Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6567 lei

Daca maine ar avea loc alegerile locale pentru functia de primar al municipiului Suceava, pe cine ati vota?

Andrei Neșculescu – S.O.S.
Vasile Rîmbu – PSD
Teodora Munteanu - independent

Handbal

Aseară, în etapa cu numărul 23 din Liga Națională de handbal, echipa Universității Suceava a reușit o victorie importantă pe teren propriu în fața uneia dintre contracandidatele directe în lupta pentru menținerea în primul eșalon, CSM Făgăraș, scor final 24 – 16. Pe fondul unui meci de luptă fizică, primele minute au fost destul de echilibrate, fără prea multe goluri. În minutul 5, arbitrii întâlnirii au oprit partida, după ce câteva lămpi din sală s-au stins, iar după o pauză de cel puțin 10 minute au decis să continue în aceste condiții. Cu o apărare agresivă și destul de etanșă, cu un portar Cristi Tcaciuc ce a făcut un meci mare, dar și cu Ciubotariu și Târzioru decisivi în momente cheie, studenții s-au dus la 4 goluri în minutul 22, scor 9 – 5, și mai apoi la 15 – 9, acesta fiind scorul la pauză. Universitatea a început bine și repriza a doua și a făcut 17 – 9, dar a greșit mai apoi de mai multe ori și le-a permis oaspeților să se apropie la doar 3 goluri în mintul 52, după 7 reușite și doar două ale sucevenilor. Încurajați de un public minunat, universitarii au gestionat foarte bine finalul de joc și au marcat de cinci ori consecutiv fără să primească gol, câștigând la 8 goluri diferență, scor 24 – 16. Pe final, în echipa Universității a debutat și Claudiu Lazurcă, cel mai bun jucător de la juniorii II și I de la LPS Suceava, sportiv ce a scos un 7 metri și a marcat primul său gol pentru echipa de seniori. „Este o victorie foarte frumoasă pentru noi. Îi mulțumesc domnului profesor pentru că mi-a dat șansa să joc și sper să am cât mai multe meciuri în Liga Națională. Am avut foarte mari emoții înainte de meci și nu prea am putut să dorm. Îi mulțumesc lui Dumnezeu și sper s-o țin tot așa”, a explicat tânărul jucător sucevean Claudiu Lazurcă.

Antrenorul Adi Chiruț a spus după meci că era momentul pentru prima victorie de acasă în 2018, mai ales în fața uneia dintre contracandidatele la menținere.

„Toți jucătorii noștri au jucat extraordinar, și-au dorit foarte mult victoria și-i felicit pentru munca depusă în teren. Am avut mici oscilații, și asta din cauza diferenței prea mari pe tabelă. Aici trebuie să mai lucrăm, deoarece nu avem voie să lăsăm adversarul să se apropie, chiar și la 10 goluri, deoarece s-au mai văzut răsturnări de scor de la diferențe mari”, a explicat Adrian Chiruț.

Pentru Universitatea au marcat: Burlacu (2), Târzioru (8), Ciubotariu (4), Sandu (3), Petrea (2), Polocoșer, Olariu, Cotinghiu, Baican și Lazurcă, câte un gol fiecare.

Dinamo București – Steaua București           31 – 23
CSM București – HC Odorhei                      10 – 0
Politehnica Iași – CSM Focșani                    0 – 10
Poli Timișoara – Potaissa Turda                    28 – 21
HC Vaslui – Dunărea Călărași                      21 – 28
CSM Suceava – CSM Făgăraș                      24 – 16

AHC Dobrogea Sud – Minaur Baia Mare (astăzi, ora 18.00, Digi și Telekom Sport)

Clasament

1. CSA Steaua București                   23        17        1          5          608      532      52
2. AHC Potaissa Turda                      23        17        0          6          661      584      51
3. SCM Politehnica Timișoara           23        15        2          6          623      556      47
4. CSM București                              23        15        1          7          635      563      46
5. Dinamo București                          23        15        2          6          651      597      47
6. AHC Dobrogea Sud                      22        13        4          5          576      517      43
7. AHC Dunărea Călărași                  23        12        3          8          564      563      39
8. CS Minaur Baia Mare                    22        9          0          13        536      554      27
9. CSM Focșani 2007                        23        7          3          13        531      564      24
10. CSU Suceava                               23        7          2          14        586      604      23
11. HC Vaslui                                    23        6          1          16        559      642      19
12. CSM Făgăraș                               23        4          1          18        532      621      13
CS Politehnica Iaşi s-a retras             23        1          2          20        563      703      5
HC Odorhei s-a retras                                   23        10        2          11        427      452      32
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a câștigat trei puncte foarte importante cu Făgăraș, în lupta directă pentru menținerea în primul eșalon.
 Vizualizări articol: 1333 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Universitatea a câștigat trei puncte foarte importante cu Făgăraș, în lupta directă pentru menținerea în primul eșalon0.05