Google
AGRO DENMAR - Pepiniera Maia
AGRO DENMAR - Pepiniera Maia
AGRO DENMAR - Pepiniera Maia
 
luni, 23 dec 2013 - Anul XVIII, nr. 299 (5506)
ANUNŢURI ONLINE:
Acum: 0°C.
La noapte: °C. Meteo
Anunţuri OnlineMonitorulTVAlbum Foto
HoroscopRedacţiaPublicitate
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,7556 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,2732 lei
Newsletter Monitorul de Suceava RSS Monitorul de Suceava Monitorul de Suceava pe Google+ Monitorul de Suceava pe YouTube Monitorul de Suceava pe Twitter Monitorul de Suceava pe Facebook
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |  Trimite pe Yahoo MessengerMessenger |   47 imagini |   ø fişiere video

Fotbal

Gică Popescu i-a premiat pe câștigătorii Cupei „Moș Crăciun” de la Suceava

de
(citeşte alte articole de la acelaşi autor)

Tradiționalul turneu de fotbal organizat la Suceava înaintea sărbătorilor sub numele de Cupa „Moș Crăciun” a adunat și în acest an un număr foarte mare de participanți, aproximativ 700 de copii și 40 de echipe. Organizat de clubul Sporting Suceava, mai exact de managerul Ciprian Anton, turneul a avut patru categorii de vârstă, copii născuți în anii 2002, 2003, 2004 și 2005, jocurile desfășurându-se în două locații, sala Liceului cu Program Sportiv Suceava și terenul sintetic de la Universitatea „Ștefan cel Mare” Suceava. Timp de trei zile, micii fotbaliști prezenți în teren au luptat pentru cele patru trofee puse în joc, Cupa „Moș Crăciun” având în program nu mai puțin de 90 de meciuri. Invitatul special al acestei ediții a fost unul din cei mai mari fotbaliști ai României, Gică Popescu, cel ce le-a oferit premianților individuali de la grupele 2004 și 2005 câte un tricoul al naționalei cu numărul și autograful său. Cât a stat la Suceava și a urmărit meciurile din turneu, Gică Popescu a fost asaltat de micii fotbaliști, care au stat la rând pentru autografe și fotografii cu fostul mare internațional. Mai mult, Gică Popescu a ales și cel mai bun jucător la cele două grupe mai mici, fiecare echipă de pe podium primind o minge cu autograful marelui jucător român.     

„Am fost invitat de organizatorii acestui turneu la Suceava și mă bucur că am avut posibilitatea să vin, pentru că astfel de acțiuni sunt lăudabile. Am fost plăcut impresionat să văd că în ajunul Crăciunului s-au prezentat la acest turneu peste 700 de copii. Astfel de acțiuni cred că trebuie să le scoatem în evidență, să le promovăm și să le susținem, pentru ca pe viitor să fie și alții care să aibă curajul să organizeze astfel de turnee” a declarat, la finalul turneului, Gică Popescu.

 

Organizatorul Ciprian Anton speră că și această ediție a fost o reușită

Organizatorul Cupei Moș Crăciun, managerul clubului Sporting Suceava, Ciprian Anton, s-a declarat mulțumit de nivelul și participarea la acestă a şaptea ediție a Cupei Moș Crăciun, prezența lui Gică Popescu fiind un lucru benefic, atât pentru turneu, cât și pentru fotbalul sucevean.    

„Ca în fiecare an, eu sper că acest turneu a fost o reușită. Mă bucur că nu au existat probleme medicale, iar spiritul fair-play a fost prezent și de această dată. Am văzut și încrâncenare în teren și nu numai și acest lucru mă responsabilizează pentru anul viitor, în sensul că am discutat cu domnul Gheorghe Popescu și vom aduce niște modificări la regulamente. Au apărut foarte multe lucruri noi și cred că vom putea să ne adaptăm cu un regulament mult mai bun pentru copii și pentru toată lumea. Mă bucur că Gică Popescu a dat curs invitației noastre și sunt sigur că tot ce a văzut aici i-a lăsat o bună impresie. Sper că-l vom mai avea alături și pe viitor, iar tot ce s-a întâmplat în cele trei zile să fie un lucru benefic pentru fotbalul sucevean, la nivelul ligii a II-a și a III-a, dar și al Asociației Județene de Fotbal, unde este nevoie de o schimbare”, a explicat Ciprian Anton.

 

Iată și rezultatele complete ale acestei ediții a Cupei Moș Crăciun

Teren sintetic Universitate (categorii de vârstă 2002 şi 2003)

Vineri, 20 decembrie

Sporting Suceava – FC Buiucani (2003)                            0 – 0
LPS Botoşani - Ceahlăul Piatra Neamț (2002)                   1 – 5
LPS Suceava - Pro Sport Vârfu Câmpului (2002)               2 – 0
CSS Pașcani - ACS Junior Câmpulung (2002)           0 – 1  
CSM Focșani - Mircea Eliade București (2002)                 2 – 0
LPS Vaslui - CSM Focșani (2003)                             4 – 0
Luceafărul Bucovina Suceava - Mircea Eliade (2003)       0 – 2
Viitorul Bârlad - ACS Tâmpa Brașov (2003)             2 – 0
LPS Botoșani - FC Buiucani (2003)                                    0 – 0

 

Sâmbătă, 21 decembrie

LPS Suceava - Mircea Eliade (2002)                                            0 – 2                   
Sporting Suceava - CSM Focșani (2002)                                      0 – 1
LPS Botoșani - ACS Junior Câmpulung (2002)                            0 – 0
Luceafărul Bucovina Suceava - CSS Pașcani (2002)          4 – 2
Sporting Suceava – Viitorul Bârlad (2003)                                   2 – 1
LPS Suceava - LPS Vaslui (2003)                                        1 – 0
LPS Botoșani - ACS Tâmpa Brașov (2003)                                  1 – 1
Luceafărul Bucovina Suceava – CSM Focşani (2003)                 3 – 0
 Sporting Suceava - LPS Suceava (2002)                                      2 – 0
Pro Sport Vârfu Câmpului - Mircea Eliade Bucureşti (2002)      0 - 2 
Luceafărul Bucovina Suceava - LPS Botoșani (2002)                  3 – 1
Ceahlăul Piatra Neamț - ACS Junior Câmpulung (2002)             2 – 0
LPS Suceava - Luceafărul Bucovina Suceava (2003)                   0 – 3
Mircea Eliade Bucureşti - CSM Focșani (2003)                           6 – 0
Sporting Suceava - LPS Botoșani (2003)                                      2 – 0
FC Buiucani - ACS Tâmpa Brașov (2003)                                    2 – 1
CSM Focșani - LPS Suceava (2002)                                             9 – 1
Sporting Suceava - Pro Sport Vârfu Câmpului (2002)                 3 – 0
CSS Pașcani - LPS Botoșani (2002)                                              0 – 0
Luceafărul Bucovina Suceava - Ceahlăul Piatra Neamț (2002)   1 – 2
LPS Vaslui - Luceafărul Bucovina Suceava (2003)                      0 – 1
LPS Suceava - Mircea Eliade Bucureşti (2003)                           1 – 3
Viitorul Bârlad - LPS Botoșani (2003)                                4 – 0

 

Duminică, 22 decembrie

Sporting Suceava – Mircea Eliade Bucureşti (2002)                   0 – 3
CSM Focşani – Pro Sport Vârfu Câmpului (2002)                       3 – 0
Luceafărul Bucovina Suceava – ACS Junior Câmpulung (2002) 0 – 6
CSS Paşcani – Ceahlăul Piatra Neamţ (2002)                     0 – 5
LPS Suceava – CSM Focşani (2003)                                            1 – 3
LPS Vaslui – Mircea Eliade Bucureşti (2003)                     1 – 3
Sporting Suceava – ACS Tâmpa Braşov (2003)                           0 – 0
Viitorul Bârlad – FC Buiucani (2003)                                 1 - 2

 

Finala mică (2002) Eliade București – Junior C-lung 0 – 3(masa verde)

Finala mică (2003) Luceafărul – Buiucani 1 – 0

Finala mare (2002) Focșani – Ceahlăul 1 – 1(1 – 3 după penalty-uri)

Finala mare (2003) Eliade – Sporting 1 – 3

 

Premii individuale

Cel mai bun jucător: Sebastian Nechita (Sporting)2003 și Dumitru Alex(Focșani) 2002

Cel mai bun portar: Răzvan Zofotă(Sporting) 2003 și Răzvan Ștefănescu(Focșani) 2002

Golgeter: Grigoraș Pantea(București) 2003 și George Ungureanu(Ceahlăul) 2002

Sporting Suceava a câștigat Cupa Moș Crăciun la grupa 2003, după 3 – 1 în finală cu Mircea Eliade București, iar la 2002 câștig de cauză a avut Ceahlăul Piatra Neamț, cu scorul de  3 – 1 în urma loviturilor de departajare. 

 

Sala Liceului cu Program Sportiv (categorii de vârstă 2004 şi 2005)

Vineri, 20 decembrie

ACS Sporting Suceava - CN Nicu Gane Fălticeni (2004)            4 – 0
FC Buiucani 2 - Ceahlăul Piatra Neamț (2004)                           0 – 0
Luceafărul Bucovina Suceava - TNT Bacău (2004)                     0 – 0
LPS Vaslui - LPS Botoșani (2004)                                       2 – 2
LPS Suceava -ACS Junior Câmpulung (2004)                    0 – 6
FC Buiucani 1 - CSM Focșani (2004)                                 1 – 3
ACS Sporting Suceava - TNT Bacău (2005)                                 1 – 1
LPS Suceava - Luceafărul Bucovina 2 Suceava (2005)              0 – 3
Luceafărul Bucovina 1 Suceava - LPS Botoșani (2005)               1 – 1
ACS Junior Cîmpulung – Pro Sport Vârfu Câmpului (2005)       2 – 2

 

Sâmbătă, 21 decembrie

CN Nicu Gane Fălticeni - Ceahlăul Piatra Neamț (2004)            2 – 1
ACS Sporting Suceava - FC Buiucani 2 (2004)                            4 – 0
TNT Bacău - LPS Botoșani (2004)                                      0 – 1
Luceafărul Bucovina Suceava - LPS Vaslui (2004)                      2 – 0
ACS Junior Câmpulung - CSM Focșani (2004)                            1 – 5
FC Buiucani 1 - LPS Suceava (2004)                                  7 – 0
TNT Bacău - Luceafărul Bucovina 2 Suceava (2005)                  2 – 2
ACS Sporting Suceava - LPS Suceava (2005)                     5 – 0
LPS Botoșani – Pro Sport Vârfu Câmpului (2005)                       1 – 0                   
Luceafarul Bucovina 1 Suceava -ACS Junior Câmpulung (2005)         7 – 0
ACS Sporting Suceava - Ceahlăul Piatra Neamț (2004)              5 – 1
FC Buiucani 1 – ACS Junior Câmpulung (2004)                          3 – 1
FC Buiucani 2 – CN Nicu Gane Fălticeni (2004)                         1 – 2
LPS Vaslui - TNT Bacău (2004)                                          2 – 1
LPS Suceava - CSM Focșani (2004)                                             0 – 8
Luceafărul Bucovina Suceava – LPS Botoşani (2004)                 1 – 1
ACS Sporting Suceava - Luceafărul Bucovina 2 Suceava (2005)         1 – 2
LPS Suceava - TNT Bacău (2005)                                       0 – 5
Luceafărul Bucovina 1 Suceava – Vârfu Câmpului(2005)           2 – 3
LPS Botoșani - ACS Junior Câmpulung (2005)                            6 – 0

 

Semifinalele (2004)

Sporting SV– Buiucani 3 – 1

Luceafărul SV – Focșani 1 – 0 

Semifinalele (2005)

Luceafărul SV – Vârfu Câmpului 4 – 1
TNT Bacău – LPS Botoșani 1 – 2

 

Duminică, 22 decembrie

Loc 11 – 12 (2004) LPS Suceava – Buiucani 0 – 6

Loc 9 – 10(2004) LPS Vaslui – Ceahlăul 4 – 1

Loc 7 – 8 (2004) TNT Bacău – Câmpulung 1 – 0

Loc 5 – 6 (2004) LPS Botoșani – Nicu Gane Fălticeni 4 – 0

Loc 7 – 8 (2005) LPS Suceava – Câmpulung 1 – 3  

Loc 5 – 6 (2005) Luceafărul SV – Sporting 1 – 2

 

Finala mică (2004) Buiucani – Focșani 1 – 0

                 (2005) Vârfu Câmpului – TNT Bacău 0 – 4

Finala mare (2004) Sporting SV – Luceafărul SV 0 – 0 (2 – 1 după penalty-uri) 

                 (2005) Luceafărul SV – LPS Botoșani 0 – 0 (3 – 2 după penalty-uri)

 

Premii individuale

Cel mai bun jucător: Mihnea Frumuz(Botoșani) 2005 și Sebastian Dîrțu(Luceafărul SV) 2004  

Cel mai bun portar: Sebastian Conț(Luceafărul SV) 2005 și Marius Pușcașu(Sporting) 2004

Golgeter: Fabian Aursulesei (Luceafărul SV) 2005 și Ionuț Nistor(Sporting) 2004

Ambele finale s-au terminat după expirarea timpului regulamentar cu scorul de 0 – 0, la grupa 2004, Sporting Suceava câștigând trofeul după 2 – 1 la penalty-uri, în timp ce la 2005, trofeul a fost cucerit de Luceafărul Bucovina Suceava, după 3 – 2 la loviturile de departajare. 

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Gică Popescu i-a premiat pe câștigătorii Cupei „Moș Crăciun” de la Suceava.
 Vizualizări articol: 1560 | 
Notează articolul: 
  • Nota curentă 0.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gică Popescu i-a premiat pe câștigătorii Cupei „Moș Crăciun” de la Suceava0.05

Shopping City Suceava
DAREX AUTO - Showroom Botosani
Denis
Comentarii

Monitorul de Suceava nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.


Timpul de 60 zile în care puteaţi posta comentarii pe marginea acestui articol a expirat.



Optik Tataru - Servicii Optica Medicala Suceava
Meniul ZILEI în restaurante sucevene

HaiHui prin Bucovina

Clasamente

Loc
Echipa
J
V
E
I
P
G
  • 1.  Otelul Galati  18  12  3   3    39p 9  
  • 2.  FC Timisoara  18  8   10  0    34p 9  
  • 3.  FC Vaslui  18  9   5   4    32p 7  
  • 4.  Rapid  18  8   6   4    30p 16 
  • 5.  Gaz Metan  18  8   6   4    30p 7  
  • 6.  Steaua  18  8   5   5    29p 9  
  • 7.  Dinamo  18  8   5   5    29p 9  
  • 8.  CFR Cluj  18  7   6   5    27p 6  
  • 9.  Astra Ploiesti  18  4   9   5    21p -1 
  • 10.  U Craiova  18  5   5   8    20p 2  
  • 11.  Gloria Bistrita  18  5   5   8    20p -5 
  • 12.  FC Braşov  18  4   8   6    20p -6 
  • 13.  FCM Tg. Mures  18  5   5   8    20p -9 
  • 14.  U Cluj  18  5   5   8    20p -12
  • 15.  Pandurii Tg. Jiu  18  4   6   8    18p -8 
  • 16.  Victoria Branesti  18  4   6   8    18p -8 
  • 17.  Unirea Urziceni  18  4   6   8    18p -10
  • 18.  Sp. Studentesc  18  3   1   14   10p -15
  • 1.  Ceahlăul PN  15  10  5   0    35p 24 
  • 2.  Săgeata Năvodari  15  11  1   3    34p 18 
  • 3.  Concordia  15  9   4   2    31p 13 
  • 4.  FC Botoşani  15  7   4   4    25p 9  
  • 5.  Viitorul C-ta  15  6   6   3    24p 2  
  • 6.  Dunărea Galaţi  15  6   4   5    22p 11 
  • 7.  Astra II Ploieşti  15  6   4   5    22p 0  
  • 8.  Farul Constanţa  15  5   5   5    20p -2 
  • 9.  Gloria Buzău  15  4   6   5    18p -2 
  • 10.  Delta Tulcea  15  5   3   7    18p -5 
  • 11.  CS Otopeni  15  5   3   7    18p -7 
  • 12.  FC Snagov  15  5   2   8    17p -12
  • 13.  Juventus Buc  15  3   5   7    14p -8 
  • 14.  Steaua II  15  4   2   9    14p -10
  • 15.  Dinamo II  15  4   2   9    14p -16
  • 16.  CF Brăila  15  0   4   11    4p -15
  • 1.  Voinţa Sibiu  14  8   6   0    30p 12 
  • 2.  Petrolul Ploieşti  14  9   1   4    28p 12 
  • 3.  Dacia Mioveni  14  8   4   2    28p 8  
  • 4.  FC Bihor Oradea  14  8   2   4    26p 7  
  • 5.  FCM UTA Arad  14  7   3   4    24p 7  
  • 6.  Politehnica Iaşi  14  6   3   5    21p 8  
  • 7.  Alro Slatina  13  5   4   4    19p 3  
  • 8.  Gaz Metan CFR  14  4   5   5    17p -3 
  • 9.  FC Argeş Piteşti  14  5   2   7    17p -4 
  • 10.  CSM Rmn-Vâlcea  14  5   1   8    16p -1 
  • 11.  Arieşul Turda  14  4   3   7    15p -7 
  • 12.  Mureşul Deva  14  3   4   7    13p -7 
  • 13.  ACU Arad  14  3   4   7    13p -9 
  • 14.  Unirea Alba-Iulia  14  3   3   8    12p -11
  • 15.  FC Silvania ŞS  13  3   1   9    10p -15
  • 16.  Minerul Lupeni  0   0   0   0     0p 0  

Detalii clasamente

Ultima oră: local

Alte articole

Alte titluri din Sport local

Ştiri video

Ultima oră: naţional - internaţional

Alte articole

Gala Top 10 Suceveni

Top Articole

Elia Studio - Salon de infrumusetare
Mersul trenurilor de călători

SONDAJE

Consideraţi Legea antifumat în spaţiile publice o măsură bună?

Da
Nu
Nu mă interesează

Fotografia zilei - fotografie@monitorulsv.ro

Fotografia zilei