luni, 12 dec 2011 - Anul XVI, nr. 293 (4891)

Universitatea a câştigat la Satu Mare în ultima secundă a meciului

Handbaliştii echipei CS Universitatea Suceava au reuşit să încheie anul 2011 cu o victorie obţinută în extremis, pe terenul celor de la CSM Satu Mare, scor 25-24, şi astfel să întrerupă o serie de trei înfrângeri. Partida de la Satu Mare nu a fost una uşoară pentru suceveni, care au fost conduşi pe toată durata primei reprize, dar au revenit în partea a doua, au recuperat un handicap de cinci goluri şi s-au impus în ultima secundă, după un final nebun de joc.

Prima repriză a aparţinut în totalitate gazdelor de la Satu Mare, care i-au surprins pe suceveni cu o apărare agresivă, dar şi cu o dorinţă mai mare de victorie. Sătmărenii au condus cu 3-0 în minutul 4, 6-2 în minutul 9 şi 10-5, după 20 de minute, diferenţa de cinci goluri consemnându-se şi la pauză, scor 14-9.

Pauza le-a prins foarte bine elevilor lui Leonard Bibirig, care au intrat în teren mult mai hotărâţi să plece cu puncte de la Satu Mare, fapt care s-a văzut mai ales în primele nouă minute, când, de la scorul de 10-15, Universitatea a marcat de cinci ori consecutiv şi a egalat pentru prima dată în acest meci. Cu o apărare mult mai bună şi atacuri poziţionale mai eficiente, sucevenii au preluat conducerea la două goluri în minutul 49, scor 21-19, dar gazdele au revenit şi jocul a fost unul foarte strâns până la final.

În penultimul minut de joc, universitarii au reuşit să egaleze la 24 şi, când mai erau zece secunde, au profitat de o superioritate şi o minge scăpată în aut de sătmărenii care au mai primit în acea fază încă o eliminare. În ultimele opt secunde, Universitatea a avut ultimul atac şi Mitrea a obţinut o lovitură de la 7 metri care a fost transformată de Pancu în ultima secundă, jucător ce a făcut un meci foarte bun, în care a reuşit şapte goluri, ultimul aducând cele două puncte echipei sale, scor final 25-24.

Antrenorul sucevenilor, Leonard Bibirig, a declarat: „A fost un meci cu două reprize diametral opuse, una foarte slabă pentru noi, în care adversarul ne-a surprins cu o apărare mult mai agresivă, şi o a doua parte, în care ne-am apărat mult mai bine şi am punctat pe faza a doua şi poziţional. Finalul a fost unul nerecomandat cardiacilor, care ne-a adus o victorie muncită, cu un 7 metri reuşit de Pancu, jucător ce a făcut un meci foarte bun. Este o victorie de moral, care ne asigură liniştea necesară pregătirii în primul rând a celor două meciuri rămase din tur, ce vor avea loc anul viitor”.

În meciul de la Satu Mare, pe lista marcatorilor din tabăra suceveană s-au aflat sportivii: Pancu (7 goluri), Mitrea (4), Cântec şi Ţuţu, câte trei reuşite fiecare, Gavriloaia şi Roşu, câte două goluri, iar Besarab, Schroder, Amihăesi şi Şoldănescu, câte un gol.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a câştigat la Satu Mare în ultima secundă a meciului.
 Vizualizări articol: 723 |