Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9762 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6699 lei

Atletism

Sportivii din judeţ au încheiat anul cu medalii la Cupa de Iarnă de la Bacău

O parte dintre sportivii secţiilor de atletism de la cluburile sportive din judeţul Suceava au alergat zilele trecute la un puternic concurs naţional, la care au fost prezenţi peste 300 de participanţi din toată ţara, ce a avut loc la Bacău şi s-a numit Cupa de Iarnă. Atleta Cosmina Lupaşcu, antrenată la Liceului cu Program Sportiv din Suceava de Toader Flămând, a făcut o cursă foarte bună în proba de 200 metri juniori II şi a câştigat medalia de aur cu un timp de 26 secunde şi 49 de sutimi, învingând o sportivă din Bacău ce este medaliată naţională în această probă. Cosmina a concurat şi-n proba de 60 de metri, unde a terminat a treia, cu timpul de 8 secunde şi 31 de sutimi.

O altă sportivă antrenată de Toader Flămând, Andreea Cucoşel, a reuşit să câştige două medalii de bronz la juniori II, în probele de 200 şi 400 de metri, cu timpii de 27 secunde şi 40 de sutimi, respectiv 1 minut, 3 secunde şi 50 de sutimi. Selecţionat de curând la atletism, Corneliu Hopa, de la LPS Suceava, a alergat în proba de 800 metri la juniori III şi a ocupat locul şase, un rezultat promiţător după părerea antrenorului Toader Flămând.

La acest ultim concurs din acest an pentru atleţii din judeţ o evoluţie foarte bună au avut-o şi cei doi sportivi de la CSM Dorna Vatra Dornei, pregătiţi de antrenorul Cristian Prâsneac. Astfel, Claudiu Daniel Mihăescu a dominat probele de 800 şi 1.500 de metri la juniori III şi s-a impus în ambele cu timpii de 2,07 minute şi 4,20 minute, în timp ce colega sa Alina Paula Vântu a terminat a doua în proba de 1.500 de metri, cu timpul de 5 minute şi 4 secunde. Un alt performer al judeţului Suceava a fost Silviu Ailincăi, sportiv ce s-a impus fără probleme în proba de 400 de metri la juniori III.

La Cupa de Iarnă de la Bacău şi CSŞ Rădăuţi a avut o sportivă pe podium. Cristina Călugărean, antrenată de Bogdan Roşcăneanu, a reuşit să câştige cursa de viteză la 60 de metri la juniori III, iar în proba de 400 de metri a terminat a treia, la aceeaşi categorie de vârstă.

„A fost un ultim concurs foarte util, în care sportivii noştri au avut evoluţii în creştere, un exemplu fiind Cosmina Lupaşcu, sportivă ce şi-a îmbunătăţit cu 50 de sutimi timpul de la ultimul concurs. Deşi l-am selecţionat acum o lună la Crosul <Elevii de azi, campionii de mâine>, Corneliu Hopa, de la Liceul din Solca, a avut o evoluţie bună pentru început şi promiţătoare în acelaşi timp pentru cariera sa. Noi vom continua pregătirea pentru noul sezon şi sperăm să avem posibilitatea de a face un cantonament, absolut necesar unui program complet”, a declarat antrenorul Toader Flămând, de la LPS Suceava.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Sportivii din judeţ au încheiat anul cu medalii la Cupa de Iarnă de la Bacău.
 Vizualizări articol: 1814 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sportivii din judeţ au încheiat anul cu medalii la Cupa de Iarnă de la Bacău0.05