Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9762 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6699 lei

Rugby

Suceveanul Gabriel Conache a devenit pentru a treia oară campion al României

Suceveanul Gabriel Conache a reuşit o nouă performanţă în rugby-ul românesc, după ce a câştigat cu echipa sa, Timişoara Saracens, un nou titlu de campion al României. Acesta este al treilea titlu de campion reuşit de Gabriel de când este la Timişoara, după cele din 2012 şi 2013. Mai mult, în acest an, Gabriel Conache a câştigat toate cele trei trofee puse în joc în campionatul intern, mai exact Cupa Regelui, Cupa României şi finala SuperLigii. Sâmbătă, Timişoara Saracens s-a impus în finala SuperLigii CEC Bank disputată pe terenul celor de la Știinţa Baia Mare cu scorul de 18 – 15, la capătul unui meci dramatic. Timişoara a început în forţă finala şi după o grămadă la 5 metri de buturile băimărene, suceveanul Gabriel Conache a reuşit o pasă sărită la o distanţă foarte mare, iar balonul a ajuns la Stephen Shennan, jucător ce a culcat balonul în terenul de ţintă, scorul devenind 7 – 0 pentru Timişoara, după transformarea reuşită în minutul 8 de Calafeteanu. Bănăţenii au rămas în 14 pentru 10 minute şi au rezistat până-n minutul 28, când gazdele au egalat situaţia pe tabelă, după un eseu şi o transformare. Baia Mare a trecut în avantaj după un drop-gol şi a avut o nouă şansă de a puncta, dar a ratat o lovitură de pedeapsă. Înainte de pauză, Timişoara a atacat la mână şi a ameninţat buturile adverse, dar a preferat să dea la beţe o lovitură de pedeapsă şi astfel la pauză scorul a fost egal, 10 – 10. În partea a doua, Timişoara reuşeşte un nou eseu, dar ratează transformarea, iar câteva minute mai târziu scorul devine 18 – 10, după o lovitură de pedeapsă ce până la final avea să se dovedească decisivă. Baia Mare a încercat să reducă din diferenţă, dar a ratat două penalităţi, dar până la urmă a marcat un eseu şi a ratat transformarea, scor 18 – 15. Deşi a avut doi jucători eliminaţi, Timişoara a rezistat presiunii din final şi astfel a câştigat campionatul.

Din păcate, pe final de joc Gabriel Conache s-a accidentat şi va sta pe margine patru luni

Când mai erau 10 minute de joc, suceveanul Gabriel Conache a suferit o fractură de pomete şi a fost nevoit să părăsească terenul. Din păcate, această accidentare îl va ţine departe de teren o perioadă de patru luni, în care va rata meciurile Timişoarei din cupele europene. Gabriel Conache a fost susţinut la această finală de foarte mulţi suceveni şi în primul rând de tatăl său, Vasile Conache, şi de fratele mai mic, Alin, în vârstă de 13 ani, ce practică şi el rugby-ul, sub îndrumarea tatălui, la CSM Suceava. Gabriel Conache a reuşit să ajungă în finala mare după ce echipa sa s-a impus în semifinale în faţa celor de la CSM Olimpia Bucureşti, într-o partidă în care a fost adversar cu fratele său mai mare, Tiberiu Conache. Până la urmă, ambii fraţi au reuşit să urce pe podiumul Super Ligii, Tiberiu Conache câştigând medalia de bronz, după o victorie în finala mică în disputa cu Steaua Bucureşti. Înaintea finalei de sâmbătă, pe terenul din Baia Mare a avut loc un meci de veterani, în care foştii rugbişti din judeţul Suceava, în special de la CSM Suceava şi Asociaţia Prietenii Rugby-ului din Bucovina, au evoluat în compania unei echipe de old boys din Baia Mare. Mai apoi, foştii jucători ai Sucevei au mers în tribune, de unde l-au încurajat pe Gabriel Conache.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Suceveanul Gabriel Conache a devenit pentru a treia oară campion al României.
 Vizualizări articol: 1870 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Suceveanul Gabriel Conache a devenit pentru a treia oară campion al României5.051