Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6687 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Liga I

Craiova a învins la Mediaş în cel mai spectaculos meci al etapei

Formaţia Universitatea Craiova a învins, ieri, în deplasare, cu scorul de 5-2 (2-0), echipa Gaz Metan Mediaş, într-un meci contând pentru etapa a XII-a a Ligii I, aceasta fiind prima înfrângere pe teren propriu a grupării ardelene.

Golurile Universităţii Craiova au fost marcate de Costea, în minutul 4, Baird, în minutul 27, Rose, în minutele 54 şi 72, şi Dorel Stoica, în minutul 59, din penalti. Pentru Gaz Metan Mediaş au înscris Hoban, în minutul 55 şi M. Voicu '90+3.

Universitatea Craiova a deschis scorul în minutul 4 prin Florin Costea, care plecat de la limita ofsaidului a trimis mingea peste portarul Pop.

În minutul 27, Michael Baird a majorat diferenţa cu un şut de la 15 metri, după ce a primit o pasă pe culoar ce l-a lăsat singur cu Pop.

Scorul a devenit 3-0, în minutul 54, când Florin Costea i-a pasat lui Joshua Rose, iar acesta a înscris cu un şut plasat pe lângă Pop.

Gaz Metan a înscris în minutul 55, prin Hoban, cu un şut din unghi.

În minutul 59, fundaşul Rafael l-a faultat în suprafaţa de pedeapsă pe Florin Costea, iar penaltiul a fost tranfosrmat de căpitanul Dorel Stoica.

Rose a reuşit dubla în minutul 72. După ce a recuperat o minge în apropierea careului formaţiei ardelene, a driblat doi jucători adverşi, înscriind la colţul scurt.

Mircea Voicu a stabilit scorul final al întâlnirii, în minutul 90+2, după ce l-a învins, cu un şut de la 12 metri, pe Bornescu.

În această partidă s-au înscris mai multe goluri decât în restul de cinci meciuri disputate până acum în etapa a XII-a a Ligii I.

La meciul disputat la Mediaş au asistat aproximativ 4.000 de spectatori, printre care şi 150 de suporteri craioveni

Dinamo Bucureşti - Oţelul Galaţi, scor 1-0

Echipa Dinamo Bucureşti a câştigat, sâmbătă, scor 1-0 (0-0), partida susţinută pe teren propriu în faţa formaţiei Oţelul Galaţi.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Torje în minutul 60. Mijlocaşul dinamovist Gabriel Torje a pătruns în careu pe partea stângă şi a înscris cu un şut puternic de la 15 metri la colţul lung.

În minutul 82, mijlocaşul echipei Oţelul Galaţi, bulgarul Jelev, a ratat un penalti acordat de centralul partidei după un fault în careu al fundaşului dinamovist George Blay la Tănasă.

Observatori au fost Florin Gâtejeanu (Bucureşti) şi Constantin Ştefan (Bucureşti).

La partida de pe stadionul din Şoseaua Ştefan cel Mare au asistat 1.000 spectatori.

În minutul 71, un cameraman al televiziunii GspTv a fost lovit cu mingea, dar şi-a revenit rapid după ce medicii formaţiei Dinamo i-au acordat primul ajutor.

La pauză vicepreşedintele clubului Dinamo, Vasile Turcu, a fost la vestiarul echipei antrenate de Mircea Rednic.

Unirea Urziceni - Farul Constanţa, scor 1-0

Echipa Unirea Urziceni a câştigat, sâmbătă, cu scorul de 1-0 (1-0), partida susţinută pe teren propriu în faţa formaţiei Farul Constanţa, iar gruparea constănţeană a ajuns la şapte meciuri consecutive fără victorie în campionat.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Marius Onofraş, în minutul 30. Todoran a sprintat pe partea stângă, a pasat la marginea careului de 16 metri, de unde Onofraş a şutat fără preluare, la firul ierbii, şi a făcut inutil plonjonul portarului George Curcă.

Gloria Bistriţa a obţinut primul punct în ultimele şase etape, după 0-0 cu FC Braşov

Formaţia Gloria Bistriţa a obţinut, sâmbătă, primul punct după o pauză de şase etape, în urma rezultatului de egalitate, scor 0-0, înregistrat în deplasare, în faţa echipei FC Braşov.

Ultimul punct al echipei antrenate de Ioan Ovidiu Sabău fusese obţinut la 24 august, în partida de pe teren propriu cu Steaua, încheiată la egalitate, scor 2-2, în etapa a V-a a Ligii I. De atunci, Gloria Bistriţa a înregistrat eşecuri pe linie: 1-2, cu Farul Constanţa; 1-2, cu CFR Cluj; 0-1, cu Oţelul Galaţi; 1-2, cu Dinamo; 0-1, cu FC Timişoara; 0-1, cu Unirea Urziceni.

În minutul 49, Mugurel Buga a reluat spectaculos, din foarfecă, balonul în bara transversală a porţii lui Albuţ.

FC Argeş - Poli Iaşi, scor 3-0

Echipa FC Argeş a câştigat, vineri, cu scorul de 3-0 (1-0), partida disputată pe teren propriu în faţa formaţiei Politehnica Iaşi, obţinând astfel cea mai categorică victorie a sa din acest sezon.

Pentru formaţia antrenată de Ionuţ Badea, au marcat Kamara '12, Doman '84 şi Ad. Iordache 90+4.

În minutul 12, apărarea formaţiei ieşene a fost prinsă pe picior greşit, Năstăsie a pătruns în careu, unde i-a pasat lui Kamara, iar atacantul de culoare a reluat, cu latul, în poarta goală.

În minutul 84, Cătălin Doman a primit o pasă la marginea careului de 16 metri, lateral dreapta, a scos din joc, prin fentă, doi jucători ai grupării ieşene şi a şuatat în vinclul porţii lui Răzvan Pleşca.

În minutul 90+4, Adrian Iordache a pătruns în careul de 16 metri şi l-a învins pe Răzvan Pleşca, după un şut expediat de la aproximativ 10 metri, printre doi apărători de la Poli.

În minutul 54 Kamara a marcat din nou, după o pasă a jucătorului Mircea Stan, însă golul a fost anulat de arbitrul Laurenţiu Danşa, la semnalizarea unuia dintre tuşieri a unei poziţii de ofsaid la Mircea Stan.

Partida a început cu un moment de reculegere în memoria fostului jucător al formaţiei FC Argeş şi al echipei naţionale, Nicolae Dobrin, care a încetat din viaţă la 26 octombrie 2007.

Pandurii Târgu Jiu - SC Vaslui, scor 1-0

Formaţia Pandurii Târgu Jiu s-a impus, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0) în faţa echipei FC Vaslui, într-o partidă în care Sorin Cârţu a fost trimis în tribune de arbitrul Marius Avram, pentru proteste.

Unicul gol al meciului a fost înscris de Alexandru Piţurcă, în minutul 75.

În minutul 75, Ghindeanu a scăpat singur pe partea dreaptă, a pătruns în careu, i-a pasat lui Alexandru Piţurcă, care a luftat în primă instanţă, dar tot el a revenit şi a şutat, din cădere, în vinclul porţii lui Kuciak, de la aproximativ 7 metri.

Antrenorul formaţiei Pandurii Târgu Jiu, Sorin Cârţu, a fost trimis, în minutul 51, în tribună de Marius Avram pentru că a aruncat cu o sticlă de apă, tehnicianul protestând astfel la o decizie a arbitrului de centru.

În minutul 85, oaspeţii au rămas în inferioritate numerică după jucătorul Ousmane N'Doye a primit direct caronaş roşu în urma unei intrări cu talpa asupra lui Florin Stângă.

Formaţia FC Vaslui a rămas fără victorie în ultimele şase partide, interval în care a obţinut un singur punct, în meciul cu FC Braşov, din deplasare, scor 0-0, din etapa a X-a a Ligii I. Ultima victorie a echipei antrenate de Viorel Hizo a fost obţinută pe teren propriu, în faţa formaţiei Oţelul Galaţi, scor 1-0, în etapa a VI-a.

Ieri s-au mai disputat partidele: Steaua – Gloria Buzău şi FC Timişoara – CFR Cluj, iar astăzi, începând cu ora 17, va avea loc ultimul meci al rundei dintre CS Otopeni şi Rapid.
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Craiova a învins la Mediaş în cel mai spectaculos meci al etapei.
 Vizualizări articol: 666 |