marţi, 29 iul 2008 - Anul XIII, nr. 176 (3857)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,973 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6085 lei

Dinamo, start şchiop în campionat

Echipa Dinamo Bucureşti a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0), meciul susţinut, duminică, în deplasare, în compania formaţiei Pandurii Târgu Jiu, în prima etapă a Ligii I, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Gabriel Torje a marcat pentru Dinamo în minutul 55, din interiorul careului, după o centrare a lui Adrian Cristea de pe partea dreaptă.

Alexandru Piţurcă a restabilit egalitatea la Pandurii în minutul 84, cu o lovitură de cap de la 11 metri. Mingea a lovit bara înainte să intre în poartă. La partidă au asistat 9.000 de spectatori.

Borcea, nemulţumit de arbitraj

Preşedintele executiv al FC Dinamo, Cristi Borcea, a declarat că echipa antrenată de Mircea Rednic a avut un "gol perfect valabil", în meciul cu Pandurii Târgu Jiu.

"Normal că nu ne mulţumeşte rezultatul. Am avut un gol perfect valabil şi arbitrul ne-a mai oprit de două ori. Miranda singur cu portarul şi la faza premergătoare golului marcat de Pandurii, Attoukura a scăpat singur cu portarul. Sunt vinovaţi şi tuşierul, şi Lajos. Nu sunt supărat pe jucători", a spus Borcea.

Rednic: „Rezultat echitabil”

Antrenorul echipei Dinamo, Mircea Rednic, a declarat că rezultatul de egalitate este unul echitabil.

"Rezultatul este echitabil, ţinând cont de ocaziile pe care le-a avut Pandurii Târgu Jiu. În general, pot fi mulţumit de acest joc. A fost un joc bun, am obţinut primul punct, cu o echipă care ne-a pus probleme acum, dar şi cu alte ocazii. Noi am avut probleme la acest meci şi pentru că nu am putut face schimbări. Se poate spune, după primul unsprezece, că nu am făcut nici un transfer în această vară. Dar transferuri s-au făcut, însă nu i-am putut folosi din anumite motive. E greşeala noastră, jucătorii au semnat şi vor intra în programul echipei. Vă asigur că Dinamo va arăta altfel", a spus Rednic.

Cei de la Pandurii cred că meritau victoria

Preşedintele clubului Pandurii Târgu Jiu, Marin Condescu, a declarat că formaţia gorjeană ar fi meritat să câştige meciul cu Dinamo.

"Nu e un rezultat normal, după părerea mea, normal era dacă şi câştigam azi pentru că am avut foarte multe ocazii de a marca. După jocul prestat meritam mai mult, meritam victorie, dar nu am avut curaj. Arbitrajul a fost corect, dar au fost greşeli inerente şi de o parte, şi de alta. Dar golul lor marcat de Miranda a fost anulat corect. Dinamo nu este o «puşcărie» de echipă, ci una dintre cele care se vor bate la câştigarea campionatului în acest sezon. Pandurii nu este o forţă în Liga I, este o echipă muncitoare care încearcă să adune cât mai multe puncte", a spus Condescu.

CFR Cluj a pornit ca din puşcă

Campioana CFR Cluj a început sezonul 2008/2009 cu o victorie, impunându-se, duminică, scor 4-0 (2-0), în faţa formaţiei CS Otopeni, debutantă în Liga I, într-un meci disputat pe stadionul Astra, din Ploieşti.

CFR Cluj a deschis scorul în minutul 11, prin Eugen Trică. Acesta a marcat cu un şut fără preluare, de la 10 metri, după o centrare de pe stânga a lui Diego Ruiz.

Ciprian Deac a ridicat scorul la 2-0 în minutul 36, când a înscris şut cu stângul, fără preluare, de la 11 metri lateral stânga, la colţul scurt.

În minutul 63, argentinianul Sebastian Dubarbier a marcat pentru 3-0, la numai două minute după ce a intrat pe teren, în locul lui Didy. El a primit o pasă din propria jumătate de teren, l-a depăşit în viteză pe Ivan şi, rămas singur cu Pirgov, a înscris de la 17 metri, pe lângă portarul gazdelor.

Scorul final al întâlnirii, 4-0, a fost stabilit în minutul 89 de Christian Fabiani. El a primit o pasă de pe stânga de la Dubarbier, a pătruns în careu şi a înscris pe lângă Pirgov, ieşit în întâmpinare, la colţul lung.

La întâlnirea CS Otopeni - CFR Cluj, disputată în premieră în Liga I, au asistat aproximativ 4.000 de spectatori.

La meci au asistat antrenorul principal al Rapidului, Jose Peseiro, împreună cu directorul general adjunct Grigore Sichitiu, după ce, sâmbătă, la meciul Rapid - Gloria Bistriţa, scor 3-0, a asistat tehnicianul CFR-ului, Ioan Andone. Rapid şi CFR Cluj se vor întâlni în etapa a III-a a Ligii I, pe stadionul Giuleşti-Valentin Stănescu.

Andone este nemulţumit de jocul echipei

Antrenorul Ioan Andone a declarat că formaţia CFR Cluj şi-a respectat blazonul de campioană, însă a apreciat că jucătorii săi au evoluat la doar 70 la sută din capacitate.

"Sunt mulţumit de startul bun, am făcut un joc bun şi ne-am respectat blazonul de echipă campioană. Concurenţa pe posturi îmi permite mai multe variante de echipă. Practic, puteam alinia oricare dintre cele două echipe pe care le am la dispoziţie. De asemenea, valoarea individuală a jucătorilor a fost unul dintre atuurile noastre. Introducerea în teren a lui Dubarbier cred că a rupt jocul, i-am surprins prin viteză şi prin incisivitate. Mai avem mult de lucru, nu sunt mulţumit de cum am jucat. Cred că am evoluat la aproape 70 la sută din capacitate", a spus Andone.

Ioan Andone a menţionat că, dintre adversarele în lupta pentru titlu, a văzut la lucru doar Rapidul şi s-a arătat impresionat de schimbările de la formaţia giuleşteană: "I-am văzut doar pe Rapid pe viu. Venirea celor şapte jucători străini a schimbat Rapidul, care este cu totul altceva în acest an. Toţi jucătorii transferaţi sunt de mare calitate şi au schimbat faţa echipei".

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Dinamo, start şchiop în campionat.
 Vizualizări articol: 491 |