marţi, 11 dec 2007 - Anul XII, nr. 297 (3666)

Începe din nou scandalul la Steaua?

Formaţia Steaua Bucureşti a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa Ceahlăul Piatra Neamţ, într-un meci din etapa a XVIII-a a Ligii I, prima a returului. Unicul gol al partidei a fost înscris în minutul 19, de Valentin Badea, care a şutat de la 25 metri lateral stânga, mingea fiind deviată de Hamza la colţul lung. La partidă au asistat aproximativ 7.000 de spectatori, dintre care 300 erau fani ai formaţiei Steaua. Suporterii echipei Ceahlăul le-au adresat steliştilor următorul banner: "Nici când aveţi un meci aranjat, nu ştiţi să-l câştigaţi pe blat". Formaţia Steaua nu mai reuşise să învingă Ceahlăul, în deplasare, de cinci ani. Ultima victorie a steliştilor la Piatra Neamţ data din sezonul 2001-2002, când gruparea "roş-albastră" a obţinut toate cele trei puncte în urma golului marcat de Adrian Neaga, în minutul 85.

Lăcătuş recunoaşte că echipa nu a jucat „strălucit”

Tehnicianul Marius Lăcătuş a declarat că echipa bucureşteană va arăta aceeaşi atitudine pozitivă şi la partida cu Arsenal, din ultima etapă a grupei H a Ligii Campionilor. Lăcătuş consideră că Steaua nu a jucat "strălucit" împotriva Ceahlăului, însă este mulţumit de efortul jucătorilor săi. "Este prima victorie afară de foarte mult timp. Sunt mulţumit de obţinerea celor trei puncte, de efortul băieţilor, care şi-au dorit foarte mult acest succes, chiar dacă Ceahlăul a dat impresia că domină şi şi-a creat destule ocazii. Pe mine mă interesează punctele în clasament şi mai puţin jocul echipei", a menţionat tehnicianul. Referitor la şansele Stelei de a câştiga titlul, Marius Lăcătuş a spus: "Speranţa moare ultima în ceea ce ne priveşte, deşi sunt slabe şanse".

Becali îl înţeapă pe Lăcătuş

Finanţatorul FC Steaua, Gigi Becali, a declarat, luni, că se va implica la echipă şi va alcătui formula de start, dacă la meciul cu Farul Constanţa "iese circ", aşa cum a fost la Piatra Neamţ, unde formaţia pregătită de Marius Lăcătuş a fost, în opinia patronului, "bătaie de joc". "De când a plecat Hagi am zis că nu mă mai bag la echipă. A venit Pedrazzini, am zis că nu mă interesează. S-a tot spus că nu e bine să se bage patronul. M-am luat după analişti. Am zis fac că poate sunt eu nebun, dacă toată lumea zice aşa. Am lăsat, a făcut Pedrazzini, apoi l-am băgat pe Lăcătuş, emblemă, simbol. Nu m-a interesat nici cu ce echipă joacă. Nu ştiu dacă era altfel, dar am încercat şi aşa. Până când să mai las lucrurile la întâmplare? Aştept să văd şi meciul cu Farul, să vedem dacă se va întâmpla ca la Piatra Neamţ. N-am văzut niciodată Steaua băgată în corzi ca acum, bătaie de joc. Mai bine mâncam bătaie decât să fim bătaie de joc. Toată repriza a doua Ceahlăul a făcut circ cu noi, parcă eram măgăruş. Nu ştiu cine e de vină. Păi mai stau eu aşa? Dacă iese circ şi cu Farul atunci stai aşa că fac eu echipa", a spus Becali. Oficialul stelist a afirmat că nu-l va da afară pe Lăcătuş, dar se va dispensa de serviciile a şase, şapte jucători. "Nu-l dau afară pe Lăcătuş, dar îi voi spune «Marius, ce să fac tată? Aţi făcut ce aţi vrut voi, nu pot să mai las lucrurile aşa, să mai fie circ». Am transpirat de emoţie cu Piatra Neamţ, trebuia să fie 3-1 pentru ei. Nu e gravă situaţia pentru că ne-a mai ajutat Dumnezeu, bară cu Bistriţa, noroc la Piatra Neamţ. Imediat fac selecţie, cum făceam toamna: oile mai bătrâne le tai, şchioapele le vând şi cumpăr mioriţe, care au forţă, dau lapte. O să dau afară şase, şapte oi bătrâne şi o să cumpăr şase, şapte cârlani. Asta o să fac. Am manager, am antrenor care să se ocupe de asta. Băi, Marius eşti antrenor? Adu jucători, fă echipă. Nu las eu Steaua aşa de izbelişte. Când laşi turma, la întoarcere găseşti numai şchioape şi sterpe", a precizat Becali.

CFR Cluj, victorie lejeră cu Oţelul

Echipa CFR Cluj a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-0), formaţia Oţelul Galaţi, şi îşi menţine avansul în clasament faţă de urmăritoarele sale. Didi a deschis scorul în minutul 12, brazilianul reluând din cădere, de la zece metri, centrarea venită de pe partea dreaptă de la Tony. CFR Cluj şi-a majorat avantajul pe tabela de marcaj în minutul 63, Tony reuşind să înscrie golul de 2-0 printr-un şut senzaţional cu piciorul stâng de la 25 de metri. Francezul Tony se află la prima reuşită în Liga I. În minutul 75, Fabbiani a ridicat scorul la 3-0, argentinianul reluând în plasă din apropiere, după ce portarul Gribauskas a respins în faţă şutul expediat de Panin. Scorul final, 3-1, a fost stabilit în minutul 80 de Emil Jula, atacantul gălăţenilor reluând balonul cu capul în plasă de la trei metri, după o centrare de pe partea stângă.

Clujenii se văd deja campioni

Preşedintele clubului CFR Cluj, Iuliu Mureşan, a declarat că va propune ca actualul sezon al Ligii I să nu se întrerupă în iarnă. "Sunt foarte fericit că am făcut un meci bun şi pentru locul din clasament. A fost un meci greu, pentru că a trebuit să montăm echipa după partida din Cupa României. Aş fi vrut să nu se întrerupă campionatul şi chiar voi propune acest lucru. Să jucăm cu două zile înainte de Crăciun, imediat după Revelion, iar campionatul să se termine în aprilie pentru echipa naţională. În acest moment suntem 60 la sută campioni şi nu ne mai interesează ce fac ceilalţi. Important este doar cum jucăm noi. Lupta pentru locul doi este deschisă", a spus Mureşan.

Antrenorul formaţiei clujene, Ioan Andone, nu crede că CFR Cluj se poate considera campioană şi aşteaptă ca matematic să nu mai poată fi depăşită în clasament. "Mureşan poate să spună orice că e preşedinte, dar eu aştept să fim matematic campioni. Mai sunt multe meciuri şi sper să nu cedăm, pentru că toţi vor să se apropie de noi. Nu ştiu cum reacţionăm dacă pierdem, deoarece noi nu ştim să pierdem", a precizat Andone.