Curs valutar euroEUR:Tendinta4,973 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6085 lei

Handbal, juniori III

LPS Suceava s-a impus la scor în derby-ul seriei

Echipa de handbal juniori III a Liceului cu Program Sportiv din Suceava continuă parcursul perfect din acest sezon şi rămâne neînvinsă şi după etapa a 12-a din Campionatul Naţional. În weekend, în etapa a cincea din returul seriei, tinerii handbalişti pregătiţi de antrenorul Iulian Dugan au primit vizita echipei LPS Vaslui I, în derby-ul dintre primele două clasate în serie. Gazdele de la LPS Suceava au reuşit să se impună la scor, 33 – 15, şi să obţină astfel a 12-a victorie consecutivă, din tot atâtea meciuri disputate în acest sezon. Oaspeţii au deschis scorul, aceasta fiind singura dată când au condus. În 16 din cele 25 de minute ale primei reprize, jocul a fost unul destul de echilibrat, dar până la pauză gazdele au luat un avans de şase goluri, scor 16 – 10. Cu o apărare foarte bună şi cu doi portari ce s-au completat foarte bine, LPS Suceava a dominat partea secundă şi s-a dus la 9 şi mai apoi la 13 goluri avans, scor 26 – 13. Între minutele 41 şi 45 a urmat o nouă demonstraţie de forţă a sucevenilor, care au marcat de cinci ori la rând şi dus scorul la 31 – 14, în final fiind 33 – 15.

„Sincer nu m-am aşteptat la un joc aşa de bun al echipei noastre şi îi felicit pe băieţi pentru felul în care s-au mobilizat şi au abordat în teren acest derby. Pot să spun că-n această confruntare apărarea a fost punctul nostru forte, la care s-au adăugat intervenţiile celor doi portari, Alexandru Babiuc şi Ionuţ Andreescu, cel de-al doilea primind doar trei goluri în cele 17 minute jucate din repriza a doua”, a explicat antrenorul sucevean, Iulian Dugan.

Component al echipei naţionale, Claudiu Lăzurcă a fost din nou cel mai bun marcator al echipei LPS Suceava cu 12 reuşite, urmat de Mihnea Bejan (6), Casian Gabinat (5), Albert Vizitiu (4), Tudor Muntean (3), Samuel Stanciuc (2) şi Robert Chirilă (1). Cealaltă echipă a judeţului Suceava, Clubul Sportiv Universitar din Suceava, antrenată de Vasile Boca, ce are în componenţă jucători mai mici ca vârstă, a pierdut pe teren propriu confruntarea cu LPS Roman, scor 20 – 35 (11 – 18).

Cele două echipe sucevene mai au de disputat două etape din retur, după care vor participa la cele două turnee de sală în care echipele se vor întâlni încă o dată cu fiecare componentă a seriei, la final primele patru clasate urmând să se califice la turneul semifinal.

Rezultatele etapei a 12-a

Campionii Vaslui – LPS Piatra Neamţ          20 – 26 (11 – 17)
LPS Suceava – LPS Vaslui I                         33 – 15 (16 – 10)
LPS Iaşi – LPS Vaslui                                   42 – 30 (23 – 15)
CSU Suceava – LPS Roman                         20 – 35 (11 – 18)

Clasamentul seriei A

1. LPS Suceava                      12      12          0          0          386 – 268        34
2. LPS Iaşi                             12        8          0          4          398 – 312        26
3. LPS Vaslui I                       12        9          0          3          341 – 260        25
4. LPS Vaslui II                     12        6          0          6          261 – 269        22
5. LPS Piatra Neamţ              12        6          1          5          322 – 261        21
6. LPS Roman                        12        5          1          6          323 – 329        20
7. ACS Campionii Vaslui       12        0          1          11        281 – 440        7
8. CSU Suceava                     12        0          1          11        170 – 343        -1*

*- echipă penalizată cu două puncte pentru nerespectarea cerinţelor de vârstă

Echipele de pe primele 7 locuri au primit mai multe puncte bonus pentru respectarea taliei

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului LPS Suceava s-a impus la scor în derby-ul seriei.
 Vizualizări articol: 1415 |