luni, 22 sep 2014 - Anul XIX, nr. 220 (5729)

Fotbal, Liga a II-a

Rapidiștii au remizat cu liderul din Năvodari, în derbiul seriei I

Echipa de fotbal Rapid CFR Suceava rămâne neînvinsă în acest sezon și după etapa a patra a Ligii a II-a, după ce sâmbătă a remizat cu liderul Săgeata Năvodari, scor 2 – 2, în derbiul seriei. În prezența a aproximativ 3.000 de spectatori pe stadionul Areni, sucevenii au încasat gol chiar în primul minut de joc, după un șut perfect, în vinclul porții lui Rohețchi, de la marginea careului. Din fericire, sucevenii au reușit egalarea după numai cinci minute, când atacantul Marius Matei a avut o incursiune foarte bună pe partea stângă și i-a pasa perfect în mijlocul careului lui Mircea Negru, care a șutat plasat în stânga portarului advers, 1 – 1.

Până la pauză, sucevenii au mai avut trei ocazii de a înscrie, cea mai mare prin Marius Matei, care a scăpat spre poarta adversă pe partea stângă, a șutat pe colțul lung, dar portarul oaspeților s-a întins și a reușit să devieze mingea în corner.

Partea a doua a jocului a fost mult mai disputată, cu mai multe ocazii de gol, prima prin același Marius Matei, care a șutat spre poartă un balon respins de apărarea adversă, mingea fiind respinsă spre poartă de un apărător de la Năvodari, portarul oaspeților salvându-și echipa de la un autogol cu un reflex foarte bun. Rapidiștii au continuat să atace poarta oaspeților și au mai avut două șanse irosite. Contrar cursului jocului, în minutul 65, Săgeata reușește să treacă din nou în avantaj după un autogol al lui Velescu, fundaș ce a încercat să devieze cu capul o minge centrată de pe dreapta, dar din păcate balonul a ajuns în plasa porții lui Rohețchi.

După șapte minute, Rapid CFR reușește din nou egalarea în urma unei execuții de mare finețe a lui Marius Matei, atacant ce a lobat mingea de la marginea careului pe colțul lung, la o fază în care atât portarul, cât și fundașii adverși au rămas fără reacție. Până la final ambele echipe au avut șanse de a trece în avantaj, dar Rohețchi a fost la post, iar Apostol a ratat o mare oportunitate de a marca, trimiţând mingea peste poartă, după o centrare perfectă a lui Daniel Bălan, scor 2 – 2.

Rapid CFR Suceava a început partida cu Săgeata Năvodari în formula Roheţki - Bălan, Plecanciuc, Velescu, Semeghin (cpt.) - Cerlincă, Sfrijan, Sumanariu, Bâgu - M. Matei și M. Negru, în teren intrând și Apostol, Marinkovici și Gheorghiciuc.

Antrenorii celor două echipe au considerat acest 2 – 2 un rezultat echitabil

La finalul derbiului seriei I din Liga a II-a, ambii antrenori au confirmat că se așteptau la o partidă grea, iar acest rezultat de egalitate este unul echitabil, asta chiar dacă oricine ar fi putut câștiga pe final.

„A fost tocmai cum mă așteptam, un joc dificil cu cea mai bună echipă din serie. Cred că am dat o replică bună și cu puțină șansă cred că puteam să câștigăm jocul. Am început prost și am luat gol în primul minut, iar mai apoi am avut un autogol, dar per total cred că am făcut un joc bun și vreau să-i felicit pe jucători pentru efortul și dăruirea din teren. Am obținut un punct, deși ne doream trei, dar cred că multe echipe nu vor face puncte cu Săgeata Năvodari”, a declarat antrenorul rapidiștilor, Bogdan Tudoreanu.

De cealaltă parte, tehnicianul oaspeților, Cătălin Anghel, a lăudat echipa Sucevei, care, după părerea sa, poate să pună probleme oricărui adversar din serie.

„Am venit să câștigăm și știam că întâlnim o echipă bună, cu jucători talentați, care au experiență în prima ligă și, ca o caracteristică a zonei, fotbaliști agresivi. Am încercat să desfacem jocul, să plimbăm mingea, dar de multe ori construcția noastră a fost lentă și a lăsat adversarii să mute. Îmi pare rău că n-am câștigat, dar cred că este un rezultat echitabil, mai ales că ambele echipe au avut ocazii pe final și puteau marca. Cred că dacă Suceava va evolua în continuare cum a făcut-o cu noi poate să pună probleme tuturor echipelor, mai ales că a combinat foarte bine maturitatea cu tinerețea unor jucători de perspectivă”, a explicat antrenorul Cătălin Anghel.

12. FCM Dorohoi                            4  0  1  3  1 – 8   1
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Rapidiștii au remizat cu liderul din Năvodari, în derbiul seriei I.
 Vizualizări articol: 2590 |