luni, 18 feb 2019 - Anul XXIV, nr. 40 (7041)

Fotbal

CSM Bucovina Rădăuți s-a impus în amicalul cu Ceahlăul Piatra Neamț

Aflată în perioada de pregătire precompetițională, echipa CSM Bucovina Rădăuți a reușit în weekend a treia victorie în meciurile test, 2 – 0 la Ceahlăul Piatra Neamț, pe un teren sintetic din incinta bazei sportive de sub Pietricica. Gazdele au avut prima mare ocazie de gol, dar portarul rădăuțenilor, Zvoronciuc a avut o intervenție de zile mari, salvându-și echipa de la gol. Până la pauză, echipa pregătită de antrenorii Dorin Goian și Daniel Bălan a avut mai multe ocazii de a înscrie prin Ungurianu, Ionesi, Cerlinca și Danilă, dar tabela a rămas neschimbată. În debutul reprizei secunde, rădăuțenii au din nou o mare ocazie prin Ionesi, care șutează balonul lângă bară, dar portarul gazdelor reușește să respingă în corner. Nemțenii au și ei două ocazii, dar portarul Puianu este la post și menține scorul alb în continuare. În minutul 76, CSM Bucovina reușește deschiderea scorului prin noul intrat Ionel Stoian, care se descurcă foarte bine cu apărătorii gazdelor și-l păcălește pe portarul advers. În minutul 89, Cosmin Buziuc închide tabela la 2 – 0 pentru Rădăuți, după un balon șutat puternic din afara careului, la care portarul Ceahlăului a fost spectator.

„A fost un joc reușit al echipei noastre și în mare parte suntem mulțumiți de cum au răspuns jucătorii la cerințele noastre. Cred că suntem pe drumul cel bun și sper ca ușor-ușor să creștem calitativ în joc. În continuare vom încerca să conturăm un prim 11, deoarece până acum am folosit diverse formule în care fiecare fotbalist a avut ocazia de a evolua cel puțin o repriză”, a explicat antrenorul Dorin Goian.

CSM Bucovina Rădăuți a început partida de la Piatra Neamț în formula: Zvoronciuc, Coajă, Vitu (căpitan), Antonesei, Alecsandru, Ungurianu, Buzuiuc, Dănilă, Coroamă, Ionesi și Cerlincă, pe parcurs intrând în teren și Puianu, Stoian, Bosînceanu, Chirilescu, Busuioc, Păiuș și Ciobanu.

Miercuri, rădăuțenii vor disputa un nou meci test, cu Șomuz Fălticeni, iar sâmbătă cu FC Botoșani II, antrenorii Dorin Goian și Daniel Bălan fiind în discuții pentru încă un meci sau două până la reînceperea campionatului în Liga a III-a, pe 2 martie, rundă în care CSM Bucovina Rădăuți va sta.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CSM Bucovina Rădăuți s-a impus în amicalul cu Ceahlăul Piatra Neamț.
 Vizualizări articol: 1119 |