sâmbătă, 6 aug 2016 - Anul XXI, nr. 183 (6296)

Universitatea a început Memorialul „Mihai Mironiuc” cu o victorie

Ieri după-amiază, la sala Liceului cu Program Sportiv din Suceava a debutat ediţia a noua a Memorialului „Mihai Mironiuc” la handbal masculin, o competiţie ce este organizată de Clubul Sportiv Universitar din Suceava. Ieri, de la ora 17.00, Potaissa Turda a reuşit să câştige cu 37 - 25 meciul de deschidere disputat în compania echipei Farul Constanţa. În al doilea meci al serii, echipa Universităţii Suceava a reuşit să se impună în disputa cu colega din Liga Naţională CSM Bucureşti cu scorul de 27 - 19.

Veniţi după o perioadă de încărcătură fizică şi fără prea multe antrenamente cu mingea, elevii antrenorului Adrian Chiruţ au început partida cu destul de multe greşeli, mai ales la finalizare, unde l-au evidenţiat pe fostul jucător al Sucevei Marocico. Totuşi, sucevenii s-au apărat destul de bine, iar portarul Cristi Tcaciuc a fost la post de mai multe ori. După 7 minute, studenţii conduceau cu 3 - 1, dar pe fondul greşelilor, focşănenii au egalat şi au trecut la conducere pentru prima şi ultima dată în acest meci, scor 4 - 3 în minutul 13. Impulsionaţi de un public ce s-a dovedit avid de handbal de calitate, sucevenii au avut 13 minute foarte bune, cu faze spectaculoase pe fondul unui meci ce părea mai degrabă unul oficial, cu o miză importantă. Bosniacul Sasa Puljinovic, Florin Ciubotariu, dar şi alţi universitari au arătat o poftă mare de joc, fiind aplaudaţi la scenă de deschisă la fiecare gol sau fază spectaculoasă de cei aproximativ 250 de spectatori prezenţi în sală. Universitatea a marcat de şapte ori, iar oaspeţii o singură dată şi s-a dus pentru prima dată la 5 goluri, scor 10 - 5, când mai erau aproximativ patru minute de joc. Oaspeţii şi-au mai revenit pe final, dar diferenţa la pauză a fost de trei goluri, scor 12 - 9.

Portarii George Şelaru şi Eduard Duman au făcut spectacol în a doua repriză

În partea a doua jocul a fost la fel de spectaculos, cu o echipă a Sucevei ce a avut parcă o viteză în plus, dar şi o apărare cel puţin la fel de ermetică. După pauză, în poarta Sucevei a intrat experimentatul portar George Şelaru, care în multe faze a demonstrat că nu degeaba a fost la naţionala de seniori. Mai mult, din minutul 49 şi până la final, poarta studenţilor a fost apărată de tânărul Eduard Duman, care a avut intervenţii spectaculoase, două chiar în aceeaşi fază în care a intrat. Universitatea a rulat şi jucătorii ce au intrat mai puţin sau deloc, dar jocul a fost la fel de rapid, cu mai multe goluri pe faza a doua şi contraatac. În minutul 49, Universitatea s-a dus la 7 goluri, iar la final diferenţa a fost de 8 goluri, scor 27 - 19.

„Am câştigat acest meci, dar echipa a făcut şi multe greşeli, într-o întâlnire în care Focşaniul nu a avut toţi jucătorii din lot. Per ansamblu pot să spun că a fost un meci bun, mai ales la capitolul dăruire şi efort în teren, dar s-a văzut că mai avem mult de lucru pentru a elimina mingile pierdute în atac şi cele irosite la finalizare. Din ce am văzut şi azi, cu siguranţă va fi un sezon mult mai greu în Liga Naţională, mai ales în partea de jos, unde va fi o luptă crâncenă pentru menţinerea în primul eşalon. Memorialul este unul foarte util pentru noi, mai ales după o perioadă de acumulare, pentru a vedea exact unde avem de lucrat pentru a creşte de la meci la meci”, a explicat antrenorul Adrian Chiruţ.

Suceveanul Florin Ciubotariu a arătat o mare poftă de joc, la primul meci acasă, de la revenire

În această vară, la echipa Universităţii s-au întors mai mulţi jucători ce au mai evoluat mulţi ani pentru echipă, printre care se află şi sportivi descoperiţi şi formaţi aici. Florin Ciubotariu este unul dintre ei, jucător din Suceava ce a fost mai mulţi ani la naţionala de seniori şi a făcut parte din generaţia de aur a Sucevei la juniori. În meciul cu CSM Focşani, Florin a revenit în faţa sucevenilor cu o evoluţie bună, dublată de o dăruire exemplară pe teren.

„Am câştigat, dar este loc de mai bine. Deocamdată suntem în perioada de acumulări fizice, a antrenamentelor specifice, cumulate cu meciurile de pregătire. Ne dorim să omogenizăm acest lot, unul bun după părerea mea, în care se îmbină experienţa cu jucătorii tineri foarte valoroşi. Ne străduim să avem o exprimare cât mai bună, să aducem lumea la sală şi să recreăm acea atmosferă extraordinară din perioada când evoluam în cupele europene. Este adevărat că mai e drum lung, dar cu gândul ăsta am repornit la drum. Pentru noi, cei din Suceava, e un privilegiu că evoluăm pentru echipa oraşului şi o motivaţie în plus, şi sperăm să aducem cât mai multă bucurie în sufletul sucevenilor”, explicat după meci Florin Ciubotariu.

Handbalistul universităţii a mai adăugat că are 32 de ani şi îşi doreşte să mai joace câţiva ani acasă, dar nu oricum, ci cât mai bine, mai ales că face acest sport din pasiune, la fel ca mulţi colegi de echipă.

Universitatea Suceava a evoluat cu CSM Focşani cu un lot format din 17 sportivi, din echipă lipsind Burlacu, Şoldănesc şi Olariu, toţi trei fiind la recuperare. În meciul cu CSM Focşani, studenţii au folosit cei trei portari, Cristi Tcaciuc, George Şelaru şi Eduard Duman, dar şi jucătorii Dusan Sipca (2), Cristian Bursuc (1), Adi Târzioru (2), Florin Ciubotariu (4), Ioan Tcaciuc, Cristian Tcaciuc, Adi Mitrea (3), Sebi Polocoşer (1), Sasa Puljizovic (4), Alin Petrea, Cătălin Costea (3), Lucian Preda (3), Rareş Bursuc (2), Bogdan Baican (2) şi Iulian Alexa.

Programul Memorialului „Mihai Mironiuc” pentru ziua de sâmbătă, 6 august:

ora 10:30 – Potaissa Turda - CSM Focşani
ora 12:30 – CSU Suceava - Farul Constanţa
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a început Memorialul „Mihai Mironiuc” cu o victorie.
 Vizualizări articol: 1690 |