luni, 15 dec 2014 - Anul XIX, nr. 292 (5801)
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6687 lei

Universitatea a încheiat anul cu o remiză în fața CSM-ului din București

Echipa de handbal a Universității Suceava a încheiat anul 2014 cu un meci foarte tensionat în compania celor de la CSM București, scor final 27 – 27. Meciul disputat sâmbătă în sala Liceului cu Program Sportiv Suceava a început într-o notă de echilibru, pe fondul unui joc dur impus de oaspeți, dar sărac în goluri. În minutul 4, sucevenii au deschis scorul, iar în minutul 5, Cristian Bursuc primea deja a doua eliminare. Oaspeții au avut momente mai bune și s-au distanțat la patru goluri la mijlocul primei reprize, scor 9 – 5, dar universitarii s-au menținut în joc și au recuperat, astfel că-n minutul 26 au egalat la 10 și mai apoi la 11. La pauză, bucureștenii au intrat cu un avantaj de două goluri, 14 – 12, după trei reușite consecutive și un ultim gol reușit de Mihai Sandu. La reluare, oaspeții se duc din nou la patru lungimi, dar universitarii marchează de patru ori consecutiv și în minutul 39, egalează la 17. Cu un minut înainte de acest moment, Novanc îl lovește pe Gavrilovici și vede direct cartonașul roșu. Imediat după această decizie a arbitrilor, banca oaspeților sare în aer, iar oficialii bucureșteni își cheamă jucătorii la margine, deși conform regulamentului trebuiau să ceară time-out. După acest episod neplăcut, oaspeții rămân în patru jucători în teren, deoarece șeful secției de handbal a CSM-ului, Bogdan Vasiliu, a văzut și el cartonaș roșu. Sucevenii conduc de mai multe ori la un gol diferență, dar în minutul 45, Cristian Bursuc primește a treia eliminare și vede astfel cartonașul roșu, lucru ce se întâmplă și cu Rotaru de la oaspeți, în minutul 55. Finalul avea să fie unul foarte încordat și spectaculos. Oaspeții au marcat pentru 27 – 24 în minutul 58, dar replica sucevenilor a venit imediat în același minut prin Adrian Târzioru, 27 – 25. Universitarii au luptat până în ultima secundă, iar Tiberiu Popovici a reușit două goluri, cu ultimul aducând egalarea când mai erau câteva secunde de joc. Lucian Burlacu a primit și el roșu direct după ce nu i-a lăsat pe oaspeți să repună de la centru și scorul a rămas neschimbat, 27 – 27. După fluierul final, arbitrii au fost luaţi cu fulgi cu tot de staff-ul tehnic și jucătorii de la CSM București, dar până la final situația nu a degenerat în violențe mai grave.

„Am întâlnit o echipă puternică, ce joacă un handbal curat și de calitate cu jucătorii pe care îi are și care nu sunt foarte bine cotați, dar au dat un randament excelent în acest sezon. Noi am avut acea apăsare a unei echipe tinere, fără experiență și fără alte multe atuuri  ce întâlnește un adversar experimentat. Evoluția băieților noștri a fost una mai modestă în prima repriză și doar lupta a fost impusă de adversar, nu noi am fost cei ce au dat ritmul și asta a dus la o dominare a CSM-ului. În partea a doua am stricat ritmul impus de ei și ne-am impus jocul nostru, cu câteva faze bune și intervenții ale portarului Spiridon, singurul dintr-un lot ciunțit pe care ne-am bazat acum. În aceste condiții, acest rezultat de egalitate este unul mulțumitor pentru noi, dar care nu ne ajută foarte mult în a doua parte a campionatului. Îi felicit pe băieții noștri pentru acest egal și pe adversari pentru felul cum au luptat de la începutul campionatului și pentru handbalul de calitate”, a explicat antrenorul Petru Ghervan.

Tehnicianul studenților a mai adăugat că speră ca echipa universitară să revină după sărbători cu un tonus mai bun și cu tot lotul valid, inclusiv jucătorii ce au fost accidentați mai grav. În meciul cu CSM București, cel mai bun marcator al sucevenilor a fost Gavrilovic, cu 6 reușite, urmat de Sandu(5), Davidovic și Trifkovic, cu câte 4 goluri fiecare,Târzioru și Popovici, cu câte 3 goluri fiecare, şi Burlacu, cu două goluri.

Echipa Universității Suceava va avea vacanță până pe 5 ianuarie, când va reveni la antrenamente, pe 31 ianuarie urmând să reia Liga Națională cu un meci la Dinamo București.

Rezultatele etapei a 15-a

Dinamo București - Știința Bacău           22 – 22(13 – 10)
CSU Suceava – CSM București               27 – 27(12 – 14)
HC Vaslui – Pandurii Târgu Jiu               27 – 22(13 – 11)
Potaissa Turda – Steaua București          29 – 25(13 – 12)
Dunărea Călărași – Poli Timișoara                   28 – 25(16 – 14)
HCM Minaur Baia Mare – HCM Constanța     24 – 23(13 – 11)

13. Pandurii Târgu Jiu           14  3  0 11 346 – 388    9
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a încheiat anul cu o remiză în fața CSM-ului din București.
 Vizualizări articol: 938 |