marţi, 21 oct 2008 - Anul XIII, nr. 248 (3929)
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6687 lei

Şi-a revenit Rapidul?

Formaţia Rapid Bucureşti s-a impus, duminică, în faţa echipei Gaz Metan Mediaş, cu scorul de 4-2 (1-1), într-un meci contând pentru etapa a XI-a şi a reuşit să obţină primul succes după cinci partide în Liga I.

Ultima victorie a formaţiei antrenate de Jose Peseiro a fost înregistrată în etapa a V-a de pe teren propriu, cu Dinamo, scor 2-1. De atunci, Rapid a mai disputat cinci partide în Liga I, unde a înregistrat patru înfrângeri: 0-1 cu FC Timişoara, 1-2 cu Unirea Urziceni, 1-3 cu FC Argeş şi 0-2 cu Pandurii Târgu Jiu, şi a obţinut o remiză, în deplasare, scor 0-0, cu FC Braşov.

În minutul 9, Sabou l-a driblat pe Paulista şi a şutat la colţul lung, de la aproximativ 16 metri, peste Andrade, surprins ieşit dintre buturi.

În minutul 13, Pittbul a centrat de pe partea dreapta, iar Fernandes a reluat balonul cu mâna în plasă, de la aproximativ 6 metri.

În minutul 55, jucătorii formaţiei Rapid au solicitat arbitrului Marius Bocăneală să-i acorde cartonaş roşu portarului Şteţca, după un fault comis de acesta în poziţie de ultim jucător, însă centralul i-a arătat cartonaş galben fotbalistului de la Gaz Metan Mediaş.

În minutul 68, Şteţca a respins în faţă un şut al lui Costin Lazăr şi, pe fază, Spadacio a reluat la firul ierbii, în colţul din dreapta al portarului medieşean.

În minutul 71, Spadacio a executat în forţă o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri, portarul echipei Gaz Metan a respins până la Cesinha care, nemarcat, a reluat cu capul, la colţul lung, execuţie care l-a prins pe picior greşit pe Şteţca.

În minutul 78, Curtean a executat direct pe poartă o lovitură liberă, de la aproximativ 25 de metri lateral-stânga, învingându-l pe Elinton Andrade care se aştepta ca fotbalistul medieşean să centreze în careu.

În minutul 83, Rapid şi-a mărit diferenţa pe tabela de marcaj după ce Costin Lazăr l-a angajat în adâncime pe Spadacio, acesta l-a driblat pe Şteţca şi a trimis balonul în poarta goală.

Pentru a doua oară consecutiv, atât Fathi Taher, cât şi George Copos nu au asistat la partidă, precum şi niciunul dintre membrii Consiliului de Administraţie.

Pentru prima oară în istoria clubului, Rapid a început partida fără niciun fotbalist român pe teren.

Peseiro recunoaşte că a greşit dar spune că nu pleacă

Antrenorul echipei Rapid, Jose Peseiro, a declarat că a făcut unele greşeli de când a venit în România, dar numai el decide atunci când va pleca de la giuleşteni.

Tehnicianul portughez a fost întrebat de jurnalişti dacă nu i-a fost teamă că o eventuală înfrângere în meciul cu Gaz Metan Mediaş ar fi dus la demiterea sa, moment în care Peseiro a răspuns: "Eu sunt un optimist de felul meu şi dacă îmi era frică de acest meci nu era deloc bine pentru jucătorii mei. Eu am venit aici să muncesc şi sigur atunci când voi decide, eu o să plec. Când am venit, am stabilit un proiect pe doi-trei ani şi nu consider că în trei luni am arătat tot ce am eu mai bun. Normal, venind într-o ţară nouă am făcut şi unele greşeli în această perioadă, dar numai eu decid când plec. Nu e nevoie să mă dea cineva afară. Eu cred încă în acest proiect. Când nu voi mai crede, plec singur. Şi alţi antrenori au fost în această situaţie. Chiar şi Mourinho a plecat de la Chelsea".

Referindu-se la faptul că a aliniat un 11 de start alcătuit exclusiv din jucători străini, Peseiro a spus: "Echipa avea probleme. În primul rând, pentru mine nu există jucători români şi jucători străini. Toţi sunt jucătorii Rapidului, iar în al doilea rând Lazăr avea dureri şi am preferat să bag pe cineva mai proaspăt în teren, apoi Herea este un jucător foarte, foarte bun, dar este uşor influenţat de ce i se strigă din tribune. Amândoi au intrat apoi şi au jucat foarte bine. Oricum, eu nu aleg unsprezece jucãtori străini sau unsprezece jucători cu care să încep meciurile. Eu îi aleg pe cei mai buni jucători rapidişti să intre în teren".

Vasluiul a luat bătae şi Porumboiu a luat foc

Formaţia FC Vaslui a fost învinsă, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, de echipa FC Argeş.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Iulian Tameş, în minutul 85, din penalti. Centralul Sorin Corpodean a acordat lovitură de pedeapsă pentru FC Argeş după o intervenţie a portarului Kuciak la Tameş.

Finanţatorul FC Vaslui, Adrian Porumboiu, a declarat că centralul Sorin Corpodean a avut o prestaţie "tendenţioasă" şi nu mai are ce căuta în arbitraj.

"De unde 11 metri? Tot arbitrajul a fost unul tendenţios. Pot să mă suspende cât vor ei, să-mi dea şi 200 de miliarde amendă că nu mă interesează. Au pregătit de o săptămână meciul de astăzi de la Vaslui. Eu am crezut că Corpodean este un arbitru serios, dar acum după ce a spus şi Becali că i-a dat bani, cred că nu mai are ce căuta în arbitraj. M-am crucit când am auzit aseară declaraţia lui Penescu, că vrea să-l pună pe Corpodean şef la comisia de arbitri. Să-l pună să-i împacheteze zahăr sau ce vinde ăla. Corpodean a avut o manieră de killer. Comisia de Disciplină să-mi dea câte sancţiuni vor, dar pumnul în gură nu pot să mi-l bage. E greu de crezut că poţi să faci ceva cu un arbitru care mai vrea şi la comisia de arbitri. Au pregătit dinainte acest meci şi când îl mai vezi şi pe Constantin că îşi dă ochii peste cap ca păpuşile ruseşti...", a spus Porumboiu.

Adrian Porumboiu a amintit că Sorin Corpodean a arbitrat şi meciul FC Vaslui - Ceahlăul Piatra Neamţ, scor 0-1, disputat în data de 9 aprilie, în etapa a XXVIII-a a ediţiei trecute de campionat. "Şi anul trecut ne-a arbitrat la meciul cu Ceahlăul dar atunci a fost doar un vânt cald, astăzi a comis-o rău de tot. Să analizeze Comisia de Disciplină ce s-a întâmplat, nu să mă amendeze pe mine. Dacă era numai faza penaltiului, poate aş fi spus că a greşit omeneşte, dar a dat o «lecţie de arbitraj» tot meciul. Acel 11 metri a fost bomboana pe colivă. Când am spus că este jos cu arbitrajul din România am avut dreptate. Este un adevărat carusel ceea ce se întâmplă în fotbal şi o mizerie prea mare, dar am încredere că odată şi odată se va pune punct tuturor acestor probleme", a precizat finanţatorul vasluian.

Unirea Urziceni, la numai un punct de lider

Echipa Unirea Urziceni a învins, luni, în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia Gloria Bistriţa, în ultimul meci al etapei a XI-a a Ligii I şi s-a apropiat la un singur punct de liderul campionatului, Dinamo Bucureşti.

Unicul gol al întâlnirii a fost înscris de Galamaz, în minutul 69, care a reluat cu capul de la opt metri un balon centrat de pe partea dreaptă de Mara.

În minutul 17, Borbely a sărit la o minge în careul advers şi s-a accidentat grav la claviculă, fiind transportat cu o ambulanţă la Spitalul Judeţean Bistriţa-Năsăud.

Mangerul general Unirii Urziceni, Mihai Stoica, a urmărit meciul de la masa presei.