miercuri, 13 apr 2016 - Anul XXI, nr. 87 (6200)
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6687 lei

Competiţie

Peste 500 de sportivi de la 55 de cluburi din ţară au fost prezenţi în weekend, la Botoşani, în lupta pentru medalii la Campionatul Naţional de Cros rezervat juniorilor II şi III, dar şi copiilor I, II şi III. La aceste finale naţionale au intrat în concurs şi mai mulţi atleţi din judeţul Suceava, ce la final au reuşit să câştige cinci medalii, trei la individual şi două cu echipa. În concursul rezervat copiilor II, Diana Vaman, elevă la Şcoala Gimnazială „T.V. Ştefanelli” din Câmpulung Moldovenesc, antrenată la Clubul Sportiv Municipal Suceava de Erzilia Ţâmpău, a reuşit să câştige medalia de aur, trecând prima linia de sosire după cei 1.200 de metri. Diana a câştigat săptămâna trecută medalia de aur în proba de 600 metri la naţionalele de sală la copii. Un alt sportiv al CSM Suceava, elev la Şcoala Gimnazială „T.V. Ştefanelli” din Câmpulung Moldovenesc, Cosmin Nisioi, a câştigat bronzul la copii I, unde s-a alergat 1.500 de metri, asta după ce săptămâna trecută obţinea argintul pe aceeaşi distanţă la naţionalele de sală.

Angela Olenici a câştigat argintul după ce a alergat 3.000 de metri desculţ

În ciuda unui traseu foarte greu, atleta Liceului cu Program Sportiv Suceava Veronica Angela Olenici, pregătită de profesorul Toader Flămând, a reuşit performanţa de a câştiga medalia de argint la junioare II. Angela a alergat 3.000 din cei 4.000 de metri, cât a avut cursa, fără un pantof, deoarece la un sfert de cursă a fost călcată şi descălţată din greşeală de alte concurente. Chiar şi aşa, atleta suceveană a continuat să alerge şi a cucerit titlul de vicecampioană naţională. La aceleaşi naţionale, Clubul Sportiv Municipal Dorna Vatra Dornei a obţinut două medalii la echipe. La juniori II, echipa formată din Gabriel Bulandra, Daniel Claudiu Mihăescu, Andrei Matei (ce are dublă legitimare cu CSŞ Caracal), Costel Niculcea (dublă cu CSŞ Rădăuţi) şi Alexandru Miron a câştigat argintul, în timp ce la copii I, echipa formată din Ionel Axinte, Alexandru Moroşan, Simion Cuciureanu şi Petru Kore a câştigat tot medalia de argint, ambele fiind pregătite de antrenorul Cristian Prâsneac.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Atleţii din judeţ au obţinut cinci medalii la naţionalele de cros pentru juniori şi copii.
 Vizualizări articol: 1620 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Atleţii din judeţ au obţinut cinci medalii la naţionalele de cros pentru juniori şi copii5.051