luni, 28 nov 2011 - Anul XVI, nr. 281 (4879)
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   19 imagini |   ø fişiere video

Universitatea s-a calificat în optimile Challenge Cup

Echipa de handbal a Clubului Sportiv Universitatea Suceava a reuşit să se califice în primăvara europeană după ce s-a impus în dubla manşă din 16-imile Challenge Cup jucată la Suceava, în faţa israelienilor de la Bnei Hertzeliya. În primul meci, disputat sâmbătă, elevii antrenorului Leonard Bibirig au reuşit să ia o opţiune serioasă în ce priveşte calificarea, câştigând la 12 goluri diferenţă, scor 38 – 26, în faţa unui adversar pe care l-a trădat condiţia fizică. Ieri, în meciul doi, Universitatea a bifat a doua victorie, cu scorul de 32 – 22, după un meci în care oaspeţii au contat în teren doar 15 minute din prima repriză.

Şi-au surprins adversarii cu un joc în viteză şi finalizări pe faza a doua şi contraatac

În ciuda absenţelor importante din lot, sucevenii au reuşit două meciuri bune, în care au combinat foarte bine experienţa europeană a unora dintre jucători cu tinereţea şi dorinţa de afirmare a celor mai tineri dintre componenţii lotului. Primul meci a început cu mai multe ratări de ambele părţi, dar şi câteva parade ale celor doi portari, Iulian Andrei având o comportare foarte bună pe tot parcursul jocului. După un sfert de oră, universitarii au reuşit să se distanţeze la patru goluri, scor 9 – 5, dar oaspeţii nu au cedat, ajutaţi de o evoluţie bună la linia de nouă metri a celor doi interi sârbi, apropiindu-se la un singur gol în minutul 24, când era 12 – 11. Până la pauză, studenţii au profitat de o superioritate şi şi-au impus ritmul terminând repriza la scorul de 18 – 13. În repriza secundă, jocul a mers aproape într-un singur sens, Universitatea reuşind o apărare mult mai bună şi un contraatac ce i-a surprins pe oaspeţi în multe dintre fazele acestei părţi secunde. Elevii antrenorului Leonard Bibirig s-au distanţat la 10 goluri după numai şase minute în care oaspeţii nu au găsit poarta, scor 23 – 13. Până la final, sucevenii s-au desprins şi la 14 goluri, partida încheindu-se la scorul de 38 – 26.

Portarul Dragoş Neacşu a făcut un meci foarte bun pentru studenţi

Dacă în primul meci în poarta Sucevei a evoluat foarte bine Iulian Andrei, în întâlnirea de ieri, Leonard Bibirig l-a folosit pe Dragoş Neacşu, un portar foarte tânăr ce şi-a făcut datoria şi şi-a ajutat colegii prin intervenţiile sale. Începutul meciului de ieri a aparţinut oaspeţilor care au condus pe tabelă până la mijlocul primei reprize, când Universitatea a egalat la şapte. Cinci minute mai târziu, oaspeţii au doi jucători eliminaţi, fapt de care universitarii au profitat şi s-au distanţat pe tabelă, la pauză având un avantaj de şapte goluri, scor 16 – 9. În repriza a doua, Leonard Bibirig a folosit în teren toţi jucătorii de la echipa a doua, handbalişti care şi-au făcut foarte bine datoria şi au păstrat jocul în viteză, după 60 de minute Universitatea câştigând cu scorul de 32 – 22, la general, 70 – 48. Cu ajutorul celor două victorii, echipa suceveană se califică în optimile Challenge Cup şi va juca din nou abia la anul, în februarie, timp în care stafful tehnic speră să mai recupereze din jucătorii accidentaţi, pentru a accede în sferturile de finală.

Tehnicianul oaspeţilor a recunoscut superioritatea sucevenilor

Fost jucător la HCM Constanţa în sezonul 2006 – 2007, tehnicianul echipei Bnei Hertzeliya, sârbul Dusko Milinovic ştia că va avea o misiune foarte grea la Suceava, mai ales pentru că handbalul din Israel este sub cel din România, la nivel de campionat intern. Dusko Milinovic a recunoscut superioritatea sucevenilor, mai ales la capitolul fizic, acolo unde elevii săi nu au putut ţine pasul, după 15 minute de joc în ambele partide.

„Am întâlnit o echipă ce aleargă foarte bine, se repliază repede şi are o apărare foarte puternică. Noi am rezistat doar câte 15 minute în ambele meciuri, după care am cedat la capitolul fizic în faţa unei echipe a Sucevei avantajată de îndemânarea şi rapiditatea jucătorilor. Cert este că există o diferenţă de valoare între campionatele celor două ţări şi asta s-a văzut în dubla manşă cu Suceava”, a declarat la final antrenorul Dusko Milinovic.

De cealaltă parte, Leonard Bibirig şi-a lăudat elevii pentru cele două meciuri şi pentru calificare, dar este conştient că mai este mult de muncă la o echipă în formare, cu mulţi jucători foarte tineri.

„Avem o pregătire fizică mult mai bună decât cei din Israel, diferenţa dintre cele două campionate simţindu-se şi în aceste două meciuri. Experienţa unor jucători precum Mitrea, Gavriloaia, Pancu sau Şoldănescu şi cu dorinţa de afirmare a celor tineri au dus la o calificare fără probleme. Totuşi trebuie să fim realişti, deoarece jocul nostru nu a strălucit pe alocuri şi mai avem mult de muncă la finalizare, în relaţia de unul la unul. Mai este timp până în februarie şi cred că dacă vom face o pregătire bună şi va reveni Acatrinei sperăm să trecem şi de următorul tur. Faptul că am jucat ambele meciuri la Suceava ne-a scutit de o oboseală pe care mai apoi o resimţeam în campionat, unde urmează două meciuri grele”, a explicat Bibirig.

Principalul studenţilor l-a lăudat şi pe tânărul portar, Dragoş Nedelcu, cel care după părerea sa l-a înlocuit cu brio pe Iulian Andrei în meciul al doilea şi de la care se aşteaptă să crească de la meci la meci, fiind un jucător de perspectivă pe care-l are în lot şi la naţionala de tineret a României.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea s-a calificat în optimile Challenge Cup.
 Vizualizări articol: 937 |