joi, 16 iun 2016 - Anul XXI, nr. 140 (6253)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,973 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6085 lei

LPS Suceava a pierdut primul meci de la turneul final în ultimele două minute

Deşi la începutul sezonului avea ca obiectiv calificarea la turneul semifinal II, echipa de handbal juniori II a Liceului cu Program Sportiv din Suceava s-a autodepăşit şi a reuşit calificarea în ultimul act al Campionatului Naţional. Ieri, handbaliştii pregătiţi de antrenorul Răzvan Bernicu au evoluat în meciul de deschidere a turneului final, ce are loc la Sighişoara. Din păcate, tinerii handbalişti suceveni au debutat cu stângul, la capătul unui meci pe care l-au avut în mână, scor 26 - 24 pentru Academia Minaur Baia Mare. Prima repriză a fost una destul de echilibrată, cu un plus pentru suceveni, dar la pauză, după 25 de minute de joc, scorul era egal, 12 - 12. În partea a doua, elevii lui Răzvan Bernicu au reuşit să se desprindă la patru goluri, dar pe final s-au precipitat în atac şi au ratat, permiţându-le adversarilor să se apropie. În minutul 49, când scorul era 24 - 24, sucevenii au avut atacul şi au fost întorşi de o decizie a arbitrului, iar băimărenii au preluat conducerea. LPS-ul a ratat şi atacul ce le putea aduce un rezultat de egalitate, iar Minaurul a închis tabela cu un gol dintr-o lovitură de la 7 metri, scor 26 - 24.

„Din păcate, am început turneul cu un eşec la capătul unui meci pe care l-am avut în mână. Pe final jucătorii noştri s-au precipitat în atac şi au ratat, la care s-au adăugat şi două decizii mai controversate ale arbitrilor, la care am fost întorşi din atac. Am avut şi şansa unui rezultat de egalitate când mai erau 30 de secunde, dar din nou am ratat atacul. În ciuda acestui rezultat negativ pot să spun că echipa a făcut, per ansamblu, un joc bun şi sper să fim mai atenţi pe final la confruntările următoare, mai ales că echipele sunt de valori apropiate”, a declarat antrenorul Răzvan Bernicu.

În meciul cu Baia Mare, Adrian Cozorici a reuşit să marcheze 7 goluri pentru LPS Suceava, Ciprian Antoneac - 5, Adrian Alupoaiei şi Andrei Lazurcă, câte 4 goluri fiecare, Ionuţ Logofătu - 3, iar Niculai Pintilei a marcat un gol.

În celălalt meci al grupei, LPS Piatra Neamţ a terminat la egalitate, scor 24 - 24, disputa cu CSM Bucureşti.

Astăzi, de la ora 10.00, LPS Suceava va disputa cel de-al doilea meci din grupă, cu CSM Bucureşti, iar vineri, de la aceeaşi oră, va încheia grupa cu o confruntare în compania celor de la LPS Piatra Neamţ. Sâmbătă vor avea loc semifinalele şi jocurile pentru locurile 5 - 8, iar duminică se vor disputa cele două finale, pentru stabilirea medaliatelor.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului LPS Suceava a pierdut primul meci de la turneul final în ultimele două minute.
 Vizualizări articol: 2177 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LPS Suceava a pierdut primul meci de la turneul final în ultimele două minute0.05