Curs valutar euroEUR:Tendinta4,971 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5892 lei

Fotbal, Liga a II-a

Foresta a bifat la Satu Mare, al nouălea rezultat negativ din acest sezon

Sâmbătă, în etapa cu numărul 13 din Liga a II-a de fotbal, Foresta Suceava a pierdut cu scorul de 0 – 2, pe terenul echipei Olimpia Satu Mare, aceasta fiind a 9-a înfrângere din acest sezon pentru gruparea locală. După numai 9 minute de joc, gazdele de la Satu Mare au reușit să deschidă scorul prin Oliver Lusamba, jucător ce a șutat în portarul Began din 8 metri, balonul a ieșit în corner, iar mai apoi tot el a șutat în poartă, din colțul careului mic. În minutul 31, Foresta are prima ocazie de gol, la o lovitură liberă executată de Belevschi, la care mingea este deviată de un adversar, dar portarul Muntean reușește s-o scoată în corner. Cu zece minute înainte de pauză, sucevenii au cea mai mare ocazie de gol din acest meci, după o centrare a lui Renquin la care balonul este lovit cu capul de Acolatse din 10 metri, dar mingea lovește bara transversală, scor la pauză 1 – 0 pentru Olimpia.

La cinci minute după reluare, același Acolatse șutează bine de la 16 metri, dar balonul este respins în corner, de la rădăcina barei de portarul advers, iar două minute mai târziu are o nouă șansă de gol dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri, balonul fiind scos de sub transversală de portarul Muntean. Gazdele au și ele o șansă de a marca din nou, iar în minutul 65 fac 2 – 0, prin Vasile Pop, care reia spectaculos din voleu, de la 11 metri, mingea ducându-se direct sub bara transversală. Până la final, Olimpia mai are trei ocazii, ultima în minutul 79, când Vasile Pop și Miholca se invită reciproc să marcheze cu poarta goală, primul șutând în final pe lângă.

Foresta a început meciul de la Satu Mare în formula: Began - Onofraş, Pappoe, Mendes, Belevschi, Masella - Stănescu, Acolatse, Renquin, Ilaş – Matei.

Sâmbătă, în următoarea etapă, Foresta va juca pe Areni, în compania celor de la UTA Arad.

AFC Hermannstadt – Dacia Unirea Brăila                 3 – 2

1. AFC Hermannstadt                         13        10        2          1          24-9     32
2. Dunărea Călăraşi                             13        10        1          2          26-10   31
3. Chindia Târgovişte                          13        8          3          2          30-6     27
4. ASA Târgu Mureş                           13        6          4          3          28-20   22
5. CS Mioveni                                     13        6          4          3          22-15   22
6. FC Academica Clinceni                  13        6          4          3          20-17   22
7. ASU Politehnica Timişoara 13        6          2          5          17-17   20
8. CS Afumaţi                                     13        5          4          4          13-13   19
9. FC Argeş                                         13        4          6          3          15-10   18
10. Ripensia Timişoara                        13        5          2          6          32-17   17
11. Sportul Snagov                              13        4          4          5          9-9       16
12. Olimpia Satu Mare                        13        5          1          7          10-19   16
13. Dacia Unirea Brăila                       13        4          3          6          32-27   15
14. Pandurii Târgu Jiu             13        3          6          4          19-18   15
15. Metaloglobus Bucureşti                13        4          3          6          16-18   15
16. UTA Arad                                     13        3          5          5          13-13   14
17. Ştiinţa Miroslava                           13        3          2          8          14-40   11
18. CS Baloteşti                                  13        2          4          7          15-25   10
19. Foresta Suceava                            13        2          2          9          8-51     8
20. Luceafărul Oradea                        13        1          4          8          15-24   7
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Foresta a bifat la Satu Mare, al nouălea rezultat negativ din acest sezon.
 Vizualizări articol: 1671 |