luni, 6 oct 2014 - Anul XIX, nr. 232 (5741)

Fotbal, Liga a III-a

Bucovina Pojorâta câștigă la scor de neprezentare și urcă pe locul cinci

În etapa cu numărul șase din seria I a Ligii a III-a, Bucovina Pojorâta a reușit a treia victorie din acest sezon, scor 3 – 0 pe teren propriu cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe și rămâne singura echipă neînvinsă în acest sezon. Elevii antrenorului Dănuț Mândrilă au început foarte bine acest joc și după 7 minute au deschis scorul după un corner executat de Duțică și o lovitură de cap a lui Prundean. La  acest scor, oaspeții au avut singura ocazie mai clară din meci, iar până la pauză, gazdele și-au mărit avantajul după un șut cu stângul la colțul lung a lui Sergiu Rus. În repriza secundă, Pojorâta a controlat jocul și după mai multe ocazii nefructificate, în minutul 73 a stabilit scorul printr-o dublă a lui Sergiu Rus, jucător ce a scăpat pe contraatac și a rămas singur cu portarul, scor final 3 – 0.

„Am început bine meciul și am înscris repede. Pot să spun că am obținut o victorie clară, într-o partidă în care pe lângă cele trei goluri am mai avut alte cinci ocazii clare de gol. Sper să continuăm în aceeași idee și să urcăm în clasament, mai ales că primele patru clasate au un joc în plus și vor sta câte o etapă până la finalul turului”, a explicat antrenorul Dănuț Mândrilă.

Bucovina Pojorâta a început meciul cu Sfântu Gheorghe în formula: Mureșan, Prundean, Pațca, Răzlog, Kuruc, Duțică, Stănescu, Ioniță, Pădurariu, Buhăceanu și Sergiu Rus, în teren intrând și Cherariu, Tivodar, Cuciurean și Balatici.

Bucovina Rădăuți a remizat în compania liderului, Cetatea Târgu Neamț

Bucovina Rădăuți a bifat cel de-al treilea rezultat de egalitate, de această dată pe teren propriu în compania liderului la zi, Cetatea Târgu Neamț. Prima parte a jocului a fost una echilibrată, dar săracă în ocazii, ambele formații vând câte o situație clară de gol. În minutul 44, Matei a rămas singur cu portarul oaspeților, dar mingea șutată de el a fost respinsă în transversală, iar mai apoi a căzut pe linia porții. În partea a doua oaspeții au dominat teritorial, dar fără să amenințe poarta rădăuțeană, gazdele având trei mari ocazii de gol, la una din ele Netbai trimițând cu capul în plasa laterală, în situație de 1-1 cu portarul, iar Ionesi a șutat din 8 metri peste poartă, după o centrare primită de la un coechipier.

„Am întâlnit o echipă matură și bine așezată în teren, dar am făcut un joc bun și este păcat că n-am reușit prima victorie din acest sezon. Ei au avut o singură ocazie, în timp ce noi am avut nu mai puțin de patru situații clare, dar nu le-am fructificat. În repriza a doua ei au avut mai mult posesia, dar ocaziile au fost de partea noastră și cu puțin noroc cred că puteam încheia meciul în avantaj”, a declarat managerul rădăuțenilor, Manuel Costache.

Bucovina Rădăuți a început meciul în formula: Butnariu, Popescu, Aghiorghiesei, Vitu, Cezar Ciurlă, Negruț, Zaremba, Păsăilă, Netbai, Matei și Julei, în teren fiind introduși pe parcurs și Botoșan, Ionesi și Hrimiuc.

13. FC Păpăuți                                   5  0  1  4    1 – 20 1
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Bucovina Pojorâta câștigă la scor de neprezentare și urcă pe locul cinci.
 Vizualizări articol: 1137 |