luni, 10 nov 2008 - Anul XIII, nr. 265 (3946)

Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   3 imagini |   ø fişiere video

Braşov a obţinut a şaptea remiză consecutivă

Gloria Buzău - Universitatea Craiova, scor 0-2

Formaţia Universitatea Craiova a câştigat, cu scorul de 2-0 (1-0), partida susţinută, vineri, în deplasare, în faţa echipei Gloria Buzău, în etapa a XIV-a a Ligii I.

Golurile care au adus victoria oaspeţilor au fost marcate de Wobay '2 şi Dina '68.

Atacantul echipei Universitatea Craiova, Wobay, a marcat în minutul 2 cu un şut puternic de la 16 metri, care a fost deviat în propria poartă de Vlaicu.

Dina a înscris al doilea gol al echipei oltene, în minutul 68, cu o lovitură de cap din mijlocul careului de 16 metri după o centrare de pe partea stângă a lui Wobay.

La partidă au asistat aproximativ 5.000 de spectatori, între care s-au numărat şi 50 de suporteri ai echipei din Bănie.

Unirea Urziceni - Oţelul Galaţi, scor 3-1

Formaţia Unirea Urziceni a câştigat, scor 3-1 (0-0), partida susţinută, vineri, pe teren propriu, în faţa echipei Oţelul Galaţi şi a devenit lider provizoriu al clasamentului Ligii I.

Golurile au fost marcate pentru echipa Unirea Urziceni de Pădureţu '53, Tiberiu Bălan '55 şi Dănălache '84, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Pena '51.

Echipa Oţelul a deschis scorul prin atacantul Pena, în minutul 51, care a reuşit să introducă mingea în poartă, din patru metri, dup' o centrare de pe partea dreapta a lui Iorga.

Padureţu a readus egalitatea pe tabelă în minutul 53, scor 1-1, cu un şut bine plasat de la 18 metri.

Mijlocaşul formaţiei Unirea Urziceni, Tiberiu Bălan, a dus scorul la 2-1, cu o lovitură de cap din cinci metri după o centrare a fundaşului Bordeanu.

Dănălache a înscris pentru echipa Unirea Urziceni în minutul 84, scor 3-1, printr-o lovitură de cap din şase metri după o centrare venită de pe dreapta, dintr-o lovitură liberă executată de Sorin Frunză.

Mijlocaşul Iulian Apostol a fost eliminat de pe teren după ce a primit un al doilea cartonaş galben în minutul 90+3, pentru un henţ intenţionat.

Gaz Metan Mediaş - Politehnica Iaşi, scor 1-0

Formaţia Gaz Metan Mediaş a câştigat, cu scorul de 1-0 (0-0), partida susţinută, sâmbătă, pe teren propriu, în faţa echipei Politehnica Iaşi.

Golul a fost marcat de Boaru în minutul 48.

Căpitanul echipei Gaz Metan a înscris cu un şut de la 10 metri, care a profitat de o respingere în faţă a portarului echipei ieşene, Brăneţ.

La partida de la Mediaş au asistat aproximativ 2.500 de spectatori, dintre care 500 ai formaţiei oaspete.

FC Argeş - Farul Constanţa, scor 3-0

Formaţia FC Argeş a câştigat, cu scorul de 3-0 (1-0), partida susţinută, sâmbătă, pe teren propriu, în faţa echipei Farul Constanţa.

Golurile au fost marcate de Mircea Stan '9, Năstăsie '66 şi Bălaşa '79

Fundaşul echipei FC Argeş, Mircea Stan, a reuşit să înscrie, în minutul 9, cu un lob de la marginea careului de 16 metri.

Mijlocaşul Năstăsie duce scorul la 2-0 cu un şut de la 10 metri, în minutul 65, după o respingere în faţă a portarului echipei constănţene Curcă.

Căpitanul echipei piteştene, Bălaşa, a marcat în minutul 79 cu o lovitură de cap din interiorul careului după un corner executat de pe partea dreaptă de Tameş.

La partida de la Piteşti au asistat aproximativ 2.000 de spectatori

Pandurii Târgu Jiu - Gloria Bistriţa, scor 1-1

Formaţia Pandurii Târgu Jiu a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-1), partida susţinută sâmbătă pe teren propriu, în faţa echipei Gloria Bistriţa şi a pierdut primele puncte pe teren propriu de la instalarea lui Sorin Cârţu.

Golurile au fost marcate de Raskovici '4, pentru Pandurii Târgu Jiu, respectiv Silvăşan '2, pentru Gloria Bistriţa.

1-0: Silvăşan a preluat un balon în apropierea careului şi a şutat, de la aproximativ 18 metri, direct în vinclul porţii lui Răzvan Stanca.

1-1: Raskovici a pătruns în careu, unde a speculat o eroare a fundaşilor bistriţeni, şi a restabilit egalitatea cu un şut de la aproximativ 10 metri.

În minutul 77, arbitrul Istvan Kovacs l-a trimis în tribună pe Sorin Cârţu din cauza unor proteste ale antrenorului, care se află la a doua eliminare de când a preluat formaţia Pandurii Târgu Jiu.

Arbitrul Istvan Kovacs a mai arătat două cartonaşe galbene jucătorilor Alin Chibulcutean şi Florin Stângă, după încheierea partidei.

FC Timişoara - Dinamo, scor 0-3

Formaţia FC Timişoara a pierdut, sâmbătă, cu scorul de 0-3 (0-1), meciul susţinut pe teren propriu în faţa echipei Dinamo Bucureşti şi a suferit prima înfrângere în Liga I, după o serie de zece meciuri consecutive.

Golurile au fost înscrise de Brezinsky '12 - autogol, Dănciulescu '52, Cisovsky '67 - autogol.

0-1: Gabriel Boştină a executat o lovitură liberă de pe partea dreaptă, iar Brezinsky a deviat, cu capul, în proprie poartă.

0-2: Dănciulescu a primit o pasă în interiorul careului timişorean, a preluat şi a şutat în dreapta portarului Pantilimon, la colţul lung, balonul atingând bara înainte de a intra în plasă.

0-3: Andrei Cristea a preluat în marginea careului de 16 metri, a pivotat şi a şutat la colţul lung, pe direcţia lui Tătăruşanu, dar Cisovsky a deviat balonul, care a intrat în plasă, la colţul scurt.

Suporterii formaţiei Dinamo au afişat două banere cu mesajul "Zambon e beton" şi "Numai umblaţi cu cioara vopsită", iar galeria echipei FC Timişoara a răspuns cu mesajele: "Torje, Iuda din Banat", "Când FRF ne fură, Dinamo e lider de conjunctură", "Miliţia vs Armata, unicul derbi al comunismului", "Fular - 15 lei, Tricou - 20 lei, pentru restu există Vasile Turcu".

FC Braşov - CFR Cluj, scor 1-1 cu

Formaţia FC Braşov a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-1), partida susţinută, duminică, pe teren propriu, în faţa campioanei României, CFR Cluj, contând pentru etapa a XIV-a a Ligii I şi a obţinut a şaptea remiză consecutivă.

Golurile au fost marcate de Hadnagy '20, pentru FC Braşov, respectiv Dani '40, pentru CFR Cluj.

1-0: Buga a centrat pentru Hadnagy la marginea careului, Stăncioiu a ieşit inoportun şi atacantul braşovean l-a driblat pe goal-keeper-ul campioanei, după care a trimis în poarta goală.

1-1: Deac a executat o lovitură liberă de pe partea stângă şi Dani, scăpat din marcaj, a înscris, cu capul, de la aproximativ 7 metri.

În minutul 12, Gabi Mureşan l-a faultat în careu pe Mugurel Buga, dar arbitrul Augustus Constantin a lăsat jocul să continue.

În minutul 38, Dubarbier a trimis balonul în bară de unde a ricoşat până la Deac, iar acesta a reluat din nou spre poartă, de la circa 4 metri, însă portarul Bogdan Stelea a respins mingea până la Trică şi acesta a marcat, dar golul a fost anulat pentru că jucătorul clujean se afla în poziţie de ofsaid în momentul şutului expediat de Ciprian Deac.

În minutul 68, CFR Cluj a marcat din nou, în urma unei lovituri de cap a lui Yssouf Kone, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid, la semnalizarea asistentului Nicolae Marodin.

În minutele 82 şi 85, Culio şi Oberman au expediat balonul în bara porţii lui Bogdan Stelea.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Braşov a obţinut a şaptea remiză consecutivă.
 Vizualizări articol: 631 |