Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6687 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   7 imagini |   ø fişiere video

Minifotbal

ISU Suceava a câștigat Cupa Bugetarilor la prima participare în competiție

Ediția cu numărul patru a Cupei Bugetarilor la minifotbal a adus la start un număr de 16 echipe, unele aflate la prima participare, iar altele care sunt angrenate în competiție de la prima ediție. La prima sa prezență în Cupa Bugetarilor, echipa Inspectoratului pentru Situații de Urgență Suceava a reușit să câștige trofeul, în dauna ultimei câștigătoare, echipa Poliției Suceava. Finala dintre cele două echipe din cadrul Ministerului Administrației și Internelor a fost una foarte disputată, încrâncenată și în același timp spectaculoasă, cu două reprize diferite, una în care pompierii au dominat jocul și și-au creat mai multe ocazii și o a doua, în care polițiștii au avut mai mult inițiativa, dar și mai multe șanse de gol. Astfel, în prima repriză, ocaziile pompierilor s-au concretizat cu un gol reușit de Liviu Ursaciuc, după o combinație frumoasă. În partea a doua, dominarea polițiștilor a adus și golul egalizator, reușit din penalty de liderul echipei Florin Poenari. Scorul a rămas neschimbat până la finalul reprizei secunde și asta în ciuda multiplelor ocazii de gol, mai ales de partea polițiștilor. Conform regulamentului s-a trecut la lovituri de departajare, în urma cărora ISU Suceava a reușit să se impună cu scorul final de 3 – 1, după ce polițiștii au ratat două penalty-uri. Până să ajungă în ultimul act al competiției, câștigătoarea a reușit să se impună în semifinale la limită, scor 2 – 1 în fața celor de la TPL Suceava. De cealaltă parte, Poliția a avut o semifinală de foc în compania echipei avocaților și după ce a deschis scorul s-a văzut condusă cu 1 – 4 când mai erau 11 minute de joc. Polițiștii au avut un final exploziv de joc și au egalat situația pe tabelă, asigurându-și un loc în finală după loviturile de departajare, după 7 – 5. Câștigătoarea trofeului, ISU Suceava a abordat această cupă cu un lot format din Adrian Carja, Adrian Ungureanu, Liviu Perjiuc, Liviu Ursaciuc, Niculae Lazăr, Paul Spoială, Cătălin Vasiliu, Ilie Jvedoniac, Cosmin Sfichi și Gheorghe Gagiu, în timp ce Poliția Suceava i-a avut în lot pe Răzvan Andreica, Andrei Lucaci, Florin Poenari, Alexandru Afloarei, Cătălin Bordeianu, Sergiu Grădinaru, Gheorghe Oniu, Titus Crainiciuc, Alex Tauciuc, Vasile Coștiuc și Vlad Reuț. La finalul acestei ediții a Cupei Bugetarilor, organizatorii competiției, reprezentaţi prin delegații tuturor echipelor, în colaborare cu Asociația Polițiștilor Locali Suceava, al cărei președinte este Liviu Manoliu au acordat și trei distincții individuale, mai exact, cel mai bun portar a fost ales Lucian Lucescu, de la TPL Suceava, cel mai frumos gol a fost reușit de Adrian Ungureanu, de la ISU Suceava, iar cel mai bun jucător al competiției a fost ales căpitanul echipei Poliția Suceava, Florin Poenari, cel ce a primit acest premiu și la finalul ultimei ediții de campionat. Săptămâna viitoare se va da startul celei de-a cincea ediții a Campionatului Bugetarilor, partidele urmând să se desfășoare pe terenul Sport Style din incinta Iulius Mall, dar și în sală, atunci când vremea nu va mai permite.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului ISU Suceava a câștigat Cupa Bugetarilor la prima participare în competiție.
 Vizualizări articol: 1817 |