vineri, 25 apr 2008 - Anul XIII, nr. 98 (3779)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,973 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6085 lei

CFR Cluj şi Steaua, umăr la umăr pe ultima turnantă

Echipa CFR Cluj a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia FC Vaslui, într-un meci din etapa a XXXI-a a Ligii I şi a revenit pe primul loc în clasamentul Ligii I.

Unicul gol al întâlnirii a fost înscris de Diego Ruiz, în minutul 50, care a preluat un balon la marginea careului vasluienilor şi l-a învins pe Hăisan cu un şut la colţul lung. La meci au asistat circa 6.000 de spectatori. Galeria clujenilor le-a strigat jucătorilor de la FC Vaslui că sunt "sclavii Stelei" şi s-a bucurat de faptul că formaţia Universitatea Cluj a retrogradat matematic în Liga a II-a. Portarul echipei CFR Cluj, Nuno Claro, s-a accidentat în prima repriză şi a fost transportat cu salvarea la spital.

Andone, bucuros că echipa şi-a revenit

Antrenorul echipei CFR Cluj, Ioan Andone, a declarat, miercuri seară, că este important că jucătorii săi şi-au revenit.

"Un meci neaşteptat de greu, dar am câştigat meritat. FC Vaslui a schimbat sistemul şi am avut probleme în prima repriză. A fost un meci de luptă în care noi ne-am creat ocazii. Nu ştiu dacă la henţul lui Mardare a fost penalti, dar la faultul asupra lui Durbabier se impunea lovitură de pedeapsă. Vasluienii au jucat pentru ei, deoarece speră să prindă Cupa UEFA- Intertoto şi au demonstrat că formează o echipă bună. Se pare că până în ultima etapă nu se va şti campioana. Este important că ne-am revenit şi în ultimele trei etape am înscris cinci goluri fără să primim vreunul. Nu cred că suntem favoriţi la câştigarea titlului. Dacă aveam 7-8 puncte avans, atunci eram favoriţi", a spus Andone.

El a vorbit şi despre meciul din etapa viitoare, când CFR Cluj va întâlni, în deplasare, formaţia Dacia Mioveni: "Meciul nu se va asemăna cu cel din Cupa României, pentru că atunci am înscris repede şi i-am obligat să iasă la joc. Am avut un program extrem de greu, am jucat şapte meciuri în 19 zile şi am pierdut din prospeţime. De aceea facem atâtea greşeli la construcţie".

Clujenii, în silenzio stampa

Preşedintele clubului CFR Cluj, Iuliu Mureşan, a declarat că oficialii grupării ardelene nu vor mai face declaraţii în acest final de campionat, deoarece este prea tensionat.

"Am decis să vorbesc din respect faţă de presă. Vreau să-mi cer scuze faţă de cei pe care i-am deranjat că am câştigat astăzi (n.r. - miercuri). Am fost un fel de Bunică împotriva curentului. A fost un arbitraj mai rafinat decât cel de la Urziceni. Ştiu că există un obicei, se aruncă o stea în Dunăre şi am informaţii că acum trei ani acest arbitru a înotat foarte bine şi a prins-o. Nu vom mai face nicio declaraţie în acest final de campionat, deoarece este prea tensionat", a spus Mureşan.

Rapid şi-a consolidat locul trei

Echipa Rapid Bucureşti a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0), formaţia Unirea Urziceni.

În minutul 36, Despotovici a înscris de la 10 metri, după un un-doi cu Cesinha. La meci au asistat 4.000 de spectatori. Echipa Rapid a fost încurajată la Urziceni de 200 de suporteri, care l-au înjurat pe antrenorul Unirii Urziceni, Dan Petrescu, fost tehnician la formaţia giuleşteană şi fost jucător al Stelei.

La pauză, în timp ce se îndreptau spre vestiare, arbitrii au fost înjuraţi şi numiţi "hoţi" de spectatori, care erau nemulţumiţi de o decizie luată în finalul reprizei în favoarea Rapidului.

Jucătorii rapidişti Philippe Leonard şi Ranko Despotovici au fost înlocuiţi din cauza unor accidentări.

Copos: „Rapid şi Unirea Urziceni, campioanele morale”

Acţionarul majoritar al FC Rapid, George Copos, a declarat că echipa sa şi Unirea Urziceni sunt "campioanele morale" ale României în sezonul 2007/2008.

"Rapid şi Unirea Urziceni sunt campioanele morale. Ambele au fost dezavantajate de arbitraje, dar au jucat toate meciurile pe gazon. Am descoperit astăzi că România are şi arbitri corecţi. Augustus Constantin, care a terminat cibernetica, este cel mai bun arbitru din România", a spus Copos.

Copos a precizat că Marian Rada ar fi trebuit să fie de mai mult timp antrenor principal la Rapid. "Am constatat azi că Marian Rada trebuia să fie mai demult antrenor principal la Rapid. Îmi reproşez multe lucruri că nu suntem pe locul întâi, dar vă asigur că domnul Taher, domnul Toma şi societatea Griro vor să ia campionatul în sezonul următor", a punctat Copos.

După meciul de la Urziceni, Copos a mers la jucători în vestiar, iar aceştia i-au cântat "La mulţi ani", acţionarul majoritar sărbătorind, miercuri, ziua onomastică. "I-am invitat pe băieţi la un sushi şi la un Dom Perignon", a subliniat Copos.

Dinamo - Craiova, meci cu 8 goluri

Echipa Dinamo Bucureşti a terminat la egalitate, miercuri, pe teren propriu, scor 4-4 (0-2), cu formaţia Universitatea Craiova, şi a rămas fără victorie acasă în ultimele patru întâlniri.

Universitatea Craiova a deschis scorul prin Dina, în minutul 26, acesta reluând în plasă un balon pasat cu călcâiul de Florin Costea.

În minutul 33, Dorel Stoica a fost eliminat de arbitrul Marius Martiş, după ce l-a lovit cu pumnul în faţă pe Dănciulescu.

Cu trei minute înainte de pauză, Florin Costea a pătruns printre fundaşii centrali ai dinamoviştilor şi l-a învins pe Lobonţ cu un şut de la 14 metri.

Universitatea Craiova şi-a mărit avantajul la 3-0 în minutul 49, atunci când Gângioveanu a reluat din şase metri o minge scăpată în faţă de Lobonţ după o centrare a lui Wobay.

Un minut mai târziu, Dănciulescu a redus din diferenţă, înscriind din opt metri după un şut-centrare al lui Torje.

În minutul 52, Florin Bratu a preluat o minge la 35 de metri, a pătruns în careu şi l-a învins pe Bornescu cu un şut plasat la colţul lung.

Dinamo a reuşit să egaleze, scor 3-3, în minutul 58, atunci când Dănciulescu a reluat cu capul din plonjon o minge centrată de pe partea dreaptă de Bratu. După gol, Dănciulescu şi-a scos tricoul şi a arătat un maiou pe care era scris un mesaj pentru fetiţa sa: "La mulţi ani, Diana".

În minutul 67, Pulhac l-a lansat în adâncime pe Bratu, atacantul dinamovist l-a driblat pe portarul Bormescu şi a înscris în poarta goală. După reuşita de 4-3, Bratu s-a îndreptat către suporterii Universităţii Craiova şi "i-a mitraliat".

Din minutul 70, Dinamo a jucat cu un om mai puţin pe teren, deoarece Dănciulescu s-a accidentat şi nu a mai putut continua, iar antrenorul Cornel Ţălnar efectuase toate cele trei schimbări.

Universitatea Craiova a reuşit să egaleze prin Florin Costea, în minutul 80, atacantul oltenilor reluând în plasă de la zece metri un balon respins în faţă de Lobonţ, după un şut al lui Prepeliţă din lovitură liberă.

Galeria dinamovistă a afişat următoarele bannere: "Răbdarea, încurajatul şi că ne-am abţinut au fost respectul evoluţiei din campionatul trecut", "Arătaţi-ne respect cu Steaua, jucaţi corect", "5 acţionari sau ruşinea de a fi, faceţi Dinamo de râs în fiecare zi".

Suporterii "alb-roşilor" au scandat: "Dacă în derbi nu câştigaţi, voi mai bine să plecaţi", Să demonstraţi că aveţi valoare, bateţi pe Steaua, călcaţi-i în picioare", "Dinamo bate pe Steaua", "Vrem un cadou de aniversare, plecaţi cu toţii din Ştefan cel Mare".

Rezultate înregistrate în partidele disputate, marţi şi miercuri, în etapa a XXXI-a a Ligii I: