luni, 26 mar 2018 - Anul XXIII, nr. 69 (6779)

Liga a II-a

Sâmbătă, de la ora 11.00, echipa de fotbal Foresta Suceava a evoluat din nou în fața propriilor suporteri, cu echipa de pe locul șase, Academica Clinceni. Din păcate, sucevenii pregătiți de Florentin Petre au încasat un gol în primul minut de prelungire, la capătul unei faze controversate, ce a început cu o lovitură liberă indirectă în careul Forestei. Partida s-a desfășurat pe un teren ce a devenit din ce în ce mai greu, în repriza secundă jucătorii ambelor formații luptându-se cu terenul mocirlos. Dealtfel, oficialii clubului gazdă au făcut toate eforturile ca terenul să fie practicabil, asta după ce aproape totă săptămâna a nins, iar două din meciurile etapei, inclusiv cele din Liga a III-a, au fost amânate din cauza codurilor galbene sau portocalii. În lipsa lui Marius Matei, ce este accidentat, Florentin Petre a preferat să-l trimită în față pe fundașul Vlad Opriș, care are și prima ocazie a meciului, în minutul 4, când primește o centrare pe jos, șutează de la 12 metri, dar un fundaș advers respinge aproape de pe linia porții, după ce portarul Ureche era deja învins. La nouă minute după, sucevenii au o nouă ocazie, la o centrare a lui Cerlincă și un șut cu latul din 10 metri al lui Konate, la care portarul oaspeților a reușit să rețină. La mijlocul reprizei, oaspeții au prima ocazie de a deschide scorul, dar bara îl salvează pe Began, după o minge șutată la colțul scurt din 12 metri. Până la pauză, Clinceniul mai are un șut pe poartă prin Târșa, dar portarul Forestei reușește să respingă în corner, un balon destul de greu ce a prins și pământul, scor 0 – 0, după 45 de minute.

Partea a doua a fost fost ceva mai dinamică, în ciuda terenul greu

În minutul 65, Cerlincă centrează bine în careu, iar Opriș trimite puțin pe lângă, din 8 metri.

Un minut mai târziu, același Vlad Opriș are o mare șansă de a deschide scorul, după ce a scăpat singur spre poarta oaspeților, a șutat puternic de la 14 metri, însă Ureche a avut un reflex foarte bun și a deviat mingea în plasa laterală, la o fază în care spectatorii au crezut că s-a dus în poartă. Oaspeții au și ei o șansă în minutul 69, dar balonul șutat de la 16 metri dintr-o poziție foarte bună a trecut pe lângă poarta Forestei. După 75 de minute de joc, sucevenii au o nouă șansă prin Opriș, care scapă din nou spre poartă, dar preferă să-l dribleze pe portarul advers în detrimentul unei scărițe, iar Ureche reușește să agațe mingea și să-și salveze echipa de la gol. În primul minut de prelungire s-a înregistrat și cea mai importantă fază a partidei, când Konate trimite mingea spre corner, iar Began o prinde la limita cornerului. Inițial, arbitrul central a dictat corner, dar mai apoi, după o discuție cu un tușier a acordat lovitură liberă indirectă în careu, la 6 metri de poarta suceveană. Oaspeții șutează în blocaj de două ori, un sucevean a respins balonul, iar de la 16 metri, Marian Târșa a șutat pe jos, lângă bară, scor 0 – 1. Ultima fază a partidei avea să-i aducă în careul advers pe toți jucătorii Sucevei, inclusiv portarul Began, la o lovitură liberă de la 30 de metri, la care Konate lovește balonul cu capul, dar portarul Ureche respinge salvator, iar arbitrul fluieră finalul partidei.

Foresta a început meciul cu Academica Clinceni în formula: Began - Onofraş, Mateiciuc, Konate, Musea - Cerlincă (cpt.), Stănescu, Dănilă (46-Kharoubi), Lupuşor, Renquin – Opriş (86-Robert Martin).

ASA Târgu Mureş - FC Argeş                                    0 – 3

Partidele Pandurii Târgu Jiu - CS Baloteşti și Sportul Snagov - Dacia Unirea Brăila au fost amânate.

1. Dunărea Călăraşi                             25        18        5          2          50-17   59
2. AFC Hermannstadt                         25        16        8          1          38-11   56
3. Chindia Târgovişte                          25        15        7          3          52-17   52
4. CS Afumaţi                                     25        13        5          7          33-19   44
5. FC Argeş                                         25        12        7          6          38-22   43
6. FC Academica Clinceni                  25        12        7          6          39-31   43
7. ASU Politehnica Timişoara25        11        5          9          33-29   38
8. CS Mioveni                                     25        8          7          10        36-34   31
9. ASA Târgu Mureş                           25        9          4          12        38-49   31
10. UTA Arad                                     25        7          9          9          32-33   30
11. Luceafărul Oradea                        25        8          6          11        40-42   30
12. Sportul Snagov                             24        8          6          10        20-22   30
13. Ripensia Timişoara                        25        7          8          10        48-38   29
14. Metaloglobus Bucureşti                25        7          6          12        23-32   27
15. Ştiinţa Miroslava                           25        7          6          12        30-50   27
16. Pandurii Târgu Jiu             24        5          9          10        30-39   24
17. CS Baloteşti                                  24        6          6          12        30-48   24
18. Foresta Suceava                            25        7          3          15        22-65   24
19. Dacia Unirea Brăila                       24        5          6          13        49-51   21
20. Olimpia Satu Mare                        25        6          2          17        19-51   -40

Notă: Echipele ASA Târgu Mureș și Olimpia Satu Mare s-au retras din campionat după finalul turului și vor pierde meciurile pe care le mai au de disputat cu scorul de 3-0, la „masa verde”. De asemenea, gruparea sătmăreană a fost penalizată cu 56 de puncte de către Comisia de Disciplină a FRF.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Foresta a pierdut în primul minut de prelungiri meciul de pe Areni cu Academica Clinceni.
 Vizualizări articol: 1249 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Foresta a pierdut în primul minut de prelungiri meciul de pe Areni cu Academica Clinceni0.05