luni, 16 ian 2017 - Anul XXII, nr. 11 (6427)

Volei licee

Sâmbătă, sala de sport a Colegiului Naţional „Ştefan cel Mare” din Suceava a fost gazda etapei judeţene a Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar la volei feminin licee. Pentru primul loc şi calificarea la etapa de zonă a competiţiei au luptat trei echipe, gazdele de la Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” din Suceava, antrenate de profesorul Adrian Cojocaru, Colegiul Naţional „Petru Rareş” din Suceava, profesor Ovidiu Moroşanu, şi Colegiul Naţional Militar „Ştefan cel Mare” din Câmpulung Moldovenesc, profesor Irina Patrolea.

Turneul a fost unul cu meciuri spectaculoase, cu răsturnări de scor şi victorii strânse în setul decisiv. Echipa Colegiului Naţional „Ştefan cel Mare” din Suceava a reuşit pentru a patra oară consecutiv să devină campioană judeţeană şi să se califice la turneul de zonă, graţie unui meci câştigat în mod dramatic cu cealaltă echipă din municipiul Suceava, cea a Colegiului Naţional „Petru Rareş”. În primul meci al zilei, voleibalistele de la „Petru Rareş” s-au impus în faţa echipei militare cu scorul de 2 – 1 la seturi, după un prim set pierdut pe final şi un al doilea act câştigat lejer, dar şi o mai mare luciditate în setul decisiv, ce s-a jucat în sistem tie-break, până la 15.

„Petru Rareş” a avut două şanse de a câştiga meciul şi de a se califica mai departe

A urmat apoi şi partida ce s-a dovedit a fi decisivă pentru titlul de campioană judeţeană, unul cu multe răsturnări de scor şi o revenire a ştefanistelor, care au salvat trei mingi de meci. Echipa de la „Petru Rareş” a început mai bine şi a condus până pe finalul primului set, dar de la 16 – 20 ştefanistele au întors rezultatul şi şi-au adjudecat setul cu 25 – 23. Setul doi a fost câştigat de echipa lui Ovidiu Moroşanu, cu 25 – 17, iar setul decisiv avea să fie unul în care suporterii celor două echipe au stat cu sufletul la gură până în prelungirile tie-break-ului. „Ştefan” a condus cu 8 – 5 graţie unui serviciu foarte bun al Larisei Andronic, cea care avea să servească decisiv şi pe final, dar echipa de la „Petru” a întors rezultatul şi a condus cu 10 – 6 şi mai apoi 14 – 11. În acel moment profesorul Adrian Cojocaru a cerut time-out tehnic, iar echipa sa a revenit în teren mult mai motivată şi a salvat două mingi de meci şi s-a impus în final cu 16 – 14. În ultimul meci, ştefanistele au învins şi Colegiul Naţional Militar „Ştefan cel Mare” din Câmpulung Moldovenesc în două seturi, 25 – 20 şi 25 – 23, calificându-se pentru a patra oară consecutiv la faza pe zonă.

„Am avut parte de un turneu cu multe răsturnări de situaţie şi meciuri câştigate pe muchie de cuţit. Echipele erau de valori apropiate şi de aceea nu se ştia câştigătoarea sigură. Cred că echipa noastră a avut mai multă experienţă, iar pe acest fond am reuşit să întoarcem partida cu <Petru Rareş> în setul decisiv. Am avut o sportivă ce a făcut volei de performanţă, Roxana Jaucă, sportivă ce a făcut diferenţa în multe momente şi care a fost desemnată cea mai bună voleibalistă a turneului, o altă jucătoare ce a mai făcut volei fiind Teodora Ignătescu”, a explicat profesorul Adrian Cojocaru.

Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” din Suceava a câştigat etapa judeţeană cu un lot format din sportivele: Roxana Jaucă, Teodora Ignătescu, Larisa Andronic, Roxana Chiţan, Aryana Blianca, Paula Turculeţ, Daniela Nuţu, Diana Biciuşcă şi Denisa Şerban.

Turneul de zonă va avea loc tot la sala Colegiului Naţional „Ştefan cel Mare” din Suceava, în perioada 10 – 12 martie.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Ştefanistele s-au calificat la etapa de zonă a Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar.
 Vizualizări articol: 2814 |