luni, 3 sep 2018 - Anul XXIII, nr. 195 (6905)

Fotbal

Foresta a câştigat primul derby județean din Liga a III-a, cu Șomuz Fălticeni

Sâmbătă după-amiază, de la ora 17.00, stadionul Areni a fost gazda primului derby județean din actualul sezon al Ligii a III-a, eşalon în care Suceava are trei echipe. În această a doua etapă din tur şi primul meci oficial pentru Foresta Suceava, gazdele au reuşit să se impună la limită, scor 1 – 0 în fața echipei promovate în acest an, Șomuz Fălticeni. Forestierii aveau nevoie de acest rezultat pozitiv în primul rând pentru moral, după ce miercuri au fost eliminați din Cupa României de Bucovina Rădăuți, în prelungirile partidei. Chiar dacă n-au putut conta pe trei jucători importanți, Teodor Lungu şi atacanții Andrei Mateiciuc şi Robert Martin, sucevenii au început foarte bine acest joc şi şi-au creat mai multe ocazii la poarta experimentatului portar sucevean din poarta Șomuzului, Cătălin Pascal. Foresta a făcut presing, a câştigat multe baloane la mijlocul terenului şi şi-a creat culoare către poarta oaspeților, dar baloanele şutate au fost prinse fără probleme de Pascal. La mijlocul reprizei, Suceava a avut o mare ocazie la un şut din careu pe colțul scurt, dar mingea a lovit bara. În minutul 30 avea să vină şi singurul gol al partidei într-o fază în care Diermoune Fares a primit un balon în interiorul careului, pe partea dreaptă, a întors un fundaş advers şi a şutat plasat, peste portarul Pascal, la colțul lung, aproape de vinclu, scor la pauză 1 – 0.

Șomuz Fălticeni a avut o mare ocazie de a egala în minutul 70

În partea a doua, jocul s-a echilibrat, iar Foresta n-a mai părut la fel de proaspătă ca-n prima repriză. Oaspeții din Fălticeni au profitat şi au fost mai îndrăzneți, iar asta s-a văzut în desfăşurarea jocului. În minutul 70, Șomuz Fălticeni a avut cea mai mare ocazie de a egala pe un contraatac purtat pe partea stângă, o centrare în careu unde doi jucători de la oaspeți erau liberi, dar Vadim Podgorodetchi a trimis balonul cu capul pe lângă poartă de la marginea careului mic, din situație 1 – 1 cu portarul sucevean, care era ca şi învins. Până la final, gazdele au încercat să mărească diferența de pe tabelă, dar Fălticeniul s-a apărat foarte bine.

Foresta Suceava a început acest meci în formula: Alex Cotună, Oloeriu Onofraş, Cristian Mateciuc, Cem Seven, Matthieu Nguyen (57-Ionuț Artenie), Eugeniu Celeadric (46 – Claudiu Aioanei), Paul Ionescu, Fares Diermoune, Matteo Rigoni (71 – Laurențiu Roman), Sid Boadiila şi Robert Grumăzescu.

De cealaltă parte, Șomuz Fălticeni a folosit un prim 11 format din sportivii: Cătălin Pascal, Adelin Arăpaşu, Nicuşor Kuruc, Nicolae Șandru (80 – Iulian Dohotaru), Robert Baltariu, Vadim Podgorodețchi, Ionel Zamă, Ioan Nechitoaia, Bogdan Melinte, Paul Ungureanu (53 - Alin Scutariu) şi Eduard Julei.

În etapa următoare, sâmbătă, pe 8 septembrie, Foresta Suceava va juca la CSM Focşani, echipă ce are o victorie şi un egal, iar Șomuz Fălticeni va primi vizita celor de la CSM Roman, formație cu o victorie şi o înfrângere.

Clasamentul Seriei I

1. ACS Suporter Club Oţelul Galaţi        2       2       0       0       8-0    6
2. SCM Gloria Buzău                     2       2       0       0       6-2    6
3. Ştiinţa Miroslava                        2       2       0       0       3-0    6
4. CSM Focşani                     2       1       1       0       2-1    4
5. Sporting Lieşti                            2       1       0       1       6-3    3
6. KSE Târgu Secuiesc          2       1       0       1       5-3    3
7. Foresta Suceava                          1       1       0       0       1-0    3
8. CSM Roman                      2       1       0       1       2-2    3
9. ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ   2       1       0       1       2-2    3
10. Metalul Buzău                          2       1       0       1       1-3    3
11. Bucovina Rădăuţi                     2       1       0       1       1-3    3
12. CSM Râmnicu Sărat                 2       0       1       1       1-2    1
13. FC Botoşani                     1       0       0       1       1-2    0
14. Şomuz Fălticeni                        2       0       0       2       0-2    0
15. CSM Paşcani                   2       0       0       2       0-3    0
16. Sănătatea Darabani                   2       0       0       2       1-12  0
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Foresta a câştigat primul derby județean din Liga a III-a, cu Șomuz Fălticeni.
 Vizualizări articol: 1224 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Foresta a câştigat primul derby județean din Liga a III-a, cu Șomuz Fălticeni0.05