luni, 23 apr 2012 - Anul XVII, nr. 93 (4998)

Universitatea a smuls un egal în ultima secundă a meciului cu Timişoara

Handbaliştii echipei Universitatea Suceava au reuşit ieri să câştige doar un punct în compania Universităţii Timişoara, cu un gol reuşit în ultima secundă de luxemburghezul Eric Schroder, scor final 25 – 25. Prima repriză a fost una foarte tensionată, atât în teren, cât şi pe băncile tehnice, mai ales cea a timişorenilor, la fel întâmplându-se şi pe final de joc, când echilibrul din teren şi miza punctelor şi-a spus cuvântul.

Oaspeţii au avut un început mai bun de partidă, dar sucevenii au replicat imediat şi au egalat la trei în minutul şase, prin Florin Acatrinei, două dintre reuşite fiind din şapte metri. În ciuda mai multor ratări, portarul Iulian Andrei şi-a ţinut colegii în avantaj, dar după 12 minute oaspeţii reuşesc să egaleze la cinci şi chiar să se distanţeze la două goluri, moment în care Leonard Bibirig a cerut primul time-out.

La mijlocul reprizei, Timişoara rămâne cu patru jucători în teren, dar la ultima eliminare un jucător nu-şi dă seama şi-l schimbă în teren pe colegul ce a primit două minute şi jocul se opreşte pentru clarificări, oaspeţii rămânând în trei. Sucevenii nu reuşesc să profite de avantaj, oaspeţii fiind cei care înscriu şi preiau conducerea după ce le-a intrat un jucător în teren, scor 7 – 8. Jocul echilibrat şi presărat cu greşeli de tehnică de ambele părţi se menţine până cu patru minute înainte de pauză, când, la scorul de 11-11, elevii lui Leonard Bibirg înscriu de cinci ori consecutiv ajutaţi de paradele portarului Iulian Andrei şi intră la vestiare cu un avantaj destul de consistent, scor 16 – 11.

Universitarii nu şi-au putut conserva avantajul de la pauză

Ca şi în prima parte, începutul reprizei secunde a aparţinut oaspeţilor, care au recuperat din diferenţă profitând de greşelile sucevenilor şi după 15 minute au reuşit din nou egalarea, la 18 – 18, în ciuda a două lovituri de la 7 metri apărate de Iulian Andrei. Până la final, meciul a fost unul foarte echilibrat, nici una din echipe nereuşind să se desprindă la mai mult de un gol. Cu patru minute înainte de final, oaspeţii egalează la 24-24 din şapte metri, la o fază în care a fost forţare în atac, dar arbitrii au decis că a fost apărare în semicerc. Când mai erau două minute, Timişoara preia conducerea, iar Suceava egalează din nou, dar golul nu este validat deoarece se fluierase time-out cerut chiar de Leonard Bibirig. Suceava nu reuşeşte să înscrie şi cu 23 de secunde înainte de final, antrenorul Vuckovic cere time-out pentru ca elevii săi să reînceapă un nou atac pe care să-l ducă până la final. Din fericire oaspeţii comit paşi şi Ţuţu este angajat pe contraatac pe partea stângă a terenului, dar este placat ca la rugby de Fenici, jucător ce primeşte cartonaş roşu. În cele cinci secunde rămase, sucevenii aruncă mingea în centru la Acatrinei, care îl vede foarte bine la semicerc pe Eric Schroder, luxemburghezul marcând în ultima secundă un gol ce aduce un punct în tabăra suceveană.

În acest meci cu Timişoara, cel mai bun marcator al sucevenilor a fost Florin Acatrinei, cu nu mai puţin de zece reuşite, jumătate din 7 metri, urmat de Alin Roşu, cu şase goluri, Schroder şi Gavriloaia, câte două fiecare, iar Cântec, Ţuţu, Petrea, Pancu şi Amihăesi, câte un gol fiecare.

Bibirig este nemulţumit de ineficienţa la finalizare în relaţia unul la unul

Aşa cum se aştepta antrenorul Leonard Bibirig înaintea meciului, echipa sa a avut o misiune dificilă în faţa timişorenilor, în multe momente universitarii făcându-şi singuri viaţă grea după greşeli neforţate, mai ales la finalizare.

„Un joc cu două reprize diametral opuse, în care primele 20 de minute am mers cap la cap, iar pe final am reuşit să ne desprindem. A doua repriză a fost una total diferită, dar o să analizăm mâine la rece cauzele care au dus la acest semieşec. Atâta timp cât nu reuşim să marcăm de la nouă metri şi facem pasă cu portarul, consider că problemele sunt la noi. Dezamăgitor pentru mine este că nu reuşim să marcăm în relaţia unul la unul, iar în unele momente, pe atacul poziţional, fiecare jucător aşteaptă de la colegul din stânga sau dreapta”, a declarat după meci antrenorul Leonard Bibirig.

Deşi nu are obiceiul să laude individualităţile, ci echipa întreagă, tehnicianul sucevean a remarcat evoluţia celor doi portari, Iulian Andrei şi George Şelaru, dar şi în unele momente ale jocului cea a lui Alin Roşu.

Timişorenii nu sperau la puncte înaintea meciului

Cu probleme de lot şi un drum obositor de 17 ore, antrenorul oaspeţilor a recunoscut la final că era mulţumit şi cu o înfrângere la mai puţin de cinci goluri, conştient că va avea un meci greu la Suceava.

„Noi am venit cu multe probleme la Suceava, cu un drum de 17 ore şi un lot de 12 jucători, din care trei portari şi doi pivoţi. Înaintea acestui joc eram mulţumiţi şi dacă pierdeam la o diferenţă mai mică de 5 goluri, pentru a nu avea penalizare conform regulamentului interior. Eu ştiu că Suceava este o echipă bună, cu antrenori buni, cu un sistem la fel de bun în apărare şi în atac. Eu sunt mulţumit cum am jucat, mai ales că am încercat şi am câştigat un punct, a declarat antrenorul sârb al Timişoarei, Nedeljko Vuckovic.

Tehnicianul oaspeţilor i-a felicitat pe suceveni, punând evoluţia mai puţin reuşită a lor pe o presupusă oboseală de la meciul cu Bacăul, dar şi una adunată din aventura în Challenge Cup.

Universitatea rămâne pe podium, dar la egalitate de puncte cu Caraş-Severin

În ciuda acestui rezultat de egalitate, echipa Universităţii Suceava rămâne pe ultima poziţie a podiumului, cu 27 de puncte, la fel ca a patra clasată, CS Caraş-Severin, echipă ce în această etapă a câştigat cu 26 – 23 în faţa Ploieştiului. În celelalte partide, Steaua Bucureşti – Pandurii Târgu Jiu 21 – 29, Dinamo Călăraşi – HCM Constanţa 31 – 35, Potaissa Turda – Universitatea Cluj 33 – 27, HC Odorhei – CSM Satu Mare 37 – 32, iar CSM Bucureşti – Ştiinţa Bacău urma să se dispute aseară.

14. CSA Steaua Bucureşti   22     1       2       19     558 – 718 4
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a smuls un egal în ultima secundă a meciului cu Timişoara.
 Vizualizări articol: 865 |