Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9762 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6699 lei

Etapa a patra, la final

Dinamo, pe primul loc în Liga I după un an şi trei luni

Echipa Dinamo Bucureşti, care ocupă primul loc în Liga I la finalul etapei a patra a sezonului 2008/2009 la egalitate perfectă cu formaţia Oţelul Galaţi, nu s-a mai clasat pe această poziţie de la finalul campionatului 2006/2007, adică de un an şi trei luni de zile.

Formaţia Dinamo era antrenată la sfârşitul sezonului 2006/2007 tot de actualul antrenor, Mircea Rednic, care a renunţat însă la această funcţie după ce a ratat participarea în grupele Ligii Campionilor cu formaţia din Şoseaua Ştefan cel Mare. Tehnicianul a antrenat între octombrie 2007 şi martie 2008 formaţia Rapid Bucureşti, pentru ca la începutul sezonului 2008/2009 să revină ca principal la formaţia din Ştefan cel Mare.

Dinamo Bucureşti a întâlnit în primele patru etape ale sezonului 2008/2009 două echipe nou-promovate în Liga I, Gaz Metan Mediaş şi CS Otopeni, şi formaţiile Pandurii Târgu Jiu şi Gloria Buzău. Singurul meci fără victorie pentru "alb-roşii" l-a reprezentat deplasarea de la Târgu Jiu, scor 1-1. Oţelul a învins formaţiile CS Otopeni, Gloria Buzău şi Rapid Bucureşti, terminând la egalitate în prima etapă meciul cu Gaz Metan Mediaş, scor 2-2.

CFR Cluj a pierdut primele puncte pe teren propriu, după 1-1 cu Universitatea Craiova

Campioana României, CFR Cluj, a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), partida disputată, duminică, în faţa echipei Universitatea Craiova şi a pierdut primele puncte pe teren propriu în acest sezon.

Golurile au fost marcate de De Sousa '19, pentru CFR Cluj, respectiv Rose '53, pentru Universitatea Craiova.

În minutul 19, Trică a executat o lovitură liberă de pe partea stângă, Cadu a reluat în transversală şi, din apropiere, De Sousa a trimis cu capul spre poartă, balonul atingându-l pe Găman înainte de a intra în plasă.

În minutul 53, Universitatea Craiova a egalat prin Josh Rose. Prepeliţă a centrat din colţul careului de 16 metri, Rose a reluat cu capul de la circa 5 metri, portarul Stăncioiu a respins în primă fază, dar mingea a revenit la australian, care a împins mingea în plasă, cu pieptul.

Oaspeţii au fost la un pas de a marca în proprie poartă în minutul 73, după o centrare a lui Semedo, deviată de Ovidiu Dănănae, însă portarul Mircea Bornescu a respins cu piciorul în ultimă înstanţă.

În minutul 85, gazdele au trecut pe lângă victorie la lovitura de cap expediată de Pereira, de la aproximativ 8 metri, însă balonul a fost respins de Rose, de pe linia porţii.

Pe parcursul primeri reprize, galeria formaţiei CFR Cluj, a afişat două bannere: "În peluze noi cântăm, în teren jucaţi şi ne încântaţi" şi "Ne dorim şi titlul doi, câştigaţi pentru noi". De partea cealaltă, suporterii Universităţii Craiova au afişat un baner pe care scria: "Bucuroşi de oaspeţi?".

Farul a învins FC Vaslui, scor 1-0, după ce a jucat aproape tot meciul în inferioritate numerică

Unicul gol al partidei a fost înscris de William Gerlem, în minutul 48, cu un şut de la 20 de metri la colţul scurt.

Farul a rămas în inferioritate numerică, în minutul 20, când portarul Adrian Vlas a fost eliminat după un fault asupra lui Burdujan, scăpat singur pe contraatac.

La partidă au asistat aproximativ 2.000 de spectatori, între care s-au numărat şi 20-30 de fani ai FC Vaslui.

În min 90+2, antrenorul cu portarii de la Farul, Ion Răuţă, a fost trimis în tribună.

Rapid a suferit prima înfrângere în acest sezon, 1-2, cu Oţelul Galaţi

Echipa Rapid a suferit, duminică, prima înfrângere în sezonul 2008/2009, cedând, cu scorul de 1-2 (0-0), în deplasare, în faţa formaţiei Oţelul Galaţi.

Pentru Oţelul au marcat Paraschiv '50 şi Iorga '70, iar Rapid a punctat prin Djalovici '78.

Oţelul a deschis scorul în minutul 50, prin Gabriel Paraschiv, care l-a învins pe portarul rapidist Andrade cu un şut de la 20 de metri.

Iorga a ridicat scorul la 2-0 în minutul 70, când, după o pasă în adâncime de la Paraschiv, a înscris cu un şut de la 15 metri în dreapta lui Andrade, care se aruncase în stânga.

Rapid a redus din diferenţă în minutul 78, prin Djalovici. Acesta a primit o pasă de la Claudio Mejolaro "Pitbull" şi a înscris cu un şut în diagonală de la 10 metri lateral dreapta, mingea fiind atinsă şi de Kolev înainte de a intra în poartă.

Partida de la Galaţi s-a desfăşurat fără spectatori, dupã ce gruparea Oţelul a fost sancţionată cu organizarea a două meciuri cu porţile închise, în urma unor incidente provocate de suporteri la o întâlnire cu Poli Iaşi, din sezonul 2007/2008.

Antrenorul rapidist Jose Peseiro, suspendat pentru meciul de la Galaţi, a luat loc, iniţial, la masa presei, însă cu puţin timp înainte de startul partidei el s-a mutat trei rânduri mai sus de banca de rezerve a oaspeţilor.

Pentru Petre Grigoraş, victoria de duminică este prima obţinută în faţa Rapidului ca antrenor al echipei Oţelul. În cele cinci partide disputate până duminică împotriva Rapidului, Grigoraş a reuşit să obţină un singur punct, în returul sezonului 2006-2007, la Bucureşti, când cele două formaţii au terminat la egalitate, scor 3-3.

De asemenea, la meciul de duminică Rapid a primit primele goluri din acest sezon.