Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6567 lei

Daca maine ar avea loc alegerile locale pentru functia de primar al municipiului Suceava, pe cine ati vota?

Andrei Neșculescu – S.O.S.
Vasile Rîmbu – PSD
Teodora Munteanu - independent

Bilanţ

Anul 2016 a fost pentru secţia de atletism de la Clubul Sportiv Municipal Dorna din Vatra Dornei unul foarte bun din toate punctele de vedere, dar în primul rând al rezultatelor obţinute de sportivii pregătiţi de antrenorul Cristian Prâsneac, în competiţiile naţionale şi internaţionale. Atleţii dorneni s-au remarcat pe mai multe planuri, atât în competiţiile de pistă în aer liber sau în sală, în cele de cros şi mai ales în cele de alergare montană. La juniori I, cel mai bun performer al secţiei a fost Andrei Dorin Rusu, atlet ce a început anul 2016 cu un titlu de vicecampion naţional de sală în proba de 3000 de metri la tineret, urmat de alte două titluri de campion naţional de sală la juniori I în probele de 1500 şi 3000 de metri. La un concurs internaţional între mai multe ţări din Europa desfăşurat în Cipru, Andrei a câştigat aurul la juniori I tot în proba de 3000 de metri, iar mai apoi a câştigat proba de 10.000 de metri la prima etapă de Grand Prix a naţionalelor cu un timp foarte bun cu care şi-a făcut baremul pentru Campionatul Mondial de Juniori I, competiţie desfăşurată în Polonia unde a ocupat locul 20 şi şi-a depăşit recordul personal la 10.000 de metri cu timpul de 30 de minute şi 22 de secunde. Andrei Dorin Rusu a continuat forma foarte bună şi la Campionatul Naţional de pistă, unde a câştigat aurul în proba de 3000 metri obstacole.

Andrei Dorin Rusu a fost selectat în echipa Europei de Cros pentru o confruntare a continentelor

Atletul pregătit de Cristian Prâsneac a performat şi-n alergarea montană, cu un loc III în Slovenia la un Grand Prix din Cupa Mondială. La Campionatul Naţional de cros de la Băile Felix, Andrei a câştigat două medalii de aur, una la individual şi una cu echipa de juniori I a clubului dornean, pentru care au mai punctat sportivii Gabriel Bularda, Daniel Claudiu Mihăescu, Alexandru Miron, Grigore Iacob şi Marius Rădoi. Atletul dornean a reuşit mai apoi să devină vicecampion balcanic de cros la juniori I în Serbia, pe distanţa de 6000 de metri, iar la Campionatul European de cros din Italia a ocupat locul 20 la juniori I, după ce a concurat accidentat de la încălzire. Dorin a ocupat totuşi locul şase între sportivii născuţi în 1998 şi mai mici, şi a fost cooptat în echipa Europei pentru o competiţie între continente, ce va avea loc pe 7 ianuarie în Scoţia şi pentru care se pregăteşte în această perioadă la Băile Felix.

Gabriel Bularda a fost un alt multiplu medaliat al clubului dornean

Un alt sportiv de la CSM Dorna Vatra Dornei cu performanţe foarte bune pe anul 2016 a fost Gabriel Bularda. Atletul pregătit tot de Cristian Prâsneac a câştigat aurul la un Grand Prix de alergare montană la juniori II şi I pe distanţa de 8000 de metri, la Campionatul Mondial de Alergare Montană la juniori II a ocupat locul cinci pe distanţa de 5 kilometri şi la Campionatul European a terminat tot pe cinci, dar cu echipa României. Gabriel a devenit campion naţional de juniori I la alergare montană în finala desfăşurată chiar la Vatra Dornei. Gabriel Bularda a luat bronzul la naţionalele de pistă în proba de 5000 de metri la juniori II, iar mai apoi s-a clasat pe locul cinci cu echipa la Campionatul Mondial de Alergare Montană, dar la juniori I, pe locul I la juniori I în semimaratonul internaţional Marvejols-Mend din Franţa şi vicecampion naţional cu echipa la Campionatul Naţional de Cros, categoria juniori II, din echipă făcând parte şi Daniel Claudiu Mihăescu, Alexandru Miron şi Costel Niculcea. La feminin, din clubul dornean s-a remarcat atleta Alina Paula Vântu, cu un loc III la junioare II, la un Grand Prix de alergare montană desfăşurat la Slănic-Prahova şi un loc cinci cu echipa României de junioare II la Campionatul Mondial de alergare montană din Cehia. Alina a făcut o figură frumoasă şi la Campionatul Naţional de alergare montană, dar la junioare I, unde a câştigat bronzul la echipe alături de colegele Larisa Corbu şi Ionela Bejenariu. Un alt dornean, Daniel Claudiu Mihăescu, a fost medaliat cu bronz în proba de 1500 de metri la Campionatul Naţional de sală la juniori II.

Dornenii au câştigat două medalii şi-n competiţiile rezervate copiilor

Cei mai tineri dintre componenţii secţiei de atletism de la CSM Dorna Vatra Dornei au reuşit să urce pe podium la două competiţii naţionale. La Campionatul Naţional de Cros, echipa dorneană formată din Ionel Axinte, Alexandru Moroşan, Ovidiu Cuciureanu şi Petru Korea a câştigat medalia de argint la copii I, Ionel Axinte devenind vicecampion naţional tot la copii I, la Campionatul Naţional de Atletism de la Bucureşti, în proba de 800 de metri.

„Sunt încântat de reuşitele elevilor mei în acest sezon, cu rezultate bune pe plan naţional, cât şi internaţional. Clubul CSM Dorna Vatra Dornei este un club mic, cu un buget foarte restrâns şi aş vrea să mulţumesc pe această cale celor ce ne-au sprijinit din toate punctele de vedere, dar mai ales financiar, Primăria Municipiului Vatra Dornei, Consiliul Local Vatra Dornei, dar şi agenţilor economici din Vatra Dornei”, a declarat antrenorul dornean Cristian Prâsneac.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Atleţii dorneni au avut un an foarte bun în competiţiile naţionale şi internaţionale.
 | Nota curentă: 5.0 din 1 vot
Atleţii dorneni au avut un an foarte bun în competiţiile naţionale şi internaţionale5.051