vineri, 31 oct 2008 - Anul XIII, nr. 257 (3938)

Fotbal Club Cetatea

Popa de la Iaşi s-a amuzat de scandalul de la Suceava

Antrenorul echipei Poli Iaşi, Ionuţ Popa, a declarat joi, că s-a amuzat când a văzut imaginile cu incidentele de la partida Cetatea Suceava–Ceahlăul Piatra Neamţ, cu un jucător care încerca să se aşeze în spatele arbitrului pentru a-l face pe acesta să se împiedice, transmite corespondentul MEDIAFAX.

"A fost mişto la meciul Cetatea Suceava – Ceahlăul Piatra Neamţ. Cel mai mult mi-a plăcut jucătorul ăla care se aşeza în spatele arbitrului pentru ca acesta să se împiedice. Nu ştiu cum îl cheamă, dar chiar aş vrea să fac o poză cu el. Când l-am văzut ce face, mi-am adus aminte de ceea ce făceam eu în copilărie. Aşa făceam şi eu în primele patru clase. Am fost cel mai rău elev din şcoală!", a declarat Ionuţ Popa.

Tehnicianul ieşenilor a mai spus, în glumă, că partidele de fotbal ar trebui să ţină 120 de minute: "Partida de la Suceava am văzut că a ţinut 105 minute, nu? A fost prelungită cu 15 minute. Păi ar trebui ca meciurile de fotbal să ţină 120 de minute. De-abia atunci s-ar vedea dacă jucătorii sunt sau nu rezistenţi... Păi la Suceava a ţinut 105 minute şi în rest ţin 90 de minute. Nu-i corect! Să fie toate de 120 de minute!"

Arbitrul Marius Bocăneală, care a condus la centru partida Cetatea Suceava - Ceahlăul Piatra Neamţ de miercuri, scor 0-1, contând pentru etapa a XII-a a Ligii a II-a, a fost bătut de jucătorii formaţiei gazdă, după ce a acordat, în minutul 90+6, un penalti pentru oaspeţi.

În minutul 90+6 al partidei, arbitrul Marius Bocăneală a acordat o lovitură de la 11 metri pentru Ceahlăul Piatra Neamţ, moment în care jucătorii celor două formaţii au început să se îmbrâncească.

Penaltiul nu a putut fi executat până în minutul 90+15, deoarece toate baloanele fuseseră ascunse de către copiii de mingi. În momentul în care s-a făcut rost de o minge, unul dintre jucătorii formaţiei gazdă a şutat-o în tribune.

În cele din urmă, Cebotaru a transformat lovitura de la 11 metri, iar imediat după aceasta, arbitrul a fost culcat la pământ şi bătut de jucătorii formaţiei gazdă. Arbitrul Bocăneală a fost salvat doar după intervenţia forţelor de ordine.

Bocăneală a fost lovit la coaste, la picioare, peste faţă şi peste umeri, cei mai "vehemenţi" fiind Mugur Bolohan şi Ionuţ Pavel.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Popa de la Iaşi s-a amuzat de scandalul de la Suceava.
 Vizualizări articol: 901 |