sâmbătă, 10 dec 2011 - Anul XVI, nr. 292 (4890)

Competiţie

13 şahişti de la Palatul Copiilor Suceava, premiaţi la Vaslui

Concursul bilateral de şah între echipele de la Palatul Copiilor Suceava şi Palatul Copiilor Vaslui, competiţie care a avut loc la Vaslui, la sfârşitul lunii trecute, a adus Sucevei câteva premii importante. Cei 13 şahişti suceveni, însoţiţi de antrenorul Marian Culapov, au obţinut premii însemnate la această competiţie.

La secţiunea începători (13 concurenţi), locul I a fost obţinut de Vlad Dobrescu, iar Rareş Horga s-a clasat pe locul al III-lea. La avansaţi, Suceava a fost reprezentată de trei şahişti, care au ocupat locurile I - Eduard Dumitrescu, locul II - Edward Pădurariu şi locul VI - Răzvan Diţu.

În concursul de juniori, locul I a fost ocupat de Bogdan Manghiuc, iar Cătălina Andronache s-a situat pe locul III. Antrenorul Marian Culapov ne-a spus că s-a jucat în sistem elveţian, pe durata a cinci runde, cu 30 de minute de gândire de participant, în fiecare partidă, în toate cele trei concursuri desfăşurate simultan.

Cupa de Toamnă la Şah

În zilele de 26 şi 27 noiembrie, la Galleria Mall s-a desfăşurat Cupa de Toamnă la Şah, concurs organizat de Asociaţia Judeţeană de Şah Suceava şi Palatul Copiilor Suceava, cu sprijinul Direcţiei pentru Sport a judeţului Suceava şi al Clubului Ariadna Suceava, care au oferit cupe, diplome, tricouri şi premii în bani participanţilor.

Cei 33 de participanţi, din care doar şase nu se pregătesc la Palatul Copiilor Suceava, au fost împărţiţi în două grupe, organizându-se un concurs de copii sub 10 ani, cu 20 de participanţi, şi un concurs de copii peste 10 ani şi juniori, cu 13 participanţi.

Marian Culapov a mai spus că „concursul de copii sub 10 ani a fost un concurs de şah adevărat, desfăşurat pe table normale, cu piese normale şi cu copii, care, cu două excepţii, ştiau să joace destul de bine şah. Mai mult, primii doi clasaţi au coeficientul valoric de 1378, respectiv 1478, deşi nu au decât 8 ani, respectiv 7 ani. Acest lucru se datorează faptului că în aceşti copii se investesc bani din partea părinţilor şi muncă din partea celui care îi pregăteşte. Autorităţile locale, însă, nu fac nimic pentru sprijinirea acestor copii”. Locul I a fost ocupat de Eduard Dumitrescu, locul II de Edward Pădurariu, locul III de Vlad Dobrescu, pe următoarele locuri clasându-se Răzvan Diţu şi Robert Panţiru, departajaţi prin coeficienţii Buchold, toţi cei cinci copii fiind pregătiţi la Palatul Copiilor Suceava.

Concursul de copii şi juniori s-a încheiat prin victoria scontată a lui Sebastian Pavel, urmat de Bogdan Manghiuc şi Matei Senciuc, care are doar 10 ani. Prima fată din concurs, Cătălina Andronache, a ocupat locul V. Toţi câştigătorii fac şah la Palatul Copiilor Suceava de mai mulţi ani.

Participare incertă la concursuri din lipsa banilor

În perioada 21-26 decembrie, la Călimăneşti se vor desfăşura semifinalele campionatelor naţionale pentru copii, la care doi copii suceveni foarte buni se pot clasa fără probleme în primii zece, dar participarea lor este incertă din cauza lipsei de bani. „Alta ar fi situaţia dacă banii daţi de autorităţile locale pentru desfăşurarea unor concursuri locale, în acest an, în municipiul Suceava, la care au participat pensionari, ar fi fost alocaţi pentru adevăratul sport de performanţă, pentru participarea la concursuri naţionale sau internaţionale a copiilor performanţi pregătiţi şi legitimaţi în cluburi din judeţ”, a mai completat Culapov.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului 13 şahişti de la Palatul Copiilor Suceava, premiaţi la Vaslui.
 Vizualizări articol: 769 |