miercuri, 1 aug 2018 - Anul XXIII, nr. 171 (6881)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9762 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6699 lei

Trei dintre handbaliştii echipei Clubului Sportiv Universitar din Suceava, Gabriel Burlacu, Cătălin Costea şi Alexandru Poteră, se află în această săptămână în Croaţia, acolo unde participă cu echipa României la Campionatul Mondial Universitar de handbal, rezervat naţionalelor ce au în componenţă doar jucători ce sunt studenţi. În lotul României a fost convocat şi Adrian Târzioru, dar oficialii naţionalei şi-au dat seama că nu poate juca la acest mondial deoarece are împliniţi 25 de ani, iar condiţia era ca jucătorii să aibă până-n 25 de ani. Luni, echipa României, cu cei trei suceveni în lot, a reuşit să debuteze cu dreptul la mondialul din Croaţia, după victoria cu scorul de 28 – 20 în faţa naţionalei Poloniei. România a făcut o primă repriză bună şi la pauză conducea cu 15 – 10, în a doua parte reuşind să-şi creeze un avantaj confortabil, câştigând fără emoţii la opt goluri diferenţă.

Cel mai bun marcator al echipei noastre a fost pivotul de la CSM Bucureşti, Adrian Rotaru, urmat de interul echipei CSU Suceava, Gabriel Burlacu, cu cinci goluri, Alexandru Poteră (CSU Suceava), cu două goluri, Gheorghe-Sabin Constantina (2 goluri), Ramon Şomlea (2), Alexandru Tălmaciu (1), Ionuţ Iancu (portar), 1 gol, Cătălin Costea (1), de la CSU Suceava, Robert Militaru (1), Octavian Bizău (1) şi George Scarlat (1). Echipa României, pregătită de antrenorii Eliodor Voica şi Paul Mihăilă, va mai avea trei meciuri în grupă, astăzi, de la ora 15.00, cu Japonia, mâine, de la aceeaşi oră, cu Coreea de Sud, şi vineri de la ora 13, cu Taipei.

În Campionatul Mondial Universitar de handbal din Croaţia este angrenată şi echipa feminină a României. Tot luni, tricolorele au debutat cu o victorie, tot în faţa naţionalei Poloniei, scor 28 – 27, după ce au fost conduse la pauză cu 16 – 13, dar au făcut o repriză secundă mult mai bună.

Golurile tricolorelor au fost reuşite de Alexandra-Maria Gavrilă (7), Laura-Petruţa Popa (6), Szilvia Szabo (6), Alexandra-Ioana Banciu (2), Florenţa-Dorina Ilie (2), Diana-Liliana Predoi (2), Anca-Georgiana Polocoşer (2) şi Sonia Vasiliu (1). Echipa feminină a României urma să joace aseară, cu Uruguaiul, mâine cu Spania şi vineri cu Coreea de Sud.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Gabriel Burlacu, Alexandru Poteră şi Cătălin Costea au marcat în primul meci al României la Mondialul Universitar.
 Vizualizări articol: 1102 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gabriel Burlacu, Alexandru Poteră şi Cătălin Costea au marcat în primul meci al României la Mondialul Universitar0.05