Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9763 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6625 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   ø imagini |   ø fişiere video

Fotbal

În etapa cu numărul trei din play-out-ul Ligii a III-a de fotbal, Bucovina Rădăuți a pierdut cu scorul de 0 – 4 pe terenul celor de la Aerostar Bacău, după un meci în care oficialii rădăuțeni au acuzat trei mari greșeli de arbitraj ce au influențat soarta acestei partide. Gazdele au deschis scorul după numai patru minute, iar în minutul 7, Bucovina rămâne în 10 jucători după ce Agbleta primește cartonașul roșu după o șicanare cu un fundaș advers, decizia fiind luată după semnalizarea unuia dintre asistenți. În ciuda inferiorității numerice, rădăuțenii au avut patru ocazii clare de a marca, în situații de unu la unu cu portarul advers, dar nu au reușit să le fructifice. Pe finalul primei reprize, un rădăuțean este faultat dur de ultimul apărător, dar acesta din urmă primește doar cartonașul galben. În minutul 62, Aerostar își mărește avantajul cu un gol la care oficialii rădăuțeni au reclamat o poziție clară de off-side. Până la final, Bucovina nu a mai reușit să facă același joc bun ca până la golul doi și meciul s-a încheiat la scorul de 4 – 0 pentru gazde, după două reușite în minutele 70 și 80.

„Am pierdut acest meci după trei decizii eronate luate de arbitri, la semnalizarea aceluiași asistent. Agbleta nu trebuia eliminat direct, ci trebuia să ia cel mult un galben. În al doilea rând, fundașul lor trebuia eliminat după ce a faultat dur în calitate de ultim apărător, iar al doilea gol al lor a fost marcat dintr-o poziție mare de off-side, pe care a recunoscut-o și atacantul advers. Până să primim al doilea gol în minutul 65 am făcut un meci bun, chiar și cu un om în minus și am avut patru situații clare în care puteam să marcăm. După al doilea gol, jocul nostru nu a mai funcționat și așa s-a ajuns la acest rezultat”, a declarat managerul Bucovinei Rădăuți, Manuel Costache.

Bucovina a început meciul în formula, Butnariu, Andrei Ciurlă, Hrimiuc, Agheorghicesei, Botoșan, Sabie, Popescu, Păsăilă, Zaremba, Alupei și Agbleta, pe parcurs intrând în teren Negruț și Sfarnaciuc.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Rădăuțenii reclamă trei greșeli de arbitraj ce au influențat jocul cu Aerostar Bacău.
 | Nota curentă: 4.0 din 1 vot
Rădăuțenii reclamă trei greșeli de arbitraj ce au influențat jocul cu Aerostar Bacău4.051