refuzaţi" şi a subliniat că victoria cu dinamoviştii a fost obţinută cu scorul său preferat.

"Echipa mea nu a fost sută la sută, cum mă aşteptam. Ultimele 10 minute din prima repriză am fost mai vii, discuţia de la pauză a fost utilă, elevii mei s-au trezit. Dinamo putea pe final să egaleze, dar portarul nostru a avut reflexe excelente. Ocupăm un loc meritat în clasament. A fost un meci tensionat şi foarte greu. Noi ne ştim lungul nasului, ne aşteaptă meciuri grele, cu Timişoara acasă şi Steaua în deplasare. Altfel se vor mobiliza aceste echipe. Dacă vom reuşi să câştigăm patru puncte, vom rămâne sus, dacă nu locul doi rămâne la noi, ceea ce încununează un an senzaţional, fantastic. Un an mai bun nu visam nici noi. Meritul este al acestor jucători, care nu au fost refuzaţi. Noi am zis să arate pe teren că nu sunt refuzaţi", a spus Petrescu.

Dan Petrescu a afirmat că Unirea a avut cei mai mulţi suporteri în partida cu Dinamo. "Mie îmi plac rezultatele de 1-0, în turul ăsta am obţinut puţine, mă bucur că am reuşit rezultatul preferat. Nu am duşmănii cu nimeni şi nu cred că Dinamo are complexe. Eu sunt antrenor la Unirea încă un an jumate, rămâne de văzut dacă şi patronul va fi de acord. Rămâne de văzut ce va spune lumea că suntem pe primul loc, aşteptăm reacţii. Toată lumea cred că a ţinut cu mine, în afară de dinamovişti. Şi cei de la CFR, Steaua, Rapid s-au gândit să câştigăm noi că suntem echipă mai mică şi vom claca", a precizat Petrescu.

Nu au fost motivaţi financiar de alte echipe

Petrescu a calificat drept un "zvon incredibil", informaţiile conform cărora fotbaliştii de la Unirea Urziceni ar fi fost motivaţi financiar de contracandidatele la titlu ale dinamoviştilor. "Zvon incredibil, că au ajuns banii, că au vorbit. Ştiu de unde au plecat, ca să facă probleme la noi. Dacă se întâmplă asemenea lucruri, cel care aruncă zvonul trebuie să dovedească. Totul se va întâmpla doar cu banii de la clubul nostru şi nu cu alţii", a comentat Petrescu.

Dan Petrescu a vorbit şi despre eventuale transferuri. "Mai am două meciuri. Nu pot să mă gândesc la transferuri. Noi când facem transferuri nu ne gândim la o sumă anume, ci la posturile de care avem nevoie, jucătorii mei merită să primească oferte de transfer, dar vom vedea în iarnă ce politică vom avea. Eu cred că nu va pleca nimeni, dar la ce criză e în Europa şi în lume nu poţi spune că ai un jucător netransferabil", a afirmat Petrescu.

Rednic crede că Dinamo merita un egal

Antrenorul formaţiei Dinamo Bucureşti, Mircea Rednic, a declarat că dinamoviştii ar fi meritat o remiză şi consideră că este greu de obţinut un rezultat bun când doar o singură echipă vrea să joace fotbal.

"Am întâlnit un portar în zi de excepţie şi am primit gol la singurul lor şut pe poartă. Ştiam că vor juca pe contraatac şi e păcat că am luat gol. Meritam un meci egal. Nu ne convine acest rezultat, suntem supăraţi şi cred că meritam mai mult în acest joc. Noi am încercat să jucăm, dar e greu când o singură formaţie vrea să evolueze. Unirea este o echipă care speculează orice greşeală. Bruno Fernandes trebuia eliminat. Normal că mă deranjează că nu am câştigat niciun meci cu echipele mari. S-ar putea să fim totuşi campioni de toamnă pentru că Unirea are două meciuri grele. Suntem pe locul doi în clasament şi nu puteam face mai mult ţinând cont de accidentări şi de întârzierile de la lot", a spus Rednic.

CFR Cluj a urcat pe podium

Campioana României, CFR Cluj, a învins, duminică, pe teren propriu, formaţia FC Argeş, cu scorul de 2-0 (1-0), într-o partidă contând pentru etapa a XV-a a Ligii I.

1-0: Yssouf Kone a deschis scorul după ce a reluat cu capul, din colţul careului mic, o centrare de pe partea dreaptă, venită de la Culio.

2-0: Emanuel Kone a combinat spectaculos cu Juan Culio, balonul a ajuns la fotbalistul ivorian care a şutat, însă Boşneag a respins lateral şi acelaşi Kone a revenit şi a majorat diferenţa pe tabela de marcaj.

La partidă au asistat 5557 de spectatori, printre care şi un grup de aproximativ 30 de fani ai echipei oaspete.

Antrenorul formaţiei CFR Cluj, Maurizio Trombetta, a declarat că este mândru de jucătorii săi.

"Vreau să punctez două probleme: sunt mândru de aceşti băieţi, pentru modul în care au jucat în partida de astăzi şi, vă rog, să nu mai scrieţi că mă plâng, că jucătorii sunt obosiţi, pentru că nu e aşa. Gabriel Mureşan a fost schimbat la pauză pentru că a suferit o contractură, dar abia mâine vom şti exact ce are. Jucăm să facem maximum de puncte până la final. Cât despre Emanuel Kone, probabil îl voi mai folosi, el a jucat titular şi în meciul de la Braşov", a spus Trombeta.

Gură de oxigen pentru Bistriţa

Echipa Gloria Bistriţa a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), formaţia Gaz Metan Mediaş.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Cristian Silvăşan, în minutul 17. După o pătrundere a lui Coroian, acesta a pasat în faţa porţii, de unde Silvăşan "l-a executat pe Şteţca". După ce a marcat, în cădere, atacantul bistriţean s-a lovit de bară, având nevoie de îngrijiri medicale. Cu ocazia acestui meci, Gloria Bistriţa a inaugurat noul sistem electronic de acces în stadion, pe bază de turnicheţi. La meci au asistat aproximativ 500 de spectatori.

Antrenorul echipei Gloria Bistriţa, Ioan Ovidiu Sabău, a declarat că ar vrea încă şase puncte în ultimele două etape ale turului pentru a avea o iarnă liniştită.

"Am avut un joc destul de greu, Gaz Metan e o echipă foarte bună de contraatac. În prima repriză puteam avea 4-0, începutul reprizei secunde ne-a aparţinut, am avut ocazii, dar puteam să şi pierdem la cele două oportunităţi ale oaspeţilor. Sunt puţin supărat din această cauză. Dacă am pierdut puncte până acum, am pierdut din cauza lipsei de concentrare. Nu-mi place cum am jucat ultimele 15 minute. Dacă am face şase puncte în ultimele două meciuri, am salva acest tur, am avea o iarnă liniştită. Oricum, n-am fost niciodată o echipă moartă, blazată, însă am pierdut puncte în ultimele minute, pe greşeli, pe lipsă de concentrare. Echipa va juca mult mai bine în retur, avem doar doi jucători în lot care erau şi în sezonul trecut. Era nevoie de timp şi iată, încet-încet apar şi rezultatele. Cu Gaz Metan am obţinut o victorie meritată, dar am suferit în final şi din teama de a nu lua gol, ca în alte partide", a spus Sabău.

Clasament

1. Unirea Urziceni 15 11 0 4 27-12 33 (+12)
2. Dinamo Bucureşti 15 10 2 3 23-11 32 (+8)
3. CFR Cluj 15 7 5 3 21-10 26 (+2)
4. Universitatea Craiova 15 7 5 3 22-15 26 (+2)
5. Steaua Bucureşti 15 6 7 2 23-13 25 (+4)
6. FC Timişoara 15 9 4 2 27-19 25 (+10)
7. FC Argeş 15 7 3 5 21-17 24 (+3)*
8. Rapid Bucureşti 15 7 3 5 18-14 24 (0)
9. FC Vaslui 15 7 2 6 16-13 23 (-1)
10. Otelul Galaţi 15 6 4 5 20-17 22 (-2)
11. FC Braşov 15 4 8 3 12-9 20 (-1)
12. Pandurii Târgu Jiu 15 4 5 6 15-21 17 (-4)
13. Gloria Bistriţa 15 4 3 8 14-17 15 (-9)
14. Gaz Metan Mediaş 15 4 3 8 17-28 15 (-6)
15. Farul Constanţa 15 3 4 8 12-24 13 (-11)
16. Politehnica Iaşi 14 3 3 8 9-22 12 (-9)
17. CS Otopeni 14 2 3 9 14-27 9 (-12)
18. Gloria Buzău 15 0 2 12 5-27 2 (-19).

*Echipa FC Timişoara a fost penalizată cu 6 puncte în urma unei decizii FIFA.
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului „Refuzaţii” Urziceniului au învins Dinamo şi s-au cocoţat în fruntea clasamentului.
 Vizualizări articol: 639 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
„Refuzaţii” Urziceniului au învins Dinamo şi s-au cocoţat în fruntea clasamentului0.05