miercuri, 15 oct 2008 - Anul XIII, nr. 243 (3924)

Cupa României

CFR Cluj - U Cluj 14-13, într-un meci cum rar se vede

Echipa CFR Cluj, deţinătoarea trofeului, s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României Timişoreana, după ce a învins, marţi, în deplasare, cu scorul general de 14-13, 3-3 după 120 de minute, 11-10 la loviturile de departajare, formaţia Universitatea Cluj, din liga a II-a.

După 120 de minute, scorul a fost egal, 3-3, CFR înscriind prin Didi '50, Trică '77 şi Peralta '80, în timp ce pentru U Cluj au marcat Soporan '9, '23, ambele din penalti, şi Şuteu '78.

La loviturile de departajare au marcat Trică (de două ori), Culio, Deac, Didi, Peralta, Tony, D. Toma, Panin, Dani şi portarul Nuno Claro pentru CFR Cluj, în timp ce pentru divizionara secundă au înscris Soporan, Unguruşan, Cordoş, Buş, Borza, Bundea, Szilagyi, A. Ionescu, Şuteu şi portarul Merlier.

Unicul penalti ratat în acest meci i-a aparţinut lui Soporan, cel care înscrisese în prealabil de trei ori din lovituri de la 11 metri, de două ori în timpul regulamentar şi o dată la loviturile de departajare.

Steaua, eliminată ruşinos

Echipa Steaua Bucureşti a fost eliminată în 16-imile Cupei României Timişoreana, după ce a pierdut, marţi, la Urziceni, cu scorul de 0-2 (0-0), în faţa echipei de ligă secundă Sportul Studenţesc.

Antrenorul stelist Marius Lăcătuş nu i-a folosit în meciul din 16-imile competiţiei pe jucătorii Robinson Zapata, George Ogăraru, Dorin Goian, Petre Marin, Florin Lovin, Janos Szekely, Antonio Semedo, toţi menajaţi, Dayro Moreno, Juan Carlos Toja, aflaţi la naţionala Columbiei, Ifeanyi Emeghara, accidentat, Ovidiu Petre, Mirel Rădoi, Bănel Nicoliţă, aflaţi în recuperare, în timp ce Sorin Ghionea a fost rezervă şi a intrat după pauză, greşind la ambele goluri ale "studenţilor".

Au jucat în schimb fotbalişti care de obicei au statutul de rezervă (Cosmin Vâtcă, Eugen Baciu, Ionuţ Rada, Mihăiţă Pleşan, Tiago Gomes), alţii care nu au mai prins lotul în ultima vreme (Adrian Neaga, Răzvan Ochiroşii) şi jucători de la Steaua II (Lucian Filip). Singurul jucător care a evoluat titular şi în partidele anterioare a fost atacantul Bogdan Stancu. Antrenorul Marius Lăcătuş a declarat că este afectat de modul în care au evoluat jucătorii săi şi crede că unii dintre aceştia nu şi-au respectat meseria.

"Când crezi că simpla prezenţă cu numele rezolvă meciul, te înşeli amarnic şi s-a dovedit. Fotbalul te pedepseşte. Nu vreau să dau vina numai pe jucători, e şi vina mea ca antrenor, trebuia să-i aduc la o anumită concentrare, să aibă o atitudine pozitivă, dar se pare că n-am reuşit, iar unii jucătorii ar trebui să-şi pună nişte semne de întrebare privind modul în care au evoluat şi de ce n-am câştigat. Vom discuta despre asta. Nu reuşim să ajungem într-o fază superioară, care să ne dea speranţe chiar şi pentru trofeu. E păcat şi pentru suporterii care au venit, nu i-am făcut fericiţi. Ce mă doare este atitudinea la unii dintre jucători, cred că ar trebui să se respecte pe ei, să-şi respecte numele, meseria, şi să fie la un nivel ridicat", a spus Lăcătuş.

Dinamo s-a salvat în prelungiri

Echipa Dinamo Bucureşti s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României, după ce a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 2-1 (0-0), formaţia FCM Târgu Mureş, liderul seriei secunde din Liga a II-a.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Dănciulescu '68 şi Boştină '90+3, în timp ce pentru gazde a înscris Astafei, în minutul 49.

Antrenorul echipei Dinamo, Mircea Rednic, a declarat, marţi, că este mulţumit că partida nu a intrat în prelungiri.

"Aşteptam mai mult de la jucătorii care au evoluat azi. Eu le-am zis jucătorilor tot timpul să fie pregătiţi pentru că nu se ştie când le vine rândul. Bine că ne-am calificat şi n-am mai intrat în prelungiri. Eu am spus că o să fac schimbări doar dacă o să fiu obligat. Şi am fost obligat... Trebuia să-i introduc pe cei doi atacanţi (n.r. - Ionel Dănciulescu şi Florin Bratu). Ştiam că e mai greu până marcăm primul gol", a spus Mircea Rednic pentru GspTV.

Craiova, Timişoara, Oţelul şi Otopeniul merg mai departe

Echipa Universitatea Craiova s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României Timişoreana, după ce a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 3-1 (1-0), formaţia CSM FC Ploieşti.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Stoianof '19, D. Stoica '52 şi M. Costea '54, în timp ce pentru gazde a înscris Gafiţa, în minutul 85, din penalti.

Echipa Oţelul Galaţi a învins, în deplasare, cu scorul de 2-1 (0-0), formaţia din Liga a III-a Tricolorul Breaza. Golurile învingătorilor au fost marcate de Viglianti '66 şi O. Tudor '85 autogol, în timp ce pentru gazde a înscris Vasilescu, în minutul 61.

Echipa CS Otopeni a învins, în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), divizionara secundă CSM Râmnicu Vâlcea. Unicul gol al meciului a fost înscris de L. Ganea, în minutul 90+2.

Echipa FC Timişoara s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României Timişoreana, după ce a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia CFR II Cluj, din Liga a III-a. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Rusici, în minutul 90+2.

Rivalii de la FC Botoşani merg în optimi

Echipa Gloria Buzău a fost eliminată în 16-imile de finală ale Cupei României, fiind învinsă, marţi, în deplasare, cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare, 0-0 după 120 de minute, de formaţia FC Botoşani, din Liga II-a.

La penaltiuri au marcat Pleniceanu, Vrabie, Vaşvari şi Simao, iar Boroşteanu a ratat pentru FC Botoşani, în timp ce pentru buzoieni au transformat Liţu, Vigariu şi Bicfalvi, ratând Vlaicu şi Fallardo.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CFR Cluj - U Cluj 14-13, într-un meci cum rar se vede.
 Vizualizări articol: 693 |